A romániai, partiumi, nagyváradi Mezey Lajos Galériában július derekán megnyílt napilapunk fotóriporterének, Ótos Andrásnak a retrospektív, gyűjteményes kiállítása, melyen a háborús évek pusztításától kezdve egészen a legendás koncerteket megjelenítő fotókig minden sokatmondó alkotás megtalálható. A tárlat Ótos mintegy negyvenéves pályafutásának kiemelkedő sajtófotóit mutatja be a közönségnek. Az alkotások augusztus 10-éig tekinthetők meg a nagyváradi vár kiállítótermében. A tárlatot az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület szervezésében az UNESCO által elismert Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) égisze alatt nyitották meg. A helyszínen kollégánk, Ótos András elismerő oklevelet vehetett át, továbbá a Brassai sajtófotó-pályázaton nyert sportfotó-kitüntetését is, jó alkalomnak bizonyult tehát a romániai út, melynek okát a tusnádfürdői Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvényeiről való tudósítás jelentette, hogy visszafelé, egy kis kitérővel, Nagyváradra is ellátogassanak a Magyar Szó munkatársai, maga Ótos pedig élőben, a helyszínen nyissa meg a tárlatot.
A megnyitón Tóth István fotóművész, az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület alapító elnöke arra mutatott rá, hogy Ótos munkássága során számtalanszor bizonyította, mennyivel többet lehet felmutatni egy egyszerű riportfotónál, hogyan válik a pillanat részének a megörökítése voltaképpen egy sajtótörténeti jelentőségű, művészi alkotássá. Ótos a fényképezőgépén egy gomb megnyomásával a kiállított alkotásokkal voltaképpen történetet és történelmet mesél, a másodpercnek a történetét. Irigyelni lehet őt azért is, mert olyan helyekre jutott el négy évtizedes pályafutása során, ahova az átlagember nehezen tud eljutni, vagy soha sem jut el.
Szűcs László, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) vezetője, az Újvárad főszerkesztője a sajtófotó és a művészfotó kapcsolatáról értekezett a megnyitón, meglátásának adott hangot, mely szerint a két világnak igenis megvannak a találkozási pontjai, a kiállított képek is bizonyítékai annak, hogyan válhat a sajtófotó művészi alkotássá. Az átfedéseknek köszönhetően elmondható, hogy a kizárólagosság nem fogadható el e tekintetben, mert ahogyan a sajtófotó is lehet művészi, ugyanúgy a művészfotó is hordozhat fontos információkat, közölhet hírt, vagyis sajtótörténeti értéket képviselhet. Ótos képeire kétségkívül jellemző a sajtó által olyan szívesen képviselt exkluzivitás is, magyarán különlegesek és egyediek a fotók, melyek mindegyike egy-egy fontos pillanatot örökített meg az elmúlt évtizedeknek a politikai, szórakoztatóipari és sporteseményei közül.
A tárlat alkotója, Ótos András úgy fogalmazott, a közelgő születésnapja miatt mindenekelőtt születésnapi ajándékként tekint a kiállításnak a létrejöttére, bő nyolcvan alkotást tekinthet meg a közönség az új kiállítóteremben, ezenkívül pedig Nagyváradon a villamosokon is vetítik majd azokat az érintett vállalat és a galéria együttműködésének köszönhetően. Ótos közölte, jövőre a Magyar Szó nyolcvanéves lesz, maga mintegy negyven éve dolgozik a lapnál, a jubileumok időszaka tehát ez, amit minőségibb módon meg sem lehetett volna ünnepelni, mint egy ilyen színvonalas kiállítással.
A nagyváradi kiállítás megnyitóján szerkesztőségünk tagjai a Magyar Szó napilapot és annak mellékleteit, valamint könyvkiadványait is bemutatták a közönségnek. Borzási Dávid, a Nagyváradi Művészeti Líceum fuvolatanára fuvolajátékával járult hozzá az esemény színvonalának emeléséhez.
Nyitókép: Elismerő oklevél a kiállításért az Euro Foto Arttól, melyet Tóth István adott át (Fotó: Ótos András)