Még mindig több az előnye, mint a hátránya Magyarország számára az európai uniós tagságnak, de az arányok jelentősen romlottak az elmúlt években – nyilatkozta Kövér László egy lapinterjúban. A magyar parlament elnöke mindazonáltal megjegyezte: „brutális erőpolitika zajlik Magyarországgal szemben”. Arra is figyelmeztetett, hogy Európa „halálos veszedelemben van”, sőt alárendelt szerepbe került a keleti és a nyugati világrendszer vetélkedésében.
„Még mindig több az előnye, mint a hátránya Magyarország számára az uniós tagságnak, de az arányok jelentősen romlottak az elmúlt években” – erről is beszélt a Hetek című lapnak a magyar parlament elnöke. Kövér László a tegnap megjelent interjújában az előnyök közé sorolta, hogy „Magyarország az elmúlt öt évben folytatta a felzárkózást az Európai Unió teljesítményének az átlagához. Közben a politikai helyzet viszont jelentősen romlott”. A házelnök beszélt a helyreállítási alap és az uniós költségvetés ügyében Brüsszel és Budapest között folyó vitáról is.
Figyelmeztetett ugyanakkor arra, hogy Európa „halálos veszedelemben van”, és alárendelt szerepbe került a Kína vezette keleti és az Egyesült Államok vezette nyugati világrendszer vetélkedésében.
Kövér úgy vélte: „brutális erőpolitika zajlik Magyarországgal szemben, rögeszméket, ideológiai dogmákat akarnak ránk kényszeríteni, aminek – ha nem állnánk ellen – nagyon súlyos társadalmi következményei lennének”.
Ami az uniós pénzekkel zajlik – fűzte hozzá –, „az olyan nyílt önkény, hogy csak útonállásnak” lehet nevezni. Közölte: minimum ötven százalék esély van arra, hogy legalább a lengyel választásokig a Magyarországnak járó pénzeket is vissza fogják tartani. Szerinte „az egyszerű európai választópolgár ebből annyit érzékel, hogy állandó probléma van a lengyel és a magyar kormánnyal”. Rámutatott egyúttal arra is, hogy „uszítás zajlik a jobboldali európai kormányok ellen az európai közvéleményben”.
Kérdezték arról is, hogy egy olyan politikusnak, akinek fontos a nemzeti szuverenitás, nem az ukránokat kellene-e támogatnia a birodalomépítő oroszokkal szemben. Kövér erre felvetette: mi van akkor, ha a birodalomépítési politika valójában nyugati irányból Keletre zajlik, s Ukrajna újabb reménybeli tartománya az Euroatlanti Birodalomnak? Hozzáfűzte: ennek legalább akkora relevanciája van, ki-ki döntse el, hogy melyik olvasat szimpatikusabb neki. Emlékeztetett arra, hogy a háborút Oroszország indította el. Ezzel együtt – jegyezte meg – Moszkvának vannak legitim biztonsági igényei, amelyeket óriási hiba figyelmen kívül hagyni, „miközben Oroszország a legerősebb nukleáris hatalom az Egyesült Államok mellett”.