2025. január 22., szerda

Dömötör: Százezrek erőt mutathatnak

Az érzéketlen nyilatkozatok őszi parádéja zajlik – fogalmazott a brüsszeli szankciókról Dömötör Csaba a Magyar Nemzetnek. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a budapesti lapban tegnap megjelent interjúban szót ejtett a nemzeti konzultációról, a baloldalhoz külföldről érkező kampánytámogatásokról és az ellenzéki Demokratikus Koalíció árnyékkormányáról is.

A kormány azért indít nemzeti konzultációt az energiaszankciókról „mert lépéskényszerben vagyunk” – nyilatkozta Dömötör Csaba a Magyar Nemzetnek. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint „Európa az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságát éli át. Ez az élet minden területén negatív nyomot hagy. A válságot csak részben lehet a háború kitörésével magyarázni. Épp ennyire oka az a vakvágányos brüsszeli politika, amely az európaiak és az európai gazdaság érdekeit másodlagosnak tekinti”.

A politikus emlékeztetett: korábban arról volt szó Brüsszelben, hogy a szankciók nem terjednek ki az energiára, de júniusban ezt felülírták. Ez épp elég ok arra, hogy „megkérdezzük erről a magyarok véleményét” – fűzte hozzá, kifejezve reményét, hogy a konzultációval megálljt lehet parancsolni az átgondolatlan szankciós politikának. „Ha sok százezer ember egy irányba fejezi ki akaratát, annak van ereje. Ezt várjuk a mostani konzultációtól is” – üzente.

Az uniós vezetők nyilatkozatai alapján nem tartja valószínűnek, hogy a többi tagországban példát vesznek a magyar nemzeti konzultációról, vagyis nem kérdezik meg az állampolgárokat a szankciókról.

Orbán Viktor miniszterelnök mentességet harcolt ki Magyarország számára az olajszankciók ügyében, és az első említés óta ellenzi a gázszankciókat” – válaszolta arra felvetésre, hogy a magyar baloldal támadja a konzultációt, és a miniszterelnököt, akit azzal vádol, hogy ő is megszavazta azokat az Oroszország elleni szankciókat, amelyek ellen most a kormány fellép.

Az Európai Bizottság és Budapest tárgyalásairól elmondta: jó ideje konstruktív légkörben zajlanak az egyeztetések (a Magyarországnak járó uniós pénzekről), ám az Európai Parlament „nem szeretne megállapodást”.

Márki-Zay Péter ellenzéki politikus választási kampányának amerikai finanszírozásáról, a baloldal külföldi finanszírozásáról ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy igazából az idegenből folyósított összeg nagysága lepte meg. A Márki-Zaynak folyósított kétmilliárd forint (4,7 millió euró) támogatás. Utalt arra, hogy a törvények értelmében tilos a pártokat külföldről támogatni, ezért – mint hangsúlyozta – „ki kell vizsgálni, hogy fennállt-e a külföldi finanszírozás ténye”.

A legerősebb baloldali párt, a Demokratikus Koalíció nemrég árnyékkormányt alakított. Erről Dömötör kifejtette: mindig is világos volt, melyik a meghatározó erő a baloldalon.

A parlamenti munkáról, amely szeptemberben az őszi ülésszakkal folytatódik megjegyezte: eddig a legtanulságosabb talán az volt, hogy „a baloldal hogyan vív elszánt harcot a valósággal. Ha valaki meghallgatja a felszólalásaikat, az az érzése támadhat, hogy csak Magyarország küzd gazdasági kihívásokkal. Ezzel szemben Németország a gázhiány fenyegetésével küszködik, Svájcban korlátozzák a fűtést, és az Egyesült Királyságban is az élelmiszerárak emelkedése a címlapok témája. A kiváltó okokat is próbálják letagadni. Azt mondják, működnek a szankciók. Sokkal beljebb lennénk, hogyha legalább a szankciók ügyében segítenék a kormány küzdelmét. Ha nem így döntenek, akkor is megyünk tovább”.

Atanárok fizetésemelési követelésével kapcsolatban pedig felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány az első átfogó béremelési programját, amely 2012-től 2017-ig tartott, épp a pedagógusok számára készítette el. Közölte: azóta is voltak béremelések. Ezenfelül a miniszterelnök további emelésre tett javaslatot.

Az LMP szerint a zöld fordulatról kellene nemzeti konzultációt szervezni, olyan intézkedésekről, amelyek segítenek megszabadítani Magyarországot a fosszilis energiától. Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese tegnap kijelentette: az energiaválságot nem a szankciók okozzák, hanem az ország függősége az energiaimporttól. Konzultálni a megoldásokról kellene, mert a kormány – fűzte hozzá – nem készítette fel az embereket az energia- és klímaválságra, inkább kiszolgáltatta annak. (Forrás: MTI)
Magyar ember Magyar Szót érdemel