Hosszú távú válsággal nézünk szembe, ezért „fontos kérdés, hogy ezen a télen mi lesz, de ugyanúgy fontos, hogy a következő 2-3 évben hogyan sikerül biztosítani Európa ellátását” – üzente tegnap Moszkvából a magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki az ottani energiahéten vesz részt. Szijjártó Péter a közösségi oldalára azt írta, hogy „Magyarország a diverzifikáció pártján áll, de ez alatt nem az orosz energiahordozók kizárását kell érteni, hanem minél több forrás bevonását az európai ellátásba. A képlet nagyon egyszerű:
minél több forrás áll a rendelkezésünkre, annál olcsóbb és biztosabb az energiaellátásunk”.
Szerinte a jelenlegi energiaválság is azt bizonyítja „mindenki számára, aki képes józan gondolkodásra, hogy nukleáris energia nélkül nem lesz ellátásbiztonság Európában”.
A globális energetikai célokkal foglalkozó beszélgetésen pedig kifejtette: az ukrajnai helyzetre a békekötés a megoldás. Megismételte: Budapest nem támogat olyan (oroszellenes) szankciót, amely veszélyeztetné a magyar energiaellátást.
Előző este Moszkvában tárgyalt Alekszej Millerrel, a Gazprom orosz gázipari óriáscég vezérigazgatójával. A megbeszélésről elmondta: Magyarország földgázellátása a jelenlegi válsághelyzetben is biztonságos, miután a Gazprom vezetője megerősítette hosszú távú elkötelezettségét a Török Áramlat működtetése és a magyarországi szállítások fenntartása mellett.
Szijjártó emlékeztetett arra, hogy csupán a Török Áramlaton keresztül zavartalan még mindig a gáztranzit Oroszország felől. Hangsúlyozta: „a Gazprom megerősítette elkötelezettségét a Török Áramlat hosszú távú működtetése mellett és a magyarországi szállítások hosszú távra tervezhetősége tekintetében is. Így biztos lehet mindenki abban, hogy Magyarországon semmifajta korlátozásra nem lesz szükség a földgázfelhasználás tekintetében”.
Megerősítette: az Orbán-kormány a jövőben is kiáll amellett, hogy a földgázszállítás és az azzal összefüggő tevékenységek nem kerülhetnek uniós szankciók alá.