Az ukrajnai katonai műveletek miatt csütörtökön fél 11-re Orbán Viktor miniszterelnök összehívta a nemzetbiztonsági operatív törzs ülését a Karmelita kolostorba. Az ülésen Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Pintér Sándor és Varga Mihály miniszterelnök-helyettesek, Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke, Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka, Kovács József nemzeti információs államtitkár, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatok vezetői vesznek részt.
ORBÁN: SZÓ SEM LEHET KATONÁK KÜLDÉSÉRŐL UKRAJNÁBA
A magyar miniszterelnök később a Facebook-oldalára feltöltött videóban nyilatkozott a kormány által képviselt magyar álláspontról.
„Magyarországnak ebből a háborús konfliktusból ki kell maradnia. Számunkra legfontosabb a magyar emberek biztonsága, ezért szó sem lehet arról, hogy akár katonákat, akár katonai eszközöket telepítsünk Ukrajnába, humanitárius segítséget természetesen nyújtunk majd” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön.
A videóban a kormányfő közölte: Oroszország ma reggel megtámadta Ukrajnát katonai erővel, ezért a nemzetbiztonsági operatív törzs ülést tartott. Hangsúlyozta: nem tudják elfogadni a baloldalnak azon javaslatait sem, amelyek veszélyeztetik Magyarország energia- és gázellátását, veszélybe sodornák a családok rezsicsökkentését.
A kormányfő kitért arra: a katonai és kijelölt rendőri egységek megkezdték a munkát az ukrán–magyar határ térségében. Hozzátette: arra kell számítani, hogy a csütörtöki katonai támadást követően a Magyarországra érkező, feltehetően menekültstátusért folyamodó ukrán állampolgárok száma megnő. Az ő ellátásukra felkészültünk, képesek leszünk gyorsan és hatékonyan szembenézni ezzel a kihívással – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy európai uniós és NATO-szövetségeseinkkel együtt elítéljük Oroszország katonai fellépését, és arról is beszélt, hogy vésztanácskozást fognak tartani csütörtökön Brüsszelben. Szerinte az európai egység fenntartható lesz, és közös lépésekre szánhatják el magukat.
ÁTCSOPORTOSÍTÁS A HONVÉDSÉGBEN
A Magyar Honvédség alakulatai folyamatosan érkeznek a keleti országrészbe – közölte Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka csütörtökön Hajdúhadházon, miután a debreceni 5. számú Bocskai Lövészdandár Gyakorló- és Lőterén megtekintette a már megérkezett egységeket.
A parancsnok a helyszínen újságíróknak azt mondta, hogy az átcsoportosításnak kettős célja van. Abban az esetben, ha humanitárius segítségnyújtásra van szükség, tudják támogatni a belügyi erőket a migránshullám kezelésében. Másrészt fel kell készülni a legrosszabbra: fegyveres csoportok átsodródása esetén a Magyar Honvédségnek késznek és képesnek kell lennie, hogy a magyar emberek biztonságát szavatolja – mondta az altábornagy.
SZIJJÁRTÓ: KIÁLLUNK UKRAJNA TERÜLETI INTEGRITÁSA MELLETT
„Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett” – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön reggel a közösségi oldalán. A tárcavezető élő bejelentkezésében azt mondta: a szomszédságban a legrosszabb forgatókönyv következett be, a háború, amelynek még a legnagyobb és legerősebb országok diplomáciai erőfeszítései sem tudták elejét venni.
Kiemelte: Magyarország minden olyan szövetségesi egyeztetésnek részese és része lesz, amelyek a koordinált válaszreakció megadásáról szóló döntésekre vonatkoznak.
Kárpátalján egyelőre nyugalom van, folyamatos a kapcsolat az ottani magyarság vezetőivel és a külképviseletekkel – jelezte a magyar külügy vezetője.
„A háború nem megoldás, a háború szenvedést hoz, a háború a lehető legrosszabb forgatókönyv” – nyilatkozta később Szijjártó Péter Bahreinből, ahol tárgyalásokat folytatott.
Hozzátette: vannak olyan, általában a politika bal oldaláról érkező kezdeményezések, amelyek azt próbálják elérni, hogy Magyarország akár fegyverzettel, felszereléssel vagy katonákkal szálljon bele ebbe a konfliktusba. A miniszter ezt rendkívül felelőtlennek nevezte, és kijelentette: a kormány ezeket nem támogatja és nem tesz ilyet, mert meg kell védenünk magunkat attól, hogy belesodródjunk ebbe, és nem engedjük, hogy bárki belesodorja Magyarországot, a magyar embereket bármilyen háborús konfliktusba.
ÚJABB ÁLHÍRT TERJESZTENEK
A délután folyamán ismételten álhírt kellett cáfolnia Facebook-oldalán a magyar külügyminiszternek.
Aljas hazugságnak nevezte Szijjártó Péter azt az állítást, hogy elküldtek volna a kijevi magyar nagykövetségtől olyan magyar állampolgárt, aki ott keresett menedéket.
„Egészen elképesztő, hogy még ilyenkor, háború idején is vannak olyanok, akik álhíreket gyártanak és terjesztenek, s azért, hogy maguknak vagy másoknak politikai tőkét kovácsoljanak, megpróbálják lejáratni azokat, akik éppen azért dolgoznak, hogy segítsenek a bajba jutott honfitársainkon. Tisztelettel kérem őket, fejezzék be!” – írta.
„A valóság a következő: a kijevi nagykövetségünk teljes létszámmal működik, a nap folyamán több mint 50 magyar állampolgár kereste fel személyesen hosszabb-rövidebb időre az épületet, és egyeztetett szolgálatban lévő munkatársainkkal. Mivel az alapvető infrastruktúránk gond nélkül üzemel, tehát van víz, gáz és villany, a nagykövetségi munkatársaim jelenleg el tudják látni a szükséges feladatokat, és segítséget nyújtanak minden bajba került magyar állampolgárnak” – jelezte a tárcavezető.
Hozzátette, hogy mindazon magyar állampolgárok számára, akik biztonságot keresnek a képviselet épületében, természetesen továbbra is rendelkezésre állnak.
Sorok Kárpátalján a benzinkutaknál, a boltokban
Szemtanúk beszámolói szerint óriási sorok alakultak ki a kárpátaljai határátkelőknél és a közelükben található benzinkutaknál.
A Kárpátalja.ma portál csütörtök délelőtti beszámolója szerint az országban kialakult helyzet miatt az emberek megrohamozták a boltokat és a benzinkutakat, a bevezetett hadiállapot miatt pedig többen elindultak Magyarország irányába.
Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója a megyei állami közigazgatási hivatal honlapján közölte, hogy megerősítették a kritikus infrastruktúra védelmét, menekültek befogadására készül a megye. Minden tanintézmény távoktatásra tért át. A hágókon ellenőrzőpontokat állítottak fel, mind a kilépő, mind pedig a belépő forgalmat kontrollálják. (MTI)