2024. november 24., vasárnap

A békepártiság frontvonalán

Orbán Viktor: Brüsszel háborús spirálban van

Az európai parlamenti választáson is az lesz a döntő kérdés, hogy ki békepárti, és ki háborúpárti – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken a brüsszeli Közmédia Központban adott interjúban.

A júniusi európai parlamenti választásokkal kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: az európai politikai küzdelmekkel kapcsolatban eddig a hagyományos kategóriákban gondolkodtak, hogy van jobboldal, baloldal, vannak globalista vagy szuverenista erők, de most egy új dimenzió is nyílt: a döntő kérdés nem a párthovatartozás lesz, hanem, hogy ki a békepárti és ki a háborúpárti.

Az lenne jó, ha Magyarországon és a többi európai országban is minél több békepárti politikust küldenének a választópolgárok az Európai Parlamentbe, és minél kevesebb háborúpártit – jelentette ki Orbán Viktor.

Hozzátette: arról is érdemes beszélgetni, hogy utána hogyan lesz majd ebből baloldali-jobboldali együttműködés, hogy ki lesz az erősebb, de a legfontosabb, hogy megállítsák a háborús pszichózist.

A kormányfő kiemelte: Brüsszelben háborús hangulat, háborús nyelvezet, háborús logika van. A vezetők úgy beszélnek, mint akik a saját háborújukat vívják Oroszország ellen, és nem úgy, mint mi, akik ugyan nem lehetünk közömbösek egy ilyen emberi tragédiával szemben, de nem vagyunk hadviselő fél.

Teljesen hiányzik Brüsszelben az a távolságtartás, ami a higgadtsághoz szükséges. Brüsszel vívja Ukrajna oldalán a saját háborúját Oroszország ellen. „Háborúban állnak, és úgy is beszélnek, hogy le kell győzni Oroszországot, és annak érdekében, hogy ezt elérjék, egyre több dolgot vállalnak” – tette hozzá Orbán Viktor.

Emlékeztetett: először csak sisakot akartak küldeni Ukrajnának, aztán már halált okozó, majd egyre több ember halálát okozó fegyvereket, majd harckocsikat és repülőket is, most pedig már arról beszélnek Brüsszelben, hogy nyugat-európai katonáknak is kellene állomásoznia Ukrajna területén. Még nincs körvonalazva, hogy pontosan hol, milyen fegyverzettel, milyen céllal kellene állomásoznia a katonáknak, de elkezdődött ennek előkészítése – mondta, megjegyezve, „vigyáznunk kell, nehogy beszippantson bennünket is ez a pszichózis, és elveszítsük a helyes magyar nemzeti érdekek szerinti tájékozódási képességünket”.

Az, ami ma még abszurd és elgondolhatatlan, két hónap múlva realitás – fogalmazott, hozzátéve: ez nem egy videójáték, ez a valóság. Itt egy-egy döntés, egy-egy fegyverszállítmány következménye özvegyek, árvák százezrei, elmenekült emberek milliói, tönkrement életek; nemzedékek munkájának értelme vész oda.

„Ezek szörnyű dolgok, és egyre inkább úgy beszélnek róluk, mint valami hétköznapi realitásról” – mondta.

Rámutatott: híve az észszerű disputának, de valahogy a sarkunkat meg kell vetni, és a tűzszünetet, a béketárgyalást kell képviselni, egyébként berántanak bennünket.

Arra figyelmeztetett: az első világháború kezdete is egy lokális konfliktus volt, csak lépésről lépésre alakult át, terebélyesedett ki, ahogy az orosz–ukrán háború is egy lokális, helyi ügy volt, valahol ott „Donyeck külsőn”, de most már ott tartunk, hogy a NATO országainak katonai szintű bevonódásáról szól a beszélgetés.

Az Európai Uniót azért hoztuk létre, mert azt akartuk, hogy béke és jólét legyen, ehelyett azonban háború és rosszlét van. Brüsszel menetel bele a háborúba, és a gazdaság nem jólétet ad, hanem egyre több társadalmi csoportnak okoz inkább nehézséget – tette hozzá.

Úgy értékelt: az emberek érzése alapvetően negatív a brüsszeli bürokraták iránt. Nem az Európai Unió iránt, mert azt a gondolatot, hogy működjünk együtt, mindenki támogatja, a baj a brüsszeli bürokratákkal van – szögezte le Orbán Viktor. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Orbán Viktor (Fotó: MTI)