2024. november 22., péntek

Jelentős a Fidesz előnye

Ha most vasárnap lennének a választások, a Fidesz–KDNP 55, a baloldali közös lista 44, a többi pártlista összesen csupán 1 százalékot kapna – derül ki a pártpreferencia mérését most indító Real-PR 93. közvélemény-kutató méréséből.

A cég közleménye szerint lényegében kétpártrendszer alakult ki Magyarországon 2021 őszére. A jobboldali Fidesz és a baloldal közös listája küzd csak egymással a következő választáson, az összes többi pártra várhatóan leadott szavazatok elenyészőek. Hiába vannak szimpatizánsai Szanyi Tibornak, a kétfarkú kutyáknak vagy a Mi Hazánknak, a részvételüket biztosra ígérő polgárok végül csak a jobb- és a baloldal között fognak választani.

A teljes felnőtt népesség körében a Fidesz-támogatók aránya 46 százalék, míg az ellenzékkel szimpatizálók aránya 42 százalék. Egyéb pártokra a választópolgárok 2 százaléka lenne hajlandó szavazni, 10 százalékuk pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni a pártpreferencia-kérdésre.

A Fidesz-tábor aktivitása a nagyobb: a részvételüket biztosra ígérő választók 55 százaléka a Fideszre, 44 százaléka a baloldalra szavazna. Ez az eredmény már Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelöltségét is figyelembe veszi, mivel az adatfelvétel a baloldali előválasztás második fordulója után készült.

A Fidesz jelentős előnyének legfőbb oka, hogy a „Budapesten kívüli Magyarországon” kiemelkedő a támogatottsága. A részvételüket biztosra ígérő budapesti választópolgárok körében ugyan a baloldali közös lista vezet 59 százalékkal a Fidesz 40 százaléka előtt, de a Budapesten kívül élő biztosan résztvevő választópolgárok körében a baloldali lista csak 40, míg a Fidesz–KDNP 58 százaléknyi szavazatot kapna. Mivel négyszer annyian élnek Budapesten kívül, mint a fővárosban, nem meglepő, hogy a fenti arányszámok összképe a Fidesz országos választási győzelmét valószínűsíti.

A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás