2024. szeptember 14., szombat

Bocskor Andrea: Határozott fellépésre van szükség a kárpátaljai atrocitások miatt

Az Újvidéki Rádió Hangadó Szerda műsorában többek között a kárpátaljai magyarokat ért atrocitásokról volt szó. A Fidesz–KDNP EP-delegációja levélben fordult az Európai Parlament elnökéhez amiatt, hogy Bocskor Andrea fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő adatai is felkerültek az ukrán nacionalista szervezet honlapjára.

A Mirotvorec honlap a kezdetekben még csak azoknak a személyeknek az adatait tette közzé, akik közvetlenül szerepet játszottak a Krím-félsziget Oroszország által 2014-ben végrehajtott elcsatolásában, továbbá akik fegyveresen részt vesznek a Donyec-medencei konfliktusban az ukrán hadsereggel szemben, vagy együttműködnek a szakadár fegyveres erőkkel. Később már más olyan személyek adatait is elkezdték az oldalon közzétenni, akik a szervezet értékelése szerint „Ukrajna szuverenitását és területei egységét sértő bűntett, illetve jogsértés jegyeit hordozó” cselekményt követtek el.

2018-ban a szervezet a kettős, magyar–ukrán állampolgársággal rendelkező kárpátaljai magyarok nevét és címét is elkezdte feltölteni nyilvános adatbázisába. Október elejére a listára felkerült több mint háromszáz kárpátaljai magyar neve, és néhány napra rá több vezető beosztású, magyar nemzetiségű közalkalmazott nyújtotta be felmondását a beregszászi járásban.

Adatbázisukba bekerült Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter neve is. Róla azt állították, hogy „támadást intézett Ukrajna szuverenitása és területi épsége ellen”, beavatkozott az ország belügyeibe, szította és támogatta a szakadár törekvéseket Ukrajnában.

Ezt követően pedig Bocskor Andrea fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő adatai is felkerültek az ukrán nacionalista szervezet honlapjára.

Bocskor Andrea a napokban a Kossuth rádiónak nyilatkozott az üggyel kapcsolatban.

Elmondta, a Mirotvorec honlapon teljesen személyes adatokat is közzétettek, ezekhez csak a hatóságok közreműködésével juthattak hozzá. Ennek folyamatnak a célja a nyomásgyakorlás, az önkormányzati választások előtt is megfélemlítések sora történt, a választások után pedig folytatódtak az atrocitások, mivel a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség képviselői történelmi sikert értek el. A megyei tanácsokban is ők képezik a mérleg nyelvét, több helyen is folynak tárgyalások a koalíciókról, de közben szeparatizmussal vádolják őket, ez nyomásgyakorlás a hatóságok részéről.

Bocskor kifejtette, aggasztó, hogy az európai parlament nem foglalkozik az üggyel annak ellenére, hogy a Fidesz–KDNP EP-delegációja jelentést tett az esetekről.

Mint mondta, igaz, hogy most sok fontos ügy háttérbe szorul a Brexit-tárgyalások miatt, de ettől még nem szabad szó nélkül hagyni az atrocitásokat Ukrajnában, hiszen társult tagja az Uniónak.

– Határozott felszólításra és szankciók kilátásba helyezésére van szükség, hogy Ukrajna végre komolyan vegye a kisebbségi jogok európai elvekhez és elvárásokhoz való tartozását – mondta Bocskor.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője az uniós parlament keleti partnerségről szóló keddi vitáján kijelentette, teljességgel elfogadhatatlan az ukrán Mirotvorec honlapon megjelent gyűlöletkeltő tartalom. Borrell közölte, hogy az EU külügyi szolgálata tartja a kapcsolatot az érintett magyar és ukrán felekkel. „A magyar kisebbség jogait biztosítani kell, a problémák megoldásra konstruktív válaszokat kell keresni” – tette hozzá.

Emlékeztetőül, november 30-án az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) fegyveres kommandósai rontottak rá a kárpátaljai magyar szervezetekre: a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány, az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ Jótékonysági Alapítvány és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ungvári székházára, illetve Brenzovics László, a KMKSZ elnöke ungvári lakására. A felfegyverzett belügyi tisztviselők érvényes házkutatási paranccsal rendelkeztek, amelyet Ukrajna egy távoli megyéjében, Zaporizsjában állítottak ki november 23-án. Az akciót szeparatizmus vádja alapján hajtották végre.