Az újvidéki Természettudományi–Matematikai Kar Biológia és Ökológia Tanszakán tanulmányaik vége felé az egyetemi hallgatók bekapcsolódhatnak a kutatómunkába.
Nebojša Andrić docens már 17 éve napi szinten vizsgálja, hogy mely vegyi anyagok károsítják erősen az endokrin rendszert, vagyis megzavarják a hormonális működést. Ezeket a vegyszereket röviden EDC-knek (Endocrine disrupting chemicals) nevezik. A felépítésük hasonló a természetes nemi hormonokéhoz, és ezek a vegyszerek megzavarhatják a normális fiziológiát, már kis mennyiségben is. A hormonrendszer mirigyei az anyagcserét, a szaporodást, a növekedést, a fejlődést és más létfontosságú fiziológiai folyamatokat szabályoznak.
– Mi a laboratóriumban az endokrin (hormonális) zavarokat okozó anyagoknak a szaporulatra gyakorolt hatását vizsgáljuk. Egyes vegyszereket szinte naponta belélegezzük, nem tudva, hogy károsan hatnak a szervezetünkre.
A kutatómunka nagy öröm, évekig dolgozunk egy-egy problémán. Ha megállapítjuk bizonyos vegyszernek a káros hatását a szervezetünkre, akkor azt is tudni akarjuk, mit károsít, és mit tehetünk ellene.
A biológia- és molekuláris biológia szakos egyetemi hallgatók, akik beiratkoznak a mesterképzésre, bekapcsolódhatnak az ENDOS laboratórium munkájába. Dragana Samardžija kutatómunkatárs beiratkozott a doktori képzésre az animális és humánus fiziológia szakon.
– Számomra érdekes azt kutatni, hogyan hatnak a vegyszerek a női hormonháztartásra, a génekre. Naponta ugyanis ezerféle vegyszernek, nagy mennyiségű növényvédő szernek, műanyagnak, kozmetikai szernek, azok ezerszámú hatásának vagyunk kitéve. A nemzőképesség csökkenésében biztosan szerepe van az említett vegyszereknek. A cigarettafüstben is hemzsegnek a vegyszerek. A bútorban is, mert égéslassító szereket adnak hozzá azért, hogy lassítsák az égést, ha netán kigyulladna a bútor. Sok károsító vegyszer van a porban, a levegőben, anélkül hogy ennek a tudatában lennénk. A Biszfenol-A (BPA) jól ismert endokrin rendszert zavaró anyag például megtalálható a műanyag csomagolásokban. Melegítéssel vagy hűtéssel, savanyú közegben, belekerül ételbe-italba. Ajánlatos a műanyag csomagolás helyett üveget, vegyszerek helyett természetes alapanyagú kozmetikai szereket,
bio tisztálkodó szereket használni.
Andrić kutató élvezi a munkáját, mert mindig van valami érdekes, amit érdemes kivizsgálni.
– Aki az egyetemi tanulmányok elvégzése után kutatómunkával foglalkozik, annak folyamatosan kell a szakirodalmat olvasnia, képeznie kell magát. Én is ezt teszem. Számomra érdekes ez a kutatás, mert naponta ki vagyunk téve a vegyszerek hatásának. A vegyszereket bevisszük a szervezetünkbe műanyag flakonok használata által, a gyümölcs- és zöldségféléken a különféle növényvédő szerek által. Engem nagyon érdekel, hogyan jön létre a rendellenesség, ami igazán veszélyes. Egyre növekszik a terméketlen férfiak és nők száma. A meddőség egyik oka, hogy az endokrin rendszert különféle vegyszerek károsítják. Ha hozzájárulunk ennek kivizsgálásához, s ezzel segítünk az emberek egészségének megőrzésében, akkor elégedettek leszünk – mondta a tanszakvezető.