2024. szeptember 7., szombat

„A tehetség elkobozhatatlan érték”

Kiemelkedő vajdasági magyar diákok és tanulók, művészek és tanárok kaptak díjakat

A szabadkai városháza dísztermében tegnap délután került sor a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács VI. Vajdasági Tehetség Gálájára, amely során a legkiemelkedőbb tehetséges fiatalok, valamint művészek és tanárok részesültek díjakban. Az egybegyűlteket De Negri Ibolya, a VATT elnöke köszöntötte:
– Március nemcsak a tavasz ébredése, a tehetség hónapja is. Európa-szerte Bartók Béla születésnapjához kapcsolódóan ünneplik a tehetségeket. El kell ismerni a tehetségeink odaadó munkáját, mellyel nemcsak önmagukat gazdagítják, hanem nemzetünket, társadalmunkat is. Büszkék lehetünk a tehetségeinkre – hallottuk De Negri Ibolyától.
A jelenlevőkkel Bunford Tivadar, Szabadka városi képviselő-testületének elnöke is megosztotta ünnepi gondolatait:
– A tehetség egy olyan elkobozhatatlan érték, amely nem hasznosul önmagától. Meg kell teremtenünk tanítványaink számára azt a támogató környezetet, amelyben kibontakozhatnak és sikereket érhetnek el. Vajdaság az otthonunk, tudatosuljon bennünk a tény, hogy itthon is vannak megőrizendő értékek. Épp ezért nagyon fontos, hogy a tehetségeink, a diákjaink a felsőfokú tanulmányaikat is a szülőföldjükön végezzék el, és a későbbiekben se futamodjanak meg az itthon történő munkavállalástól, kihívásoktól. Számos felsőoktatási, továbbtanulási ösztöndíjprogram áll a rendelkezésükre, amely segítségükre lesz a tanulmányaik során – hangsúlyozta Bunford Tivadar.
A továbbiakban a rendezvény résztvevőihez Kisgyőri Roland, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Esélyteremtési Főosztályának főosztályvezetője fordult:
– A tehetség befektetés a jövőbe. A tehetségsegítésnek Magyarországon, a Kárpát-medencében, több évszázados hagyomány van. Mindezt szem előtt tartva, 2008-ban a Magyar Országgyűlés úgy határozott, hogy húsz évre szóló ún. nemzeti tehetségprogramot hoz létre. Ez a program idén tízéves. Így félúton a megvalósításával elgondolkodhatunk azon, hogy mit is értünk el. 2009 és 2017 között a program keretében megítélt támogatások összege megközelítőleg 15 milliárd forint volt. Ez azt jelenti, hogy évente, mintegy 350 000 tehetséges fiatalt támogattunk. Ugyanebben az időszakban több mint 10 800 projektum nyert támogatást, a határon túl több mint 1060, és több mint 44 000 fiatal kaphatott támogatást. Vajdaságban az elmúlt tíz évben több mint 127 millió forint került hasznosításra. A számok nyelvén ennyi kiemelt figyelmet fordítottunk a VATT, a vajdasági magyar felsőoktatási kollégium és a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány programjaira. Külön öröm számunkra, hogy 2016-ban a VATT elnyerte a Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díj elismerését. A nemzeti tehetségprogramunk idei pályázati kiírásai nemrég jelentek meg. Idén még több, összesen kilenc olyan pályázati kategória van, amelyet megnyitottunk a határon túli tehetséggondozás irányába – hívta fel a figyelmet Kisgyőri Roland.
A gála a tehetségek bemutatásával és alkalmi műsorral folytatódott, amely során fellépett egyebek közt a kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola kamarakórusai.
Az VI. Vajdasági Tehetségnap díjazottjai:
A Tehetségek szolgálatáért életműdíjban Boros György képzőművész részesült.
A Tehetségek szolgálatáért ez évi díját Kormányos Katona Gyöngyi (magyar nyelv és irodalomtanár), Basa György (történelemtanár), Hatala Zoltán (kémia-fizika szakos tanár) és Tokodi Károly (harsonatanár) kapta.
Kiváló tehetségek: Kucora Roland (Szabadkai Műszaki Szakfőiskola) és Szakács Tamás (TALENTUM Tehetséggondozó Művészeti Egyesület, Szabadka).
Tehetséges fiatal: Csákány Lóránt (fotóművész)
Az év felfedezettje: Túró Tímea (József Attila Általános iskola, Újvidék)
Ígéretes tehetségek: Böröc Tamás (InGenium Alapítvány), Nagy Kinga (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta), Szűcs Dóra (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), Hodik Annabella (Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola, Topolya), Pletikoszity Dávid (Svetozar Marković Gimnázium Szabadka), Bálint Márk (InGenium Alapítvány), Vastag Krisztina (szabadkai Zeneiskola), Balla Georgina (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), Mihalović Dominik (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), Surján Szabina (Jovan Jovanović Zmaj Sportgimnázium, Újvidék).
Kistehetségek: Kovács Alex (Petőfi Brigád Általános Iskola, Kúla), Kőműves Emese (Miroslav Antić Általános Iskola, Palics), Kálmán Ádám (Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Magyarkanizsa), Uglik Auróra (EmArt Képzőművészeti Műhely, Szabadka), Baracskai Tamás (Petőfi Brigád Általános Iskola, Kúla), Károlyi Egon (Samu Mihály Általános Iskola, Péterréve), Lázár Anna (Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Magyarkanizsa), Göncöl Andor (Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Szabadka), Egyed Boglárka (Testvériség-Egység Általános Iskola, Bezdán), Orsovai Hedvig (Testvériség-Egység Általános Iskola, Zombor).