2024. szeptember 7., szombat

Hat új pályázatot hirdetett meg az MNT

Idén is nagy népszerűségre számítanak a pályázatok kapcsán
Jerasz Anikó

Jerasz Anikó

Kedden megjelent a Magyar Nemzeti Tanács hat új pályázata, amelyből kettő az oktatási intézményekre vonatkozik, három a kultúrára és egy a nem kulturális tevékenységet folytató civil szervezetekre. Az előző évekhez hasonlóan idén is eszközbeszerzésre, működési költségekre és programok szervezésére lehet pályázni, elő- és utófinanszírozási lehetőséggel.
A pályázatok részleteiről Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke beszélt:
– Évekre visszamenőleg nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy ezek a pályázatok több területen megjelenhessenek. Az oktatás területén jelenleg két pályázatunk nyílt meg. A kiemelt jelentőségű általános iskolák részére kiírt pályázatunk keretösszege 2,7 millió dinár, amelyből intézményenként a minimálisan megpályázható összeg 30 ezer, míg a maximális 100 ezer dinár. Fontosnak tartjuk, hogy a művészeti és általános iskoláknak lehetőségük legyen korszerű eszközöket beszerezni, valamint programokat tudjanak szervezni. Ezen a pályázaton azok a magyar közösség számára kiemelt jelentőséggel rendelkező általános iskolák pályázhatnak, ahol magyarul vagy többségében magyarul folyik az oktatás. A 2018-as közoktatási pályázatunk keretén belül hirdettük meg a nem kiemelt jelentőségű általános iskolák részére szóló pályázatunkat is, ahol a kiosztandó keretösszeg 1,8 millió dinár, és az intézmények minimum 30 ezer és maximum 80 ezer dinár keretösszegen belül tudnak pályázni. Itt azok az intézmények jelentkezését várjuk, ahol magyar nyelven is folyik az oktatás, és szintén eszközbeszerzésre és programok szervezésére pályázhatnak. Fontos kiemelni, hogy a megvalósítási határidő 2018. január elsejétől december 15-éig tart. Az oktatási pályázatokat az MNT 17 tagú Oktatási Bizottsága bírálja el, és a lehetőségéhez mérten megpróbál minden pályázatot pozitívan értékelni, a túljelentkezés ellenére is. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy a nyertes pályázatokból megvalósított eszközbeszerzésnek és programoknak köszönhetően sikerült az intézményeknek az oktatást némileg színvonalasabbá és korszerűbbé tenni.
A kulturális pályázatokkal kapcsolatban a következőket mondta:
– A kultúra terén három pályázatot írtunk ki. A kiemelt jelentőségű rendezvények megszervezésére vonatkozó pályázatunk keretösszege 1,8 millió dinár, amelyre a szerbiai székhelyű amatőr művelődési egyesületek, szervezetek és kulturális intézmények szervezetenként 30 ezer és 100 ezer dinár között pályázhatnak. A nemzeti önazonosságot őrző hagyományos rendezvények megszervezésére vonatkozó pályázatunknál a kiosztandó összeg 1,8 millió dinár, amelyből szervezetenként minimum 30 ezer, maximum 80 ezer dinárra pályázhatnak az amatőr művelődési egyesületek és a művelődési szervezetek. Harmadikként említeném az egyik legnépszerűbb pályázatunkat az általános kulturális pályázatot, ahol szintén szerbiai székhelyű, a magyar kultúrát erősítő és támogató amatőr művelődési egyesületek és művelődési szervezetek pályázhatnak. Itt 2,7 millió dinár kerül kiosztásra, és egyesületenként 30 ezer és 80 ezer dinár közötti összegekre lehet pályázni. Ezen pályázatunknak is az a célja, hogy a Vajdaságban élő magyar közösség kultúráját fejlesztő és segítő egyesületeket tudjuk támogatni.
Jerasz Anikó azt is kifejtette, hogy a pályázatok formájukat tekintve nyitottak, valamint vissza nem térítendőek. A pályázatokra minden évben nagyon nagy az érdeklődés. A kulturális pályázatokat az MNT 17 tagú Kulturális Bizottsága bírálja el.
– A hatodik megjelent pályázatunk, amelyre május végéig várjuk a pályázatokat, a nem kulturális tevékenységet folytató szervezetek részére kiírt pályázatunk. Erre van talán a legnagyobb túljelentkezés minden évben. Ennek a pályázatnak is az előzőekhez hasonlóan az a célja, hogy a vajdasági magyarság szülőföldön való boldogulását segítse elő, valamint az önazonosság-tudatát erősítse. Az ehhez a tevékenységhez kapcsolódó igényes programokat szervező civil szervezeteket szeretnénk támogatásban részesíteni. A szerbiai székhelyű, nem kulturális tevékenységet folytató civil szervezetek eszközbeszerzésre, működési költségek finanszírozására és programok szervezésére pályázhatnak minimum 30 ezer és maximum 80 ezer dinár értékben. A keretösszeg itt 2,25 millió dinár. Ezt a pályázatot külön bizottság bírálja el, amely a Végrehajtó Bizottság tagjaiból, valamint a Magyar Nemzeti Tanács bizottságainak elnökeiből és alelnökeiből tevődik össze. Ez a legnépszerűbb pályázatunk, majd a kulturális pályázataink, végül az oktatási pályázatok. Minden esetben arra törekszünk, hogy segítsük a pályázókat abban, hogy az itthon élő magyar közösség részére programokat szervezhessenek. A tájékoztatási pályázatunkat a közeljövőben írjuk ki – mondta Jerasz Anikó.
A pályázatokra április 24-étől május 30-áig lehet jelentkezni. A pályázás menete minden pályázatnál ugyanaz: az intézmények és szervezetek csak egy pályázatot nyújthatnak be, és a jelentkezéshez szükséges az online regisztráció a Magyar Nemzeti Tanács honlapján. Amennyiben már korábban regisztráltak, elég csak a nevet kikeresni a jegyzékből, majd a kitöltött pályázati űrlapot és a teljes dokumentációt elektronikusan és levél formájában is be kell nyújtani. A borítékokat a Magyar Nemzeti Tanács címére kell eljuttatni.