2024. szeptember 6., péntek

Az óvodák is pályázhatnak

Tavaly az oktatási titkárság képviselői ellátogattak Vajdaság mind az 548 oktatási-nevelési intézményébe

Nyilas Mihály tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár sajtótájékoztatóján, összegezve a 2018. év eredményeit, elmondta: mindazt, amit elterveztek, meg is valósították.

– Azt hiszem, elégedettek lehetünk, mert év közben volt egy költségmódosítás, amely pozitívan érintette a titkárságot, és nem egy ízben sikerült a költségvetési tartalékeszközöket is felhasználni. Erről a tartományi kormány dönt, és épp az iskolafelújítási programjainkhoz nagymértékben hozzásegített. Minden teendőt sikerült elvégeznünk, ezek egyrészt az oktatáshoz, másrészt a kisebbségekhez, nemzeti közösségekhez, a közigazgatáshoz, a jogalkotáshoz kötődnek. Fontos és eredményes újdonság volt a 2018-as évben, hogy a Közelebb az iskolapadokhoz akció keretében közelebb próbáltunk kerülni a tartományi intézményeinkhez. Amikor 2018 januárjában elkezdtük az akciót, úgy tűnt, talán lehetetlen lesz végig járni az összes, mintegy 550 oktatási intézményünket Vajdaságban (óvoda, általános iskola és középiskola, valamint diákotthon), de sikerült ezt jól megszervezni, és mindannyian, akik ebben a munkában részt vettünk, jól teljesítettünk. A terepen kiderült, sokkal több a teendő, mint mi ezt gondoltuk. Továbbra is a felújítási munkálatok azok, amelyek a legszükségesebbek. Sok esetben a vagyonjogi viszonyok sincsenek rendezve az épületeket illetően, sok esetben káderhiány van, és a bérezés gondjaival is még részletesebben megismertettek bennünket. A további teendőnk, hogy amit a helyszínen azonnal nem tudtunk orvosolni tanáccsal vagy másféleképpen, azt is orvosoljuk, és erre az idei év lehetőséget is fog adni.

Az oktatási titkár elmondta, hogy párhuzamosan a felsorolt tevékenységekkel folytatták a beruházásokat.

 Az említett épületgondok megoldására mintegy 600 millió dinár került a tartományból  tőlünk 300, a másik 300 más titkárságoktól és a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóságtól  az oktatásba. A 2018. év azt bizonyította, még szorosabbra lehet fűzni az együttműködést a köztársasági szervekkel, a minisztériumokkal és az önkormányzatokkal, s ez még jobb eredményt fog hozni. Ezen rengeteget dolgoztunk, és sok témában, ügyben tudtunk megoldást találni. Például a kis létszámú osztályok megnyitása sokkal gördülékenyebben és szervezettebben ment, kevesebb akadály gördült elénk ebben a kérdésben, mint a korábbi években. Ez azonban csak egyike azoknak az ügyeknek, amelyeket sikeresen el tudtunk intézni.

A sajtótájékoztatón Nyilas Mihály elmondta, hogy a titkárság nemcsak az oktatás területén tevékenykedik, hanem a nemzeti kisebbségek, a közigazgatás területén is. Itt az oktatási minisztérium mellett ugyanolyan jó az együttműködés az igazságügyi minisztériummal és az államigazgatási, illetve önkormányzati minisztériummal is.

Megtudtuk, hogy újdonságnak számít az igazgatók vizsgája. Annak a licencnek a megszerzése, amely kétéves határidőn belül kötelező az iskolaigazgatók számára. Decemberben, az első vizsgaidőszakban a 11 jelöltből 7-en teljesítettek.

2018-ban első ízben sikerült az oktatási titkárságnak eu-s anyagi forráshoz jutnia. Mivel olyan projektum hordozói, amelyet az Európa Unió támogatott. A projektum a diákturizmust célozta meg, s ez folytatása valamiképpen annak a projektumnak, amely már évek óta működik a tolerancia előmozdítása céljából. A magyarkanizsai határok nélküli tábor az egyik eleme a projektumnak. És erre épül rá az eu-s projektum, amelyre az Unió több mint 500 000 eurót biztosít a titkárság költségvetésében.

Nyilas Mihály szerint 2019-ben mindazt, amit a titkárság évek óta épít, fejleszt, azt folytatnia kell, és a forrásokat, amelyeket biztosított számukra a tartományi költségvetés, maradéktalanul fel kell használniuk.

Az időközben lezajlott nemzeti tanácsi választás kapcsán elmondta, az a 60 millió dinár, amit a nemzeti tanácsok részére a titkárság költségvetése előirányoz, gyorsan az év első szakaszában kiosztásra kerül. Úgy gondolja, a Magyar Nemzeti Tanács fogja újfent a legnagyobb összeget kapni, hiszen azon mércék alapján, amelyeket a titkárság évek óta alkalmaz, a magyar a legnagyobb létszámú nemzeti kisebbség, nemzeti közösség, és a legszervezettebb közösség.

Az iskoláskor előtti intézmények támogatása kapcsán az oktatási titkár elmondta, eddig csak az épületfelújításra pályázhattak, de különböző programokra, rendezvényre, projektumokra nem. Ezen a téren történt változás. A titkárság költségvetésébe beépítették, illetve szerepelni fog a hamarosan kiírásra kerülő pályázatban is, hogy az óvodák, az iskoláskor előtti intézmények is pályázhatnak a projektumokra, programokra. Így mindazt, amit az óvodák jelenleg eredményesen végeznek, a tartományi titkárság is támogatni tudja – hallottuk Nyilas Mihálytól.