2024. szeptember 10., kedd

Szerbia ismét részt vesz a PISA-teszten

Minden készen áll arra, hogy Szerbia részt vehessen a 2018-as PISA-teszten, azaz a nemzetközi tanulói teljesítménymérésen. A szerbiai diákok 2003 óta vesznek részt a PISA-teszten, s bár az ezt megelőző ciklusból – 2015-ben – kimaradtak, a következő tesztelésen, a 2018-as teszten már ismét jelen lesznek. Történhet ez azért, mert az oktatási minisztérium jelentése szerint most időben elkezdődött a tesztelésre való felkészülés, a szükséges dokumentáció előkészítése, ugyanis a felmérést szervező Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a 2015-ös nemzetközi felmérésből azért zárta ki Szerbiát, mert késett a szükséges dokumentumok átadásával.

– Most teljesen egyenjogúak vagyunk más országokkal, amelyek szintén bekapcsolódnak a felmérésbe. Megtörténik a szerződés aláírása, a szakmai vezető a múlt héten vett részt a minta-előkészítésre vonatkozó képzésen, és ami fontos: az állami költségvetésben is biztosított a pénz a PISA-tesztre – mondta Zorana Lužanin, az oktatási minisztérium államtitkára.

Dragica Pavlović Babić, a PISA-tesztelés szerbiai koordinátora arra hívta fel a figyelmet, hogy egy olyan országban, ahol a diákok fele kitűnő, és minden hetedik tanuló Vuk-díjas, a PISA-teszt egyike lehet az oly kevés objektív mérési eszköznek. Elmondta, mivel nem történtek gyökeres változások, jelentős reformok az oktatásügyben a módszerek és a tananyagok terén, így nem várja azt, hogy az elmúlt felmérésekhez képest jelentősen változik majd a 2018-as eredmény, s mivel az eddigi PISA-teszt nyújtotta eredmények szerint a szerbiai diákok az átlag alatt teljesítenek, azt javasolja a szakembereknek és az illetékeseknek, hogy az oktatási rendszeren teljes egészében változtatni kellene.

Jelenleg zajlik a diákok kiválasztása, akik részt vesznek majd a tesztelésen, hogy a felmérés reprezentatív lehessen.