2024. július 17., szerda

Milyen a diszlexiabarát betűtípus?

Immár több könyv is olvasható a kifejezetten a diszlexiásoknak szóló betűtípussal

– A Forbes a HVG és a Könyvesblog ajánlása szerint a BOOKR Kids forradalmasítja a meseolvasást, hiszen mesekönyv, hangoskönyv, animáció és játék is egyben – olvasható a BOOKR Kids honlapján.

A magyarországi cég applikációja révén a gyerekek számtalan klasszikus és modern interaktív történet közül választhatnak, olvashatják/olvashatják fel nekik tableten vagy okostelefonon, de hangoskönyvek is elérhetőek előfizetés fejében. Az elérhető tartalmak között pedig találunk diszlexiásoknak szóló betűtípussal készült meséskönyvet is, mert mint megtudtuk, a BOOKR Kids csapata különös figyelmet fordít a mesék „akadálymentesítésére” is. Így már két történet, a Már iskolás vagyok 1. része és a Jancsi és Juliska is olvasható a szintén diszlexiás holland grafikus, Christian Boer tervezte diszlexiásoknak szánt betűtípussal. Mint az ismertetőben olvasható, a betűk formája hangsúlyosabb, karakteresebb, alsó harmaduk erősebb, ami segíti a rászorulót a betűfelismerésben. A betűk elhelyezésének, egymáshoz való viszonyának és alakjának köszönhetően az olvasó előtt kevésbé kavarodnak össze a betűk, ezáltal az olvasás kevésbé fárasztóvá válik. Minderről Boldog Annát, a BOOKR Kids nyelvész munkatársát kérdeztük.

Foglaljuk össze, hogy mi jelenti a diszlexiások számára a nehézségeket. Miben nyilvánulnak meg az olvasási gondjaik?

– A diszlexiásoknak problémát okozhat mind a betűk, mind a szavak felismerése, a betűket felcserélhetik, kihagyhatják, de akár ellenkező irányba is olvashatják őket. Az olvasást nehezebben sajátítják el, sokszor megakadnak és újrakezdenek, ami a szövegértésükre is kihat. A diszlexia sajnos az érintettek helyesírását és nyelvérzékét is rontja.

Több módszer is létezik a diszlexiások nehézségeinek könnyítésére, a kifejezetten nekik készült betűtípus az egyik ilyen. Mit kell erről tudni? Miben különbözik a többi betűtípustól és hogyan segíti a diszlexiásokat?

– A kimondottan diszlexiásoknak kifejlesztett betűtípust egy maga is diszlexiás holland grafikus, Christian Boer tervezte. A betűtípus betűinek formája hangsúlyosabb és karakteresebb, az alsó harmaduk pedig meg van erősítve, ami jelentősen megkönnyíti a betűfelismerést, a betűk kevésbé keverednek össze az olvasó szeme előtt. Mivel az így írt szöveg levegősebb, mind az adott betű, mind a teljes szóalak könnyebben felismerhető, ez pedig az egész olvasási folyamatot gördülékenyebbé és kevésbé fárasztóvá teszi.

Az Önök kínálatában immár két könyv is szerepel, amely ilyen betűtípussal olvasható. Hogyan jutottak el addig, hogy ezek létrejöjjenek? Honnan jött az ötlet és hogyan, kik készítették el ezeket?

– A diszlexiabarát betűtípusra februárban találtunk rá, és nem is volt kérdés, hogy amikor csak tudjuk, használni fogjuk. Elsődleges célunk, hogy azokban a mesékben, amik már olvasni tudóknak szólnak, megjelenjen ez az opció, de hosszútávon szeretnénk, ha akár az összes mesénél kiválasztható lenne ez a betűtípus. Ennek egyelőre technikai korlátai vannak, valamint a meseanimálás során is nagyon tudatosan kell terveznünk, hogy a szöveg tördelése mindkét betűtípus használata esetén megfelelő legyen. Egyelőre a Jancsi és Juliska és Janikovszky Éva Már iskolás vagyok című története érhető el diszlexiabarát betűtípussal, de Pap-Für János Petőfi Intézetes diákoknak készült könyve, az Akik gyerekek maradnak eleve így íródott. További jó hír pedig az, hogy épp most jelenik meg egy újabb mesénk ilyen módon, Szabó Magda eredetileg 1950-es években kiadott lapozója, a Ki hol lakik?

Milyen visszajelzések érkeztek a használóktól? Maguknak a diszlexiás gyerekeknek is segítséget jelent, de feltételezem, hogy az olvasási nehézségekkel küzdő szülőknek is jó szolgálatot tehet, könnyebben olvasnak fel így a gyerekeiknek például. Ilyen jellegű reakciók esetleg érkeztek Önökhöz?

– A diszlexiabarát betűtípust az egész világon üdvözölték mind az olvasók, mind a szakemberek, a sikere nálunk is hasonló.

További könyvek ilyen betűtípussal való elérhetővé tétele szerepel a terveik között, illetve más irányú – a honlapjukon olvasható megfogalmazás szerint – akadálymentesítés?

– Az, hogy a Mesetárunkban lehetőséget adjunk a különböző fogyatékossággal élők képviseletére, bemutatására vagy akár konkrét segítésére, fontos szempont számunkra. A meséink egytől egyik hangos felolvasással is elérhetőek, így hangoskönyvként bárki élvezheti őket, a diszlexiabetűt pedig fokozatosan szeretnénk a lehető legtöbb könyvre kiterjeszteni. A közelmúltban kiadtuk Pap-Für János Pető Intézetes gyerekeknek szánt könyvének részleteit, a jövőben pedig szeretnénk egy, a hallássérülés időben történő felfedezéséért munkálkodó egyesülettel is együtt dolgozni. Reméljük, a digitális eszközök által nyújtott lehetőségeket kihasználva minél több gyerekhez el tudjuk juttatni a mesék erejét.