2024. szeptember 9., hétfő

Elkezdődött a főiskolai oktatás Zomborban

Noha a hallgatókkal már néhány napja folyik a munka a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának (PTE ETK) zombori kihelyezett tagozatán, a hivatalos tanévnyitóra tegnap került sor. A képzés helyéül szolgáló Magyar Polgári Kaszinóban megrendezett ünnepséget egyebek között megtisztelte jelenlétével dr. Maruzsa Zoltán miniszteri biztos, az Oktatási Hivatal elnöke, prof. dr. Bódis József egyetemi tanár, rektor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke. prof. dr. Betlehem József egyetemi tanár, dékán (PTE ETK), dr. Oláh András egyetemi docens, intézetigazgató, általános és stratégiai dékánhelyettes, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, dr. Karcher Erzsébet, a Magyar Polgári Kaszinó elnök asszonya, Antonio Ratković, Zombor polgármester-helyettese, valamint a zombori helyi önkormányzat több, és az MNT helyi képviselője, és a Pécsi Tudományegyetem illetékesei.

Fekete J. József felvétele

Fekete J. József felvétele

Miként elhangzott, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara elkötelezett a magas szinten kvalifikált, modern, naprakész tudással rendelkező egészségtudományi szakemberek képzésében. Ennek ismeretében – a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Nemzeti Tanács külhoni képzésfejlesztési koncepciójával összhangban – a szakképzett, magyarul is jól beszélő szakemberek pótlása érdekében részben helyi kezdeményezésre merült fel, hogy a kar Zomborban indítsa el az ápolás és betegellátás alapképzési szakápoló szakirányát, BSc minősítést adó, nyolc féléves képzéssel. Az elméleti oktatásra Zomborban került sor, a közelmúltban magyarországi támogatásból felújított Magyar Polgári Kaszinó patinás épületében, amely konzultációs központként működik. Az oktatók a PTE Egészségtudományi Kar nemzetközileg is elismert szakemberei, akik nagy gyakorlattal rendelkeznek az evidenciákon alapuló ápolástudomány, valamint egészségtudomány terén.

A gyakorlati képzésekre részben helyben, többségében azonban Magyarországon, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában, valamint az Egészségtudományi Kar oktatókórházaiban kerül sor, ami biztosítékot jelent arra, hogy a hallgatók elsajátíthatják a kor elvárásainak megfelelő, lehető legmodernebb ellátási protokollokat. Az ezen tudással megszerzett ápolói oklevél az Európai Közösségi Jog alapján az Európai Unióban automatikusan elfogadásra kerül, a cél azonban a szerbiai egészségügyi ellátórendszerben ellátást igénybe vevő magyar anyanyelvű polgárok részére magyar nyelven is kiválóan képzett szakemberek biztosítása. A képzés részben a szülőföldön történő megszervezésén túl a szerb szaknyelv oktatását és a szerbiai munkavállalás lehetőségét is erősíti.

– Kiskoromtól érdekel az egészségügy és szeretnék az embereknek segíteni. Fontos, hogy a képzés a szülővárosomban történik, helyben tanulhatok. A diploma megszerzését követően is itt szeretnék maradni, ezért tartom fontosnak, hogy a szerb szaknyelvet is elsajátíthatom a képzés során. Magyarul végeztem el az általános iskolát és a gimnáziumot is, ez nagyon meg- könnyíti a mostani továbbtanulásom – nyilatkozta Videker Rita, a főiskola zombori gólyája.

Balog Tibor úgyszintén elsőéves. Ő Zombor környéki, szeretne idehaza maradni, a képzéstől pedig semmi egyebet nem vár, csupán tudást, amivel segíthet embertársain.

– Az Európai Unióban elismert szakmák között szerepel az ápolóképzés, vagyis a zombori kihelyezett tagozatunkon megszerzett oklevél eurokompatibilis, de az a célunk, hogy a magasan képzett ápolók szülőföldjükön maradjanak. Egyetemi karunk számára kiemelten fontos a külhoni magyar képzés – nyilatkozta Betlehem József dékán.