2024. szeptember 9., hétfő

Az ócskavasteleptől az első díjig

A napokban beszámoltunk a Mindenütt körülvesz minket az energia nevű környezettudatosságra nevelő, sikeres tartományi projektról. Ezúttal néhány díjazott általános és középiskolai diák és tanár vall a megvalósított munkáról.

Volas Cibula Eleonóra földrajz- és rajzszakos tanár, akinek „szíve csücske” a környezetvédelem, elmondta, a nagykikindai Szent Száva Általános Iskola tanulói már évek óta részt vesznek kisebb-nagyobb sikerrel az említett pályázaton. Szerinte a lényeg, hogy tömeges legyen a verseny, hogy az iskolában összefogjon több tanár azért, hogy minél több tanuló tudjon a környezetvédelmi és energiatakarékossági akcióról. Az idén Olaj Glória, Herceg Zita és Mihajlo Rac irodami, Takács Anabella rajzpályázaton nyert, a modellek kategóriájában pedig legjobb lett az a munka, amelyet Sattler Dórián írt, de valójában a Szent Száva iskola egyetlen magyar osztálya, összesen hat diák – Sattler Dórián, Grébec Renáta, Király Petra, Süli Szibilla, Szabó Adrián és Gyuranik Izabella – valósított meg, aki Silvana Reljin tanárnő műszakióráin és még külön órákon szorgoskodott szeptembertől kezdve, hogy meglegyen a projekt, a velemobil, amelyet Savomobilnak neveztek el. Király Petra szerint ez a remek munka összehozta a csapatot. Jó volt látni, hogy együtt mire képesek. Szabó Adrián különösen a kerekek festését és a gumik cserélését élvezte.

Dórián elmagyarázta, milyen az általuk tervezett, elkészített jövő járműve.

Az autóra sok pénzt költünk hiába. Kiszámítottuk, hogy a velemobile takarékosabb jármű, mint az autó, amely a városban ugyanolyan sebességgel halad és ugyanolyan távolságot tesz meg.

– Az átlagsebesség a nagyvárosokban szinte ugyanannyi, mint ezen a biciklin – magyarázta Sattler Ernő fizikatanár. – A magyar szakirodalom szerint Budapesten, a városi közlekedésben 20 km/h az autók átlagsebessége, és sajnos a négy-ötüléses autóban általában csak egy személy ül. A jármű, amely nekünk mintául szolgált, hatezer-nyolcszáz euróért árulják Európában. A mi járművünk sokkal-sokkal olcsóbb, mert az ócskavastelepen vásároltuk az alkatrészeket, öreg bicikliket recikláltuk, valamint sperlemezt és colos deszkát használtunk. A jármű csukott változata a mi kivitelezésünkben legfeljebb kétszáz euróba kerül. Népjárművé válhat, mert télen nem csúszik, beburkol változatában az ember nem ázik. A mi járművünk egészséges. Van egy képünk, amelyre ráírtuk: az autó ,,pénzre” megy, és növeli a zsírréteget, a bicikli azonban zsírral megy, és spórolja a pénz. Tehát egészséges és környezetkímélő. Összekötöttem két rendszert, két külön fölfüggesztést alkalmaztam. A prototípust elkészítettem otthon, hogy lássam, működik. Az iskola részére a diákok a csukott változatát barkácsolták.

Fodor Izabella

Fodor Izabella

Fodor Izabella, az újvidéki József Attila iskola nyolcadikosa harmadik díjat kapott a vízimalom-makettért. A tervezés mellett nem volt könnyű a kivitelezés, ahogy elmondta, igen sok pepecseléssel járt minden egyes kövecskét a több ezerből saját kezűleg beragasztózni, egyenként ráragasztani a makettre.

A csókai Vegyészeti-Élelmiszeripari Középiskola két diákja, Serfőző Ákos a képzőművészeti munkák, Gonclik Ákos pedig a multimediális prezentációk csoportjában érdemelte ki az első díjat, mindkettőjük mentora Horváth Bábinszki Ildikó biológia-tanárnő volt.

Gonclik Ákos

Gonclik Ákos

Gonclik Ákos a prezentációjáról szólva elmondta, hogyan készült. Egy cikkből megtudta, hogy a japánok szeretnének egy olyan törésmentes turbinát létrehozni, amely hasznosítja a hurrikánok, cunamik energiáját.

– A japánok törésmentes fémszerkezetből terveznek megépíteni egy szélerőműhöz hasonló turbinát, amelyet a hurrikán megforgat elég nagy sebességgel. A számítások szerint egy ilyen turbina az ország 30 százalékát villamosenergiával el tudja látni, tehát 3 turbina elég lenne az egész országnak villamosenergia szempontjából – magyarázta Ákos, aki biológia-környezettan tanár szeretne lenni, hogy a környezettudatos életmódot átadja a következő generációnak.