2024. július 16., kedd

Nemet mondtak az uniformisra

Két általunk megkérdezett iskolában az iskolai egyenruha ellen szavaztak a diákok és a szülők

Az oktatási minisztérium 3500 iskolában végzett felmérése szerint az intézmények több mint felében mondtak igent az iskolai uniformis viselésére. Minden iskola maga dönt arról, hogy a saját költségvetéséből finanszírozza az uniformist, vagy a szülők veszik meg. Az iskolai egyenruha kinézetéről pedig megkérdezik a diákokat.

Ám nemmel szavaztak az iskolai uniformisra a padéi Szervó Mihály Általános Iskola és a horgosi Kárász Karolina Általános Iskola diákjai és a szülők is. A horgosi iskolában éppen csak egy kicsivel, de mégis több nemleges szavazat érkezett, a padéi iskolában viszont a 145 tanulóból 65-en szavaztak igennel, 80-an pedig nemmel. A padéi iskolában elmondták, hogy a szavazás eredményéről értesítették a minisztériumot, de válasz még nem érkezett. Kíváncsian várják, hogy akkor náluk most itt ér-e véget az uniformis-ügy, vagy kötelezi őket a minisztérium mégis az uniformis bevezetésére, esetleg újabb szavazás lebonyolítására. A horgosi iskola eredményeiről pedig még nem is tud a minisztérium.

Mindkét intézményben megtartották az osztályfőnöki órákat a diákokkal, ahol téma volt az uniformis, a diákok elmondhatták a véleményüket. Az egyszerű köpeny nem tetszik nekik. A szülők is véleményt formálhattak, ők leginkább azt kifogásolják, hogy az uniformist a szülőknek kell fizetniük. Ugyanis arról szó sincs, hogy az állam fizetné. Két opció van: vagy az iskola fizeti saját költségvetéséből vagy a szülők. Ez pedig máris egyértelmű választ ad, hiszen az iskoláknak erre nincs keretük. A horgosi iskolában azt hangsúlyozták, hogy – ahogyan az közismert – az intézménybe igen nagy számú, halmozottan hátrányos helyzetű, szociálisan nehéz körülmények között élő diák jár, akiknek a szülei nem tudnák finanszírozni az uniformis megvételét.

A szabadkai Széchenyi István Általános Iskolában is hasonló információkkal szolgáltak. Itt még folyamatban van a szavazás, a felsősök már szavaztak, az alsósok még nem, és az eddigi szavazatok alapján nem jósolható meg a végeredmény, még bármerre billenhet a mérleg nyelve. Annyit lehet tudni, hogy a kisdiákok lelkesebben fogadták az uniformis ötletét mint idősebb társaik. Itt is azzal kezdődött a folyamat, hogy osztályfőnöki órán beszélgettek a tanulókkal, majd egy rajzpályázatot is hirdettek, amely rajzokkal a tanulók kifejezhették, milyen uniformist is szeretnének magukon látni. Az ezt követő szülői értekezleteken a szülők fejthették ki a véleményeiket. Pró és kontra is megnyilatkoztak. Elmondták, hogy az iskolai egyenruha jó kezdeményezés a szociális különbségek valamilyen szintű eltüntetésére, de ez csak abban az esetben lehetséges, ha teljes uniformisról beszélünk, nem csak pólóról, köpenyről. Ám amikor kiderült, hogy az egyenruhát a szülőknek kell finanszírozniuk, akkor a szülők inkább a póló vagy köpeny mellé álltak. Az egyenpóló esetében pedig az uniformis inkább az összetartozást, az egyazon intézményhez való tartozást lesz hivatott hirdetni, mintsem a szociálisan különböző diákokat egyenlővé tenni. Az anyagiakról beszélgetve a szülők közül néhányan azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy a szükséges uniformist – ez esetben például a pólót, télire pedig a pulóvert – megvenni valójában olcsóbb megoldás is lehet, hiszen eddig is a szülők fizették a gyerekeik iskolai ruházatát, ám így most nem kellene két-háromszor több pólót, több pulóvert venni, mint eddig. Ennek ellenében szólaltak fel azonban azok a szociálisan nehéz körülmények között élő szülők, akik a gyermekeik öltöztetését eddig is minimális összegekből, vagy sokszor adományokból, kapott ruhák révén oldották meg. Ahogyan az iskolában elmondták, a szülők megtehetik, hogy támogatókat keressenek az uniformisok finanszírozásához.

Amennyiben ebben a szabadkai iskolában a többség igent mond majd az iskolai egyenruha bevezetésére, akkor a már meglévő rajzokból indulnak ki, és legvalószínűbb, hogy az iskola logójával ellátott póló, pulóver lesz ezen intézmény uniformisa. És változtatni kell majd az iskolai szabályzaton is, ugyanis a szabályzatba bele kell kerülnie azoknak a pontoknak is, amelyek az uniformis viselését/nem viselését szabályozzák. Világosan meg kell fogalmazni ugyanis, hogy milyen következményekkel jár majd, ha valaki nem viseli az iskolában az uniformist. Várhatóan előbb csak figyelmeztetés jár, de ha valaki következetesen kibújik az iskolai egyenruha viselése alól, az megrovót is kaphat.