2024. szeptember 8., vasárnap

A kanadai bevált gyakorlatból tanulunk

Újvidéken járt a Kanadai Főiskolák Szövetségének alelnöke

Mivel a kanadai oktatási rendszernek sok alkalmazott oktatási programja van, e téren látja az együttműködés lehetőségét a szerbiai felsőoktatási rendszerrel – mondta Marie-Josée Fortin, a Kanadai Főiskolák Szövetségének alelnöke, aki munkatársaival munka jellegű megbeszélésre érkezett a Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárságra, ahol dr. Svetlana Mihić tartományi felsőoktatás-ügyi segédtitkár, valamint dr. Branko Savić, az újvidéki Műszaki Szakfőiskola igazgatója, a hazai szakfőiskolák szövetségének elnöke és Jovanka Ulić, az újvidéki Óvóképző Szakfőiskola igazgatónője fogadta.

A kanadai oktatási rendszer úgynevezett alkalmazott rendszer, a szociális-gazdasági lehetőségekhez kapcsolódik, mert mindent, amit ott megvalósítanak, azt a gazdasággal együttműködve teszik.

A kanadai vendégek a munkajellegű megbeszélés után vendéglátóik kíséretében megtekintették az újvidéki Ügyviteli Szakfőiskolán folyó színvonalas oktatást.

– A mai találkozó után – mondta Fortin asszony – az egyik lehetőség, hogy megindítsuk az együttműködést, a másik pedig, hogy látogatásokat szervezzünk kanadai oktatási intézményekbe, hogy a hasonló szerbiai szakfőiskolák képviselői lássák, milyen sokféle lehetőséget kínál Kanada, s így sor kerülne arra, hogy kiválasszuk az együttműködésre a tanár- és egyetemistacsere szempontjából alkalmas programot és a szakfőiskolát.

Dr. Svetlana Mihić tartományi felsőoktatás-ügyi segédtitkár elmondta, ebben az évben a Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárság első alkalommal indítja meg új programját a tudomány és a gazdaság közötti szoros együttműködés céljából.

– Az újvidéki oktatási vásáron e témájú kerekasztal-beszélgetésen már hangsúlyoztuk, hogy a gazdaságnak minél jobban ki kell mutatnia, mire van szüksége, és fel kell vennie a kapcsolatot az akkreditált tudományos intézetekkel, amelyek a segítségére lehetnek. Ma a kanadai vendégeinktől hallottuk, hogy náluk is jó együttműködést sikerült kialakítani a tudomány és a gazdaság között az alkalmazott kutatások terén, s hogy a fiatal kutatók megtalálják a helyüket a gazdasági vállalatokban. A jövőben mi is átvesszük tőlük a jó tapasztalatokat, s törekszünk majd arra, hogy az együttműködés keretében minél több fiatal tanuljon tovább, akik aztán a gazdaságban tudnának elhelyezkedni.

A gyakorlati kutatást szorgalmazzuk, a tudomány és a gazdaság összehangolását, hogy az országunkba befektető vállalatok tudományos-kutatási és fejlesztési központjai nálunk fejlődjenek. Célunk, hogy egyetemi hallgatóinkat a reális életre készítsük föl, tanulmányaik befejezése után munkát kapjanak azokban a vállalatokban, amelyek tanulmányaik alatt lehetőséget adtak mind a gyakorlati munka elvégzésére, mind a továbbképzésre. Az együtt finanszírozás programja pedig azt jelenti, hogy akkreditált tudományos-kutató intézetekkel együttműködő gazdasági vállalatok támogatást kaphatnak a Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárságtól, mert a mi forrásainkat használják és a mi kutatóinkat alkalmazzák.

A kanadai bevált gyakorlatot kívánjuk mi is alkalmazni, és egyetemisták cseréjét megvalósítani különféle programok által – mondta a felsőoktatás-ügyi segédtitkár.