2024. szeptember 3., kedd

Sok kicsi sokra megy

Az új tanév kezdetéhez közelítve, a tankönyvek beszerzése után, az iskolai felszerelés megvásárlása a következő nagy tétel

Augusztus idusához közelítve a könyvkereskedések java része máris felkészült az új tanévre. A polcok roskadásig megpakolva füzetekkel, tanszerekkel, ahol akad egy kis hely, onnan iskolatáskák lógnak. Sajnos az idei tanévkezdésről sem lehet elmondani, hogy nem viseli meg a családi kasszát, ettől függetlenül máris a vásárlók tömege lepte el a könyvkereskedéseket.

Minden bizonnyal a szülők túlnyomó többsége már biztosította a tankönyveket, vagy legalábbis folyamatban van a dolog. A következő nagy tétel tehát az iskolai felszerelés megvásárlása, amelynek az idei mottója lehet a „sok kicsi sokra megy” mondás. Nem drága ugyanis, ha egy-két füzetet kell megvenni, de ha mindent összeadunk, amire egy iskolásnak szüksége van, úgy már igencsak tetemes összegről beszélhetünk. Némely üzletben ezért a részletfizetés lehetőségére hívják fel a szülők figyelmét.

Egy átlagos, nagyobb könyvkereskedésben egy minőségesebb iskolatáskát kétezer-háromezer dinárért, vagy még annál is többért lehet venni. Egyes könyvkereskedések pedig kétéves garanciát is adnak a táskákra. Aki olcsóbban szeretné megúszni, annak maradnak a kínai üzletek vagy az ócskapiac, de bizonyára olyanok is akadnak, akik Magyarországon veszik meg az iskolai felszerelést.

Talán a tolltartók ára a legváltozóbb, ez érthető is, hiszen többféle van belőlük: az üres henger alakútól a három-négy megtöltött rekeszesig. Az olcsóbbak kétszáz dinár körüliek, a drágábbak ötszázba kerülnek, de aki nagyon akar, ezer dináros vagy annál is drágább tolltartót vehet.

Hasonlóan változó a füzetek ára is, ami szintén attól függ, hogy milyen. Egyszerűbb kis formátumút húsz és ötven dinár között találunk, valamivel drágább lehet, ha vastagabb és kemény fedelű. A nagy formátumú füzeteknél is hasonló a helyzet, azoknak nyolcvan és kétszáz dinár között mozog az áruk, de olcsóbbakra is lehet ráfutni.

A füzeteken kívül még sok minden másra is szüksége lehet egy tanulónak, például ceruzákra, vonalzókra, körzőre stb. Ezekre sem árt félretenni néhány száz dinárt. Ami viszont a rajzórákat illeti, talán továbbra is a legjobb megoldás, ha a szülők összeadják a pénzt és ezáltal mindenki egyforma rajzfelszerelést használ, mert úgy az áruk, mint a minőségük, nagyon változó lehet. A faszínesek átlagban száz és háromszáz dinár között vannak, vízfestéket ötven és százötven dinárért is lehet venni, kétszáz-háromszáz a tempera, a filcek ára pedig sokban függ attól, hogy milyen vastagságúak és hány színt tartalmaz a doboz. Az olcsóbb, de valamirevaló filcek százötven vagy kétszáz dinárba kerülnek, de ezer dináros filcdobozt is lehet venni.

Ami még költséget jelent, az a tornafelszerelés. A turkálókban kétszáz dinárért is találhatunk fehér pólót és fekete rövidnadrágot, az tornacipő ára pedig szintén változó. Kínai üzletekben hatszáz dinár körül vannak a vászon tornacipők, ennél olcsóbban elég nehéz találni.

Az iskolai felszerelés vásárlásánál nem kellene figyelmen kívül hagyni a nagy bevásárlóközpontok kínálatait sem. Előfordul például, hogy csomagban olcsóbban vehetünk füzeteket.