2024. szeptember 3., kedd

A közös kutatás öröme

A Magyar Tudományok Ünnepén a mentorok fontos szerepét is hangsúlyozták

Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa és a Magyar Nemzeti Tanács kilencedik Magyar Tudományok Ünnepe rendezvényén zajlott az előzőleg meghirdetett pályázat díjkiosztója is a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. Az ünnepélyes pillanat előtt ünnepi köszöntőkre és a pályázatok értékelésére került sor. Mint hallottuk, idén feltételként jelent meg a mentorok részvétele is, így színvonalasabb munkák készülhettek, mint az előző években. A bírálóbizottság elnöke dr. Gábrity Molnár Irén kifejtette, hogy az idei témaválasztás kiterjedt a magyar jellegzetességű közintézményekre, épületekre, a környezetvédelemre, a néprajzi-kulturális örökség bemutatására, de kevesebb volt az ismert személyek munkásságának, a tehetséggondozási szempontoknak a bemutatása, mint a korábbi években. Azt is hozzátette, hogy a zsűri előnyben részesítette az eredeti, eddig még fel nem dolgozott témákat, a forráskutatáson alapulókat, a pozitív jövőképet fejlesztő pályamunkákat, valamint azokat, amelyek a magyar szellemiséget kreatívan ápolják. Az ünnepség legfelemelőbb pillanataként a jelenlevő díjazottak és mentoraik együtt vehették át a díjaikat. Az alábbiakban a díjazottak és mentoraik névsora mellett a témaválasztásukat is ismertetjük, mintegy kedvcsinálónak, a leendő kutatóknak.

Egyetemisták esszékategória.

Első díj: Mrđanov Anita (Szabadka), Művészeti Akadémia Újvidék, Muzikológia szak. Felkészítők: dr. Marijana Kokanović Marković és Bíró Tímea. Téma: Gaál Ferenc hozzájárulása Vajdaság kulturális fejlődéséhez a 19. század végén és a 20. század elején. Második díj: Csizmadia Helga (Topolya), Megatrend Egyetem Bio-élelmiszertermelői Kar, Topolya. Felkészítő: dr. Berényi János. Téma: Fleischmann Rudolf, a halhatatlan növénynemesítő. Második díj: Kiss Anita (Óbecse), Újvidéki Egyetem BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék. Felkészítő: dr. Utasi Csilla. Téma: Ezüsthajú, fehér szakállú, hórihorgas kisgyerek – Gondolatok Maurits Ferencről. Harmadik díj: Romoda Renáta (Óbecse), Újvidéki Egyetem BTK, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék. Felkészítő: dr. Bence Erika. Téma: Határhelyzetek Juhász Erzsébet Határregény című regényében.

Középiskolások esszékategória.

Első díj: Lality Anita (Szabadka), Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka. Felkészítők: dr. Mészáros Zoltán és dr. Máté Emese. Téma: A színek erkölcsi és érzelmi hatása Szabadka közösségfejlesztésében. Második díj: Nagy Kornélia (Szabadka), Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka. Felkészítő: Petkovics Márta. Téma: Csantavértől Chicagóig – Markulik József élete és munkássága. Harmadik díj: Molnár Mária (Bácskertes), Dr. Rip Rózsa Egészségügyi Középiskola, Zombor. Felkészítő: Ágyas Réka. Téma: Itt születtem ezen a tájon, itt ringatott édesanyám – Bácskertes múltja, jelene és jövője. Harmadik díj: Domonkos Viktor (Magyarkanizsa), Zentai Gimnázium. Felkészítő: Rózsa Sipos Mónika. Téma: Internetes tevékenység a vajdasági magyar politikában. Harmadik díj: Papp Adrianna (Székelykeve), Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék. Felkészítők: Kovács Smit Edit és Binecz Margit. Téma: Lakodalmi szokások Székelykevén. Harmadik díj: Fehér Krisztián (Szabadka), Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta. Felkészítők: Szórád Endre és Fehér Attila. Téma: Alternatív építészeti megoldások a szociális gondok megelőzésére Vajdaságban.

Dicséret: Patyerek Réka (Kishegyes), Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka. Felkészítők: dr. Dévavári Zoltán és Tolnai Varga Piroska. Téma: „A zene múlhatatlan része az egész emberi műveltségnek...” Kodály nyomdokain – Bodor Anikó pályaképe. Dicséret: Rozsnyik Szabolcs (Magyarkanizsa), Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium Zenta. Felkészítő: Szórád Endre. Téma: Többfalú szén nanocső kompozitok fotokémiai tulajdonságainak vizsgálata. Dicséret: Kókai Noémi és Farkas Karina (Topolya), Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola, Topolya. Felkészítő: Mengyán Pletikoszity Ildikó. Téma: Jövőképünk a társadalmi és politikai változások tükrében. Dicséret: Szűcs Orsolya (Magyarkanizsa), Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka. Felkészítők: Raffai Ibolya és Sántha Éva. Téma: Tenni, tanítani, tanulni remélni és élni (Kávai Anna).