2024. november 22., péntek

A tanárok nem örülnek a portfóliókészítésnek

Egy portfólió alapján nem lehet egy tanárt megítélni. Be kell járni hozzá rendszeresen órára, a személyes felmérés tisztább képet ad – véli Petkovics Márta, a szabadkai Svetozar Marković Gim

A pedagógusok ugyan megcsinálják a portfóliót, hiszen ezen dosszié elkészítése kötelező lett számukra, de nem örülnek neki. Időigényes elkészíteni, és hogy egészen pontosan miért is kötelező létrehozni a portfóliót, hogy pontosan milyen előnyökkel járhat és milyen szankció vár azokra, akik mégsem készítik el, arról a portfólió elkészítésére kötelező szerv nem mondott semmi konkrétumot a tanügyi dolgozóknak. Mint már lapunkban is megírtuk, a portfólió funkciója a szakmai fejlődés követése, új munkahelyre való jelentkezés, előléptetés, önértékelés és külső értékelés, de ahogyan Petkovics Márta, a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium igazgatóhelyettese mondta, nem biztos, hogy a portfólió megfelelő a tanárok értékelésére. Szerinte a személyes felmérés, az, hogy a tanfelügyelő vagy az igazgató például végignézi a tanár óráját, tisztább képet adhat. A portfólió kiegészítésként ehhez jó szolgálatot tehet, de nem a portfólió kell, hogy legyen a legfőbb mérce a tanárok értékelésében.

– Vannak a portfóliónak kötelező elemei, aminek mindenképpen benne kell lennie, mint a személyi adatok, az önéletrajz, a tanári hitvallás, de a mellékletekbe nagyon sok minden bekerülhet tetszés szerint. Az én esetemben 20 éves pályafutásra kell visszatekinteni, és ebből kell válogatni, hogy mi kerüljön még bele a portfólióba. Ez hatalmas mennyiségű dokumentum, diákok ellenőrzői, kirándulások fotói, versenyeredmények... Ezeket mind be kell szkennelni, fénymásolni. Egy egész bőröndöt húzhatnánk maguk után portfólióként, ha minden fontos dokumentumot egy helyre akarnánk gyűjteni – mondta beszélgetőtársam, aki szerint 20 év munkáját portfólióba rendezni legkevesebb 5 teljes napba telne, munka mellett pedig legalább két hét.

A portfólió egyik legfontosabb pontja a tanári hitvallás leírása, ami tulajdonképpen egy esszé arról, hogy a tanár hogyan tanít, milyen tanítási módszereket alkalmaz, milyen a tanítási stílusa, melyek a céljai, hogyan hat a munkája a tanulókra, milyen kompetenciákkal rendelkezik. És ezt természetesen az ország hivatalos nyelvén kell megfogalmazni.

– A magyar ajkúaknak, akik kevésbé beszélnek jól szerbül, azoknak biztos nagy kihívást jelent ezt szépen megfogalmazni. Az idősebb kollégáknak is nyűg lehet a portfólió készítése, egyrészt talán a számítógép használata miatt, vagy akinek még csak 2-3 éve van nyugdíjig, annak nem hiszem, hogy éppen a portfólió adna útmutatást és motivációt arra a néhány évre.

– Azt gondolom, hogy csupán egy portfólió alapján nem lehet egy tanárt megítélni. Be kell járni hozzá rendszeresen órára, elkérni tőle az óravázlatait, de a legfontosabb, hogy valaki jelen legyen az óráján. A fiataloknak főleg jó, hogy kezdetben jóindulattal többször bemennek az óráikra – hallottuk Petkovics Mártától.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás