Bár az állami költségvetésből egyre kevesebb pénzt fordítanak az ingyenes tankönyvekre, a következő, 2014/2015-ös tanévben az állam folytatja az ingyenes tankönyvek programját. Arra, hogy pontosan mennyi pénzt fordítanak erre a programra, az oktatási minisztériumból nem kaptunk választ, azt viszont elmondták, hogy csakúgy, mint a múlt tanévben, megközelítőleg félmillió dinárt különítettek el erre a célra, és sor kerül a korábban elhasznált tankönyvek és munkafüzetek utánpótlására is, ami felmérések szerint a korábbi években használt tankönyvek 8 százaléka.
Éppen az anyagi nehézségek miatt arra nem lesz lehetőség, hogy az általános iskolák alsó osztályaiban teljesen új tankönyvek beszerzésére kerüljön sor, a diákok ugyanazokat a tankönyveket kapják kézhez, mint az előző generáció. Vagyis a kormány döntése alapján az oktatási minisztérium az ingyenes tankönyvek programjában az elsőtől negyedik osztályos, arra rászoruló diákok számára anyanyelvből, matematikából, illetve a természet és társadalom tudományok tantárgyból biztosítja majd a tankönyveket, valamint a munkafüzeteket.
– A minisztérium a kormányhatározattal összhangban, valamint a közbeszerzési törvénynek megfelelően már elindította az új munkafüzetek, valamint az elhasznált, sérült tankönyvek közbeszerzését matematikából, szerb nyelvből, illetve más anyanyelvből, valamint természet és társadalom tudományok tantárgyából, követve az általános iskolák korábbi években leadott tankönyvlistáját – emelték ki a minisztérium illetékes szakszolgálatán. Hozzátették: – Lévén, hogy a törvény előírásai szerint a tankönyvtervet a tantervvel egy időben kell leadni, azok a kisebbségek nyelvén folyó tanintézmények is rendelkeznek már tankönyvtervvel, amelyek tantervét jóváhagyták. Amennyiben a kisebbségek nemzeti tanácsai együttműködnek a minisztérium által kiadott licenccel rendelkező tankönyvkiadókkal és idejekorán átadták az ehhez kapcsolódó tanulmányaikat, ezáltal a kisebbségek nyelvén nyomtatott tankönyvek katalógusába belekerültek, vagyis a tankönyvek megvásárlásra is sor kerül a már említett három tantárgyból az általános oktatás első négy osztálya számára – mutattak rá.
Jelenleg a kisebbségek nyelvén nyomtatott tankönyvek katalógusában, amely szerint albán, bosnyák, bolgár, magyar, román, ruszin, szlovák, ukrán, horvát, cseh és a bunyevác nyelven nyomtatnak az általános iskolák számára tankönyveket, összesen 1065 tankönyv szerepel, míg a középiskolai tankönyvek esetén összesen 230 címszó.
Az ország területén összesen 76 könyvkiadó rendelkezik az oktatási minisztérium licencével, miszerint tankönyveket is nyomtathatnak.
– Az állam a rendelkezésére álló eszközöknek megfelelően, pályázaton osztja ki a könyvkiadóknak a kisebbségek nyelvén a tankönyvek nyomtatására a munkát. Mivel alacsony példányszámú nyomtatásról van szó, ebben az esetben az állam figyelmet fordít arra, hogy a kisebbségek nyelvén kiadott tankönyvek ára ne nagyon térjen el a szerb nyelvű tankönyvek árától – hangsúlyozták az oktatási minisztériumban.
A közbeszerzési eljárás folyamatban van, hogy az mikor zárul, illetve a diákok és szülők mikor vehetik kézhez a tankönyveket, a minisztériumban még nem tudtak választ adni.