2024. szeptember 11., szerda

Egyetemi Nyelvészeti Napok a Magyar Tanszéken

Az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén az idén is sor kerül a hagyományos Egyetemi Nyelvészeti Napokra. A 2014. évi tudományos konferencia főtémája A magyar nyelv és az indoeurópai nyelvek. Ez a téma kulcsfontosságú szerepet tölt be a magyar nyelv jelenlegi helyzetének megértésében. Nyelvünk óhatatlanul kapcsolatba kerül indoeurópai nyelvekkel, hiszen mind ilyenek veszik körül. Az indoeurópai nyelvek hatottak és ma is hatnak a magyar nyelvre. Amikor még a magyar nyelv egységét közös állam biztosította, ebben a hivatalos nyelv szerepét évszázadokig a latin nyelv töltötte be, majd pedig néhány évtizedig a német. Az indoeurópai nyelvek közül az anyaországban ma az angolnak a legerősebb a hatása, az utódállamok magyar lakta régióiban pedig az adott állam hivatalos nyelvének: a szlováknak, az ukránnak, a románnak, a szerbnek, a horvátnak, a szlovénnak és a németnek. A magyar nyelv is hatott az indoeurópai nyelvekre, főleg azoknak a beszélőiknek az esetében, akik közvetlen kapcsolatban voltak magyar anyanyelvűekkel, illetve akik befogadták a magyar kultúra egyes elemeit.

A magyar nyelv mai arculata az indoeurópai nyelvekkel való folytonos kölcsönhatásban formálódott, nyelvtani rendszerében a hagyományos elemek sajátos módon ötvöződtek az indoeurópai mintákkal, és ennek következtében areális szempontból a magyar is európai nyelv lett, eközben viszont nem adta fel alapvető uráli sajátságait. Számos latin-görög műveltségszóval és egyéb indoeurópai elemmel egészítette ki szóállományát az évszázadok során, azonban introvertált szemléletű nyelv lévén, jelentős részüket belső keletkezésű szóval helyettesítette.

Az október 22-re tervezett tudományos konferenciára hat országból (Szerbia, Magyarország, Szlovákia, Ukrajna, Románia és Horvátország) 35 előadó jelentkezett témájával. Délelőtt négy plenáris előadás hangzik majd el. Lengyel Zsolt veszprémi professor emeritus Magyar szóasszociációs vizsgálatok (korlátozott egybevetések mentén) címmel tart előadást, Imre Attila marosvásárhelyi tanszékvezető tanár jogi szakszövegekről és terminológiai adatbázisokról értekezik, Csernicskó István beregszászi főiskolai tanár és prorektor a ht-listáról mint a magyar és indoeurópai nyelvek közötti kontaktusok kutatásának lehetséges forrásáról fog beszélni, Molnár Csikós László, az Újvidéki Egyetem tanára pedig a magyar nyelv areális szempontú európaiságáról fejti ki gondolatait.

A szekcióelőadások közül több is foglalkozik fordítási kérdésekkel, lesznek névtudományi fejtegetések, néhány előadás témája a kétnyelvűség problémaköréhez kapcsolódik, más nyelvek (szerb, ruszin, szlovák) szókészletének magyar elemei is foglalkoztatják az előadókat, terítékre kerülnek a kisebbségi magyar irodalmak európai vonásai stb. A konferencia délelőtti része tíz órától fél tizenkettőig tart, a szekcióelőadásokra pedig 12 és 14 óra, illetve 15.30 és 17.20 között kerül sor. A rendezvény minden érdeklődő előtt nyitott.