2024. szeptember 11., szerda

Hétfőtől pedagógussztrájk

A vajdasági iskolák egy részében hétfőtől 30 perces órák lesznek, egy részében pedig csak hetente egyszer tiltakoznak majd rövidített órákkal

Mint azt az oktatásügyi dolgozók négy mérvadó szakszervezete bejelentette, hétfőtől sztrájkba lépnek, vagyis 30 perces órákat tartanak. Becsléseik szerint mintegy 1000 iskolában csatlakoznak a dolgozók a tiltakozás, érdekérvényesítés e formájához. Az oktatásügyi dolgozók mintegy háromnegyede tartozik valamely szakszervezethez. Mint a pénteken Belgrádban megtartott sajtótájékoztatójukon közölték, követeléseik teljesítésééig sztrájkolnak majd rövidített órák tartásával.

A vajdasági iskolák egy részében más lesz a helyzet: a Vajdasági Oktatásügyi Dolgozók Független Szakszervezetének pénteken Szabadkán megtartott sajtótájékoztatóján Hadži Zdravko Kovač főtitkár elmondta, vezetőségük ésszerűbbnek tartja – a szociális felelősségérzet is ezt diktálja – , hogy tagságuk hetente egy napon sztrájkoljon rövidített órák tartásával: november 17-én hétfőn, november 25-én, kedden, december 3-án, szerdán és december 11-én, csütörtökön. Ezt követően pedig tiltakozó nagygyűléssel adjanak hangot tiltakozásuknak. December 15-e és január 15-e között fogadja el ugyanis a parlament a jövő évi költségvetést, amely fontos a pedagógustársadalom szempontjából, ezért ezt megelőzően kell harcolni az oktatásügy jobb anyagi helyzetéért.

A fizetések 10 százalékos csökkentésére vonatkozó törvényt már elfogadták, tehát – fejtette ki Hadži Zdravko Kovač – nem sok esély van arra, hogy az oktatásügyre ez a jogszabály ne vonatkozzon. A Vajdasági Oktatásügyi Dolgozók Független Szakszervezete éppen ezért két követelést tart fontosnak: a fizetési osztályok bevezetésére vonatkozó törvény meghozatalát és az ágazatra vonatkozó kollektív szerződések mielőbbi aláírását, mert a jelenlegi január 15-én lejár, hallottuk a Vajdasági Oktatásügyi Dolgozók Független Szakszervezetének főtitkárától pénteken Szabadkán.

A 4 pedagógus-szakszervezet vezetőinek fent említett belgrádi sajtótájékoztatóján szóba került, a szakszervezetek semmi szín alatt nem fogják megengedni, hogy változzon az oktatási kerettörvény azon szakasza, amely szerint először az iskolákban jelentkező munkaerő-felesleget kell alkalmazni, csak azután írhatnak ki pályázatot egy-egy betöltetlen állásra. Továbbra is szeretnék elérni, hogy a 10 százalékos fizetéscsökkentés ne vonatkozzon az oktatásügyre, a fizetési osztályokat vezessenek be a közszférában, így végre kiegyenlítődnének az állami szektorban dolgozók bérei. Az új kollektív szerződések aláírását is sürgetik, és ragaszkodni fognak ahhoz, hogy megmaradjon a jubiláris juttatások és a napidíjak kifizetése. Egy számadattal is szolgáltak: a 10 százalékos levonás után az oktatásügyi dolgozók fizetése teljes óraszám esetén 38-39 ezer dinár lesz.

 Pénteken az oktatásügyi minisztérium és a 4 mérvadó szakszervezet vezetője tárgyalóasztalhoz ült. Mint Zoran Kostić miniszterhelyettes elmondta, megállapodtak, hogy a fizetési osztályokra vonatkozó követelést eljuttatják a kormánynak. Az ágazati kollektív szerződések előkészítésére munkacsoport alakult, amely a jövő héten kezdi meg a munkát. Az új oktatási kerettörvény kidolgozása 10 nap múlva kezdőik, ebbe a szakszervezeteket is bekapcsolják. A szakszervezetek képviselői kedvezőnek ítélték meg azt, hogy a kormány irányába a minisztérium képviseli az érdekeiket. A tárgyalások azonban elhúzódhatnak, azt senki sem tudja megmondani, meddig tartanak.

Nyilas Mihály tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár a Tanjugnak azt nyilatkozta, hogy az oktatásügyi dolgozók követelései indokoltak, a sztrájk azonban az oktatásügy esetében nem a legjobb eszköze a tiltakozásnak.