Az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Kara december 1-je és 5-e között ünnepelte a fennállásának 60., a Magyar Tanszék pedig az 55. évfordulóját. December 5-én, pénteken a Magyar Tanszék és a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium kilencedik alkalommal megszervezte a Kontextus elnevezésű interdiszciplináris tudományos konferenciát. Az idén az ünnep témakörben készített tanulmányokat mutatták be a jeles előadók. Dr. Csányi Erzsébet, a Magyar Tanszék és a projektum vezetője elmondta, hogy a konferencia egy huzamosabb ideje folyó kutatási projektumnak az éves részeredményeit mutatja be.
– Kilenc éve tart a tartományi Tudományügyi és Technológiafejlesztési Titkárság által támogatott projektum. A Bölcsészkar a hordozója, de együttműködésben a magyar tannyelvű Tanítóképző Karral, ahonnan három tagunk van. Ez az egyetlen magyar nyelvű és magyar vonatkozású tartományi projektum, amely kiemelt figyelemben és támogatásban részül. Szükség van egy ilyen kutatásra, koncepcióra, amely kimondottan a vajdasági magyar irodalmat, nyelvkutatást, a színház-, bibliográfiai kutatást, a pszichológiai, irodalomtörténeti, illetve tudománytörténeti és művelődéstörténeti, egyszóval interdiszciplináris kutatásokra irányítja a figyelmet. Van egy közös nevező, ez a vajdasági magyar irodalom, nyelv és a kultúra, innen vezetnek kifelé a szálak, azok a kontextusok, amelyek összekötnek bennünket a környező régió kultúráival. Ez a projektum nemzetközi, mivel szlovákiai, magyarországi, romániai, szlovéniai és horvátországi megfelelő felsőoktatási intézményekkel kötöttünk együttműködési szerződéseket – részletezte dr. Csányi.
Dr. Hózsa Éva, a Magyar Tanszék tanára Áthúzott ünnepek című tanulmányát mutatta be a hallgatóságnak.
– Domonkos Istvántól vettem a címötletet. Sokféleképpen értelmezhető az ünnep és az ünneptelenség diskurzusa. Azt kutattam, hogy az ideológiák hogyan hatottak, melyik vallási ünnepek húzódtak félre, és melyek léptek a helyükbe. Sok szerző opusát dolgoztam fel a tanulmányomban, és egy összefoglalót írtam. A ’90-es években az ünnepnek óriási jelentősége volt a vajdasági magyar irodalomban – fejtette ki Hózsa Éva.
Beke Ottó, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar oktatója Az internet(ezés) ünnep(e) című tanulmányát mutatta be.
– A kutatásaim elsősorban a másodlagos szóbeliségre, illetve a digitális írásra összpontosulnak. A mai konferenciára készülve azt vizsgáltam meg, hogy a hivatkozott témákat miként jelenítik meg olyan cyberpunk regények, amelyek nem kimondottan a vajdasági irodalomhoz kötődnek, erre az irodalomra azonban jelentéssel és jelentőséggel bírnak. Például azt kutattam, hogy miért van háttérbe szorítva a vajdasági magyar irodalmi gondolkodásban és általában a közgondolkodásban a számítógépes kultúrának az irodalomra gyakorolt hatása – mondta Beke.