2024. szeptember 11., szerda

Nagyérettségi 2019-től

A jelenlegi nyolcadikosok generációja lesz az első, amely már nagyérettségit tesz majd 2019-ben. Dr. Zorana Lužanin, az oktatási miniszter helyettese azt nyilatkozta, akkor vezetik be a nagyérettségit a 2018/19-es tanévben, ha jövő év szeptemberéig kidolgozzák ennek koncepcióját.

– A középiskola első osztályába iratkozóknak pontosan ismerniük kell, hogyan néz ki az a megmérettetés, amely a középiskolai tanulmányaik végén vár rájuk. Egy munkacsoport dolgozza ki a részleteket, illetve, hogy hány tantárgyból és mely tárgyakból kell érettségizniük – mondta a miniszterhelyettes.

Feltételezhetően lesz kötelező és választható rész, minden valószínűség szerint a kötelező érettségi tárgyak között lesz az anyanyelv, a matematika és egy idegen nyelv, a választható részben pedig attól függ, hogy milyen tantárgyakból vizsgáznak, hogy milyen egyetemi karra szeretnének beiratkozni.

A miniszterhelyettes szerint mintegy 7500 most érettségi előtt álló fiatal nyilatkozott úgy, hogy örülne, ha a középiskola végén is ugyanolyan záróvizsgát tehetne, mint nyolcadik végén, és ez alapján nyerne felvételt az általa megjelölt egyetemi karok, főiskolák valamelyikére. A középiskolák viszont nem örülnének a nagyérettséginek, mert ez az oktatásuk színvonalának egyfajta ellenőrzése.

Tegnap tanácskozást szerveztek e témára, amelyen szlovén és horvát szakemberek számoltak be a nagyérettségivel kapcsolatos tapasztalataikról.

Horvátországban 2010 óta kötelező a gimnáziumok diákjai részére. A szakközépiskolások záróvizsgát tesznek, ám ha egyetemre akarnak iratkozni, akkor állami érettségit kell tenniük, amely feltétele az egyetemi beiratkozásnak. Horvátországban a kötelező érettségi tárgyak: anyanyelv, matematika és az első idegen nyelv, és még 24 tantárgy közül választhatnak a diákok, attól függően, milyen egyetemi karra szeretnének iratkozni. Mint a horvát tapasztalatból kiderül, nem volt könnyű a nagyérettségi bevezetése, ám könnyítés a szülőknek és a diákoknak is, hogy nem kell az egyetemi kar székhelyére utazni, hanem a saját középiskolai környezetükben vizsgáznak. Horvátországban egyazon tantárgyból azonos időpontban zajlik a vizsgázás, és ennek eredménye alapján rangsorolják továbbtanuláskor a jelentkezőket.