A tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi-közösségi titkár 2014 júliusában vette át a titkárság vezetését. Évzáró értékelés céljából felkerestük a titkárt, s az elmúlt fél év teljesítményeiről, a jövő évi tartományi költségvetésről és a pedagógussztrájkról beszélgettünk vele.
Hogyan fogadta a titkárság élére történő kinevezését?
– 2014 júliusában vettem át a titkárságot, örömmel vállalva az új megbízatást. Egy jól működő szervezetet örököltem, amelyet sok évre visszamenőleg a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) soraiból kiválasztott szakemberek irányítottak. Szakmailag erős és jól szervezett csapatot kaptam, amely nagyszerűen végzi szerteágazó tevékenységét. Mint új „csapatkapitány”, elődeim: dr. Korhecz Tamás és mg. Deli Andor hatékony vezetői munkáját igyekszem folytatni.
A 2015-ös tartományi költségvetésben milyen eszközöket kap a titkárság?
– Idén ősszel, még a 2014-es költségvetés módosításakor, a VMSZ aktivitásainak és erejének köszönhetően, sikerült kiharcolnunk, hogy hosszú évek után újra elkezdje a tartomány pénzelni a középiskolák és a diákotthonok felszerelését. Ez a legnagyobb eredményünk, amelyre a legbüszkébb vagyok. Természetesen vannak más jelentős oktatási projektjeink is, mint például a kétnyelvű (bilingvális) oktatás, de az iskolák és kollégiumok felszerelésének támogatása mégis a titkárság idei legnagyobb, sok-sok diákot érintő sikere. Ezek olyan beruházások, amelyek igen gyorsan, szinte azonnal eredményt hoznak az oktatói és nevelői munkában. Folytatásként a 2015-ös tartományi költségvetésben az említettek mellett már az általános iskolák felszerelésére is eszközöket tudtunk előirányozni, összesen 150 millió dinárt, amiből 100 milliót az általános iskolák, 40 milliót a középiskolák és 10 milliót a diákotthonok felszerelésére fordítunk. A pályázatokat a jövő év tavaszán írjuk ki, és szeretnénk, hogy a legszükségesebb felszerelésre kapjanak pénzt intézményeink egész Vajdaság területén. Ebből a pénzből arányosan részesülnek azok az iskoláink is, amelyekben részben vagy teljes egészében magyar nyelven folyik az oktatás. Informatikai felszerelésre, interaktív táblákra, bútorra, kamerarendszerre és a diákok biztonságát elősegítő egyéb felszerelésekre lehet majd pályázni. Szükség lenne karbantartási munkálatokra is sok iskolaépületen, de ezek költségei igen magasak, és itt a helyi önkormányzatokra és a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóságra kell, hogy támaszkodjanak iskoláink. Ezen kívül a tartományi titkárság továbbra is három középiskolát részesít kiemelt támogatásban, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumot, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumot és Kollégiumot, valamint a petrőci (Bački Petrovac) Jan Kolar Gimnáziumot. A szakmai-kutató tevékenységet igen eredményesen folytató Vajdasági Pedagógiai Intézetet mintegy 26 millió dinár összegben pénzeli titkárságunk. A bilingvális oktatásra 4 millió dinárt fordítunk. A középiskolások utaztatásának támogatására, az ideihez hasonlóan, 76 millió dinárt irányoztunk elő.
Az oktatáson kívül mi mindent támogat a titkárság a következő esztendőben?
– 2015-ben 792 millió dinárból tud gazdálkodni a tartományi titkárság, amely 150 millió dinárral több, mint az előző év költségvetése. Az oktatáson kívül, amely számomra a legfontosabb, a teljesség igénye nélkül felsorolok még néhány jelentősebb tevékenységet és projektet, amely a titkárság anyagi támogatásában részesül az előttünk álló esztendőben. A nemzeti tanácsok támogatására 60 millió dinárt szánunk, ennek legnagyobb részét az MNT kapja. A nemzeti kisebbségek intézményeinek és civil egyesületeinek támogatására 32 millió dinárt fordítunk. Az egyházakat 22 millió dinárral támogatjuk. A tartományi közigazgatásban fordítói szolgálatunk informatikai fejlesztésre 3 millió dinárt fordítunk. A hivatalos nyelvhasználattal kapcsolatos pályázatunk keretében 10 millió dinárt osztunk szét önkormányzatainknak és intézményeinknek azokban a községekben és városokban, ahol nemzeti kisebbségeink nyelvei is hivatalos használatban vannak. Így kerülhet sor jövőre is a magyar nyelv elsajátítását célzó tanfolyamok megszervezésére. A kérdés igazi és végleges megoldása persze a részarányos foglalkoztatásban van.
A pedagógussztrájk kapcsán milyen megoldást vizionál?
– Az oktatásügy és pedagógusaink áldozatai a köztársasági kormány takarékossági intézkedéseinek, de végül már a sztrájk következtében áldozatokká váltak diákjaink és a szülők is. A takarékossági intézkedések meghozatalakor jobban át kellett volna gondolni az oktatást érintő ügyeket. Másrészt nem tudom, volt-e a különben indokolt követelések megvalósítására jobb eszköz a sztrájknál. Talán. De valószínűbb, hogy Szerbiában ez az egyetlen mód, amely kikényszeríti, hogy egy társadalmi problémával elkezdjenek foglalkozni. Ilyen módon kellett felkelteni a közvélemény figyelmét, hogy elkezdődjön a megoldáskeresés. A jó vagy rossz oktatásnak azonban hosszú távú hatásai vannak az egész társadalom jövőjét illetően. A hónapokig tartó sztrájk és az egyre fokozódó elégedetlenség pedagóguskörökben negatívan hat az oktatás minőségére. A minisztérium közben kitartóan a kifárasztás módszerét alkalmazza, ami igen kevés eredményt hozott. Nem kellene tovább feszíteni húrt. Nem vagyok jós, de azt várom, hogy a kormány és a szakszervezetek hamarosan olyan megoldásra jutnak, amelynél a kecske is jóllakik és káposzta is megmarad. Ilyen kompromisszum még nem körvonalazódott, de ez az egyedüli megoldás. Titkárságunk eközben arra törekszik, hogy enyhítse a sztrájk következményeit és közvetítsen a köztársasági kormány és a pedagógusok között a kompromisszum felé vezető úton. Megragadom az alkalmat, és a 70 éves Magyar Szó minden kedves olvasójának boldog 2015-ös esztendőt kívánok!