2024. július 17., szerda

Tudni kell alkalmazni a megtanultakat

Megváltozott a nyolcadikosok záróvizsgájának pontozási rendszere

Az oktatásügyi minisztériumtól hivatalos értesítés még nem érkezett, de Sziveri Béla, a temerini Kókai Imre Általános Iskola igazgatója elmondta az új szabályozási rendszer lényegét. Az a tanuló, aki hatodik, hetedik és nyolcadik osztályban színkitűnő volt, 70 pontot kap, az ötödikes eredményt nem veszik figyelembe. Ehhez adódnak hozzá a záróvizsgák pontjai, és a hibátlanul teljesítő diák így elérheti a maximális 100 pontot, magyarázta az igazgató.

– Három teszt lesz az idén is: magyar nyelv és irodalom, matematika, valamint a vegyes összetételű teszt, amelyben helyet kapott a biológia, a történelem, a földrajz, a fizika és a kémia. Minden teszt 20 kérdésből áll, és az elért pontszámot beszorozzák egy adott szorzóval, majd a három teszt pontjait összeadják, és így a hibátlanul teljesítő diákok 30 pontot szerezhetnek. Az a véleményem, hogy az új pontozási rendszer jobb, mint az előző, mivel a tanulmányi eredményekért elérhető maximális 70 pontért a diák három évig dolgozott, és eddig az elérhető legtöbb pont 60 volt. Mindenképpen többre becsülendő a három év teljesítményének elismerése, mint három teszt megírása. Megtörténhet az, hogy a diák stresszes állapotban írja a tesztet, valamilyen pszichológiai vagy egyéb problémája van, és rosszul teljesít, ezért jobb az új rendszert, mert nagyobb hangsúlyt fektet a többéves teljesítmény díjazására – fejtette ki Sziveri.

A legutóbbi rendelet szerint ha a diák eljön a tesztre, végigüli a 45 percet, és üres papírt ad be, akkor azzal már eleget tett a törvénynek. Másnap a tanuló ugyanezt megcsinálhatja a matematikateszten, harmadik nap a vegyes összetételű teszten, és így a szabályoknak megfelelően jár el, a neve be lesz jegyezve. Ebben az esetben a fiatal magával tol ki, mert ha nincs elegendő pontszáma, akkor bajosan veszik fel a neki tetsző középiskolai szakra. Egyébként mindhárom teszt kérdései szabványok szerint vannak összeállítva. Az első öt kérdés alapszintű és igen könnyű, tíz példa középszintű, valamint öt kérdés a haladó kategóriába sorolható. Tavaly és az idén a nyolcadikosok teljesen ismeretlen kérdésekkel szembesülnek, tehát azok nincsenek benne a feladatgyűjteményben.

– Gyerekhiány van mindenhol, ezt megmondta az oktatásügyi miniszter és a tartományi titkár is. Több szabad hely van a középiskolákban, mint ahány nyolcadikos végez. A Kókai Imre Általános Iskola diákjainak mintegy 90 százaléka nem elégszik meg a hároméves tanulmánnyal és 4 éves középiskolában folytatja a tanulmányait. Ez köszönhető a Magyar Nemzeti Tanács kampányának is, amelyet a nyolcadikosok körében folytatott. A kampány célja a négyéves középiskolai tanulmányok megkezdése volt, mivel az alapfeltétel a főiskolára vagy egyetemre való beiratkozásnál – taglalta az igazgató.

Sziveri elmondása szerint megnövekedett a Kókai Imre Általános Iskola azon tanulóinak a száma, akik a négyéves középiskolákba iratkoztak. Az elmúlt két évben 70-ről 90 százalékra ugrott a százalékarány, tehát nagyon kevesen tanulnak tovább hároméves középiskolákban. A százalékot tovább javíthatja, hogy tavaly Temerinben megnyílt a magyar nyelvű négyéves tűzvédelmi szak, ilyen az egész országban még csak Nišben található.

Bori Mária, a temerini Kókai Imre Általános Iskola pszichológusa elmondta, hogy többféle diák van, nem mindenki áll egyformán a feladatokhoz, a tanuláshoz és a tesztekhez.

– Ha a családban fontosnak tartják a tanulmányi eredményt, az előremenetelt, akkor azokat a gyerekeket olyan irányba terelik, és úgy segítik, hogy az iskolában és a záróvizsgán is jól teljesítsen. Sajnos még mindig vannak olyan szülők és pedagógusok, akik nem veszik elég komolyan a záróvizsgát. Az új típusú feladatok megoldásához úgy kell tanítani, hogy a gondolkodásukban alkalmazkodni tudjanak. Ha a tanár megfelelően követi a diák szellemi fejlődését, kiterjed a figyelme a szövegértés tanítására, akkor a tanuló jó eredményeket tud felmutatni a záróvizsgán. A fiatalok rengeteg információt kapnak, de sokszor nem tudják összekötni azokat. Tudni kell alkalmazni a megtanultakat. A diákok gyakran nem tudják türelmesen végigolvasni a feladatokat, és azon jár az eszük, hogy minél előbb szabaduljanak meg az előttük álló feladattól. Ezen a hozzáálláson a pedagógus segítségével változtatni lehet – részletezte Bori Mária.