2024. július 17., szerda

A duális szakképzésé lenne a jövő

A cégek is kivehetik a részüket a számukra megfelelő szakemberek képzéséből

Duális szakképzés – így nevezik azt a képzési rendszert, amelyben a diákok elméleti képzését az oktatási intézmények, a gyakorlati oktatást pedig a cégek végzik, vagyis a szakközépiskolások tanidejük egy részét nem az iskolában, hanem az intézménnyel együttműködő cégnél töltik. Első évben az elméleti órák vannak többségben, a második évben két nap a gyakorlat, a harmadik évben pedig már heti három napot töltenek a diákok a vállalatoknál. Így a tanulók még azelőtt szakmai tapasztalatot szereznek, hogy megszereznék a szakképesítést, és kapcsolatba kerülnek olyan cégekkel, ahol később el is helyezkedhetnek. Ez a képzési rendszer Németországban, Ausztriában például már hosszú évek óta jól működik, ott a diákok java része az iskolapadból rögtön az adott céghez kerül, hiszen a vállalatok szinte maguknak képezhetik ki az igényeiknek leginkább megfelelő dolgozókat. Nálunk is létezik duális szakképzés, és hogy hogyan is működik ez nálunk, arról Ivan Bajićtyal, a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola igazgatójával beszélgettünk.

Mint mondja, nálunk ezt korporatív oktatásnak, azaz együttműködő oktatásnak hívják, s mindez azt takarja, hogy az iskola bizonyos cégekkel együttműködve valósítja meg a tantervet bizonyos hároméves szakokon tanulók esetében. A diákoknak első évben blokkórák formájában van gyakorlati oktatásuk, 65 óra, második évben két napot töltenek gyakorlaton a cégeknél, hármat az iskolában vannak, harmadik évben pedig három napot vannak a cégeknél és kettőt az iskolában. A cégekkel való aktív együttműködés két évvel ezelőtt indult el, amikor is a német nemzetközi együttműködési társasággal (Die Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, azaz GIZ) karöltve a hegesztő-lakatosok képzéséhez öt cég csatlakozott: a Siemens, a Continental, a Cim Gas, a Grgo Bravar és a Tatravagonka Bratstvo. Ezt az együttműködést a helyi önkormányzat is támogatta.

– A diákok a gyakorlati órákat ezeknél a cégeknél töltik, ösztöndíjat, védőruházatot, sőt néhol még ebédet is kapnak. Ígéret ugyan nincs arra, hogy utána biztosan el is tudnak ott helyezkedni, de a munkába állás esélyei azért így biztosan megnövekednek. Ez az oktatási módszer hármas érdekeltségű. A diákoknak is érdeke, hogy szorgalmasak legyenek, jól teljesítsenek, mert az megnöveli a munkába állás esélyét. A cégeknek is jó, hiszen olyan munkásokat képezhetnek, amilyenekre szükségük van. És a város fejlődése is kapcsoltban áll a munkavégzéssel – mondta az igazgató.

Ebben a tanévben ugyanilyen módon ipari szerelőket is képeznek, az ő gyakorlati képzésükbe a Sever is bekapcsolódott. A jövő tanévben pedig egy harmadik profillal szeretnék bővíteni a listát, a villanyszerelők korporatív módon történő képzésével, amennyiben ehhez is találnak érdeklődő vállalatokat, és amennyiben a szak indítását a minisztérium is jóváhagyja.