2024. szeptember 13., péntek

Tankönyvek az integrált oktatás szolgálatában

Szólások és közmondások használata – Anyanyelv-ápolási és TANOM-továbbképzés a VMPE szervezésében

Az újvidéki Apáczai Diákotthonban tartott tartalmas pedagógus-továbbképzések nagyarányú látogatottsága újra igazolta a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének létjogosultságát.

Mgr. Viola Lujza tanárnő, a civil szervezet szakmai vezetője ez alkalommal is az anyanyelvápolást oktatóknak tartott előadást. Nyelvművelés céljából választotta a Szólások és közmondások használata c. témát. Szólt a megnevezett, állandósult képes szókapcsolataink „nyelvünk virágainak” a sajátos kifejezőerejéről és tartalmáról. Pedagógusaink figyelmét felhívta arra, hogy szólásaink egy része ragozható, míg a közmondásaink nem változtathatók meg (vagy csak kis mértékben). Magyarázatot fűzött számos népi eredetű szóláshoz. Idézett az újabb szólásaink közül is, amelyek elsősorban a szlengben, az alacsonyabb rendű köznyelvben terjednek, többnyire lekicsinylést fejeznek ki. E téren divatosak a durva és a morbid, valamint a humoros hasonlatok is.

A TANOM-pedagógus-továbbképzésen a vendégelőadó dr. Czékus Géza biológus volt, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanára és tanszékvezetője. A Tankönyvek az integrált oktatás szolgálatában címmel taglalta korunk tanítási lehetőségeit az általános iskola 1–4. osztályaiban. Elmondta: „Az 5–10 éves gyerekek pszichofizikai sajátossága, hogy a világot egészben látják és élik meg.” Ennek ellenére, részben már az óvodában, de főleg az első osztálytól kezdve az egész képe „beskatulyázott” tantárgyakra bomlik. Elhangzott, hogy az iskolarendszer új és jelentős stratégiája az integrált oktatás visszaállítása, ami szavatolja a tartós tudást és alkalmazását. Az előadó összehasonlító elemzéssel mutatott be magyarországi és hazai környezetismereti, természet és társadalom tankönyveket, munkafüzeteket példákkal, modellekkel. Az anyaországi kiadványokban több az újszerű, a korrelációt alkalmazó módszer. A belgrádi Tankönyvkiadó Intézet könyveiben találhatók integrált oktatást támogató gyakorlati megoldások, ennyi azonban nem elegendő. A szerzők nem hivatkoznak az egységesített oktató-nevelő munkára, pedig ezt megköveteli a program tartalma. Jelenleg pedagógusaink feladata az anyanyelvvel, a történelemmel, a földrajzzal, a biológiával, a matematikával, a képzőművészettel és más tárgyakkal való integrálás, kapcsolatteremtés ötletes feladatok által.

Ezen az összejövetelen a részvevők átvették a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének fotókkal illusztrált évkönyvét (2011. december–2012. December) Muhi Béla és Nagy Margit szerkesztésében. A kiadványban a VMPE tagjai, munkatársai számolnak be az anyanyelvápolás programjairól, a TANOM- és más pedagógus-továbbképzésekről, diákszemlékről, -vetélkedőkről, -táborokról, az egyesület oktatási központjainak a munkájáról stb. Mindez feltárja az évi sikeres sokrétű tevékenységet.