2024. november 5., kedd

Gimisnek lenni jó

Nyolcadikosokat láttak vendégül a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban

Nyolcadikosok látogattak el hétfőn a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumba, a város csaknem mindegyik általános iskolájából, sőt a környező településekről, Kishegyesről és Csantavérről is. A tanulók betekintést nyerhettek a gimis életbe, ismereteket szerezhettek az iskola múltjáról, a diákok pedig körbevezették őket az épületben. Emellett a gimisek azt is elmondták, hogy ők milyennek látják a gimnáziumot, az ottani mindennapokat, mit tekintenek az ott tanulás előnyeinek, mit a hátrányainak, és milyen sztereotípiákat hallottak korábban a gimivel kapcsolatban, amelyekről azután kiderült, hogy egyáltalán nem igazak. Hat diák képviselte a szakokat – a természetit, a társadalmit és az informatikait –, akik különböző osztályokból jöttek, volt köztük elsős, másodikos, harmadikos és végzős is.

A sulilátogatást a harmadik Svetozar gimis online kvíz előzte meg, amelynek az ötletgazdája Móra Regina, magyar szakos tanár:

– Azt látjuk az érettségi-felmérésekből, hogy az alapszintű feladatokkal jól boldogulnak a tanulók, a közép és a haladó szintű feladatok viszont már problémát okoznak. Emiatt gondoltam azt, hogy egy összefoglaló kvízt hozunk létre a kollégák segítségével, amely magába foglal kérdéseket, feladatokat, a magyar, a matek, és az öt egyéb, a kombinált, illetve a teszthez most már választható tantárgyakból. A kvízzel az általános iskolásokat céloztuk meg. Arra serkentjük őket, hogy próbálkozzanak, jöjjenek rá, mit kell még elsajátítaniuk, hogy jobb eredményt érjenek el. A kvíz lényege, hogy a nyolcadikosok gyakoroljanak, és arra biztatjuk őket, hogy ne érjék be az alapszintű feladatok megoldásával, vegyék a fáradságot, foglalkozzanak a közép és haladó szintűvel is. Őszintén megmondom, szerintem nehéz volt a teszt, de akik kitöltötték, azok felmérhették, hogy mi az, ami nem megy, így erre még ráerősíthetnek. Úgy kell mindent elvégezni, hogy ne csak túl legyünk rajta, hanem hasznunk is legyen belőle, a fejlődésünket szolgálja. Nem szabad feladni, hanem küzdeni kell, hogy minél jobbak legyünk. Ezt képviseli a gimink. Jó itt lenni, jó a társaság, fontosnak tartjuk egymás elfogadását, segítjük egymást, a tanárok és a diákok jól kijönnek egymással. A gimi jó alaptudást ad, és senki se gondolja egy félelmetes helynek. A diákoknak más érdeklődési körük is lehet, nem folyton csak a tanulás van –  hallottuk Móra Reginától.

Azok a tanulók, akik részt vettek a kvízen, jutalmat kaptak, és külön díjazták azokat, akik az eredményeikkel leginkább kiemelkedtek. A rendezvényen a tanulókat Angyal Andor matematika szakos tanár is köszöntötte, aki kitért arra is, hogy az érdeklődő tanulókkal az online tantermükön keresztül tartják a kapcsolatot, akik ott minden újdonságról értesülhettek:

– Tavaly már szerveztünk különböző tantárgyakból műhelymunkákat, amelyek során megpróbáltunk segíteni az érettségire vagy záróvizsgára való felkészülésben. Ebben a tanévben is tervbe vettünk egy táborszerű rendezvényt, amelyet a tervek szerint január 11-én tartunk meg a gimnáziumunkban. Szeretnénk betekintést nyújtani abba, hogy mi vár a leendő diákokra az iskolánkban, és bemutatkoznának a tanárok is. A továbbiakban tartunk majd nyílt napokat is, amikor a tanulók részt vehetnek az órákon, és egy kicsit megtapasztalhatják azt, hogy milyen is gimisnek lenni nálunk – tudtuk meg Angyal Andortól.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Móra Regina a diákjai közt, fotó: Lukács Melinda