A Magyar Nemzeti Tanács évről évre támogatást nyújt a külföldi felsőoktatási intézményekben szerzett főiskolai és egyetemi oklevelek, továbbá posztgraduális tudományos fokozatok honosításának vagy elismerésének költsége kapcsán. A tavaly novemberben meghirdetett pályázatra az MNT Hivatalába összesen 47 olyan kérelem érkezett, amely pozitív elbírálásban részesült. A sikeresen pályázókkal pénteken írták alá a szerződést Szabadkán. A résztvevőket Fremond Árpád, az MNT elnöke köszöntötte.
– A mai napon újra kiírjuk ezt a diplomahonosítási pályázatot, és három hónapig lesz nyitva. Arra számítunk, hogy legalább ennyien fognak jelentkezni ebben a körben is. Ez alkalommal 47 személy pályázott sikeresen, és mindenki, aki pályázott, támogatásban tud részesülni. Külön örömteli, hogy két személy doktori tanulmányokat fog folytatni. Nekik nagyobb összegű a támogatásuk, hiszen különbözeti és más vizsgákat is be kell fizetniük az adott egyetemeken, de ezt is tudjuk támogatni, illetve visszatéríteni. Fontos az, hogy 2008-tól folyamatosan működik a diplomahonosítási rendszer, és eddig több mint 1300 olyan diplomás van, aki külföldön szerezte meg az oklevelét, és feltehetően azért honosította, hogy visszatérhessen és a határon túl szerzett tudást itthon tudja kamatoztatni. 2015 áprilisáig kizárólag az egyetemek végezték a diplomahonosítási folyamatot, az előző években a Szekeres László Alapítványnál lehetett támogatásokat igényelni, de az egyetemek külön döntötték el azt, hogy milyen lesz a diplomahonosítási folyamat és mi mennyibe fog kerülni. 2015-től viszont az ENIC/NARIC központ – az oktatási minisztérium egyik szerve –, koordinálja a diplomahonosítási folyamatot, és az a tapasztalatunk, hogy azóta sokkal gyorsabb és könnyebb. Az MNT innentől kezdve indította be a programját és jelenteti meg a pályázatokat. Ami az elmúlt időszakot illeti, átlagosan mintegy 80–85 személy vesz részt évente a diplomahonosítási folyamatban, ez a szám pedig stabilnak mondható, nem csökken. A 2022-es évben megközelítőleg százan jelentkeztek a diplomahonosításra, illetve a támogatásért, tavaly pedig 84-en. Igaz, ekkor tapasztalható volt némi eltérés, de például a 2021-es évben is 88-an igényelték – fejtette ki Fremond Árpád, aki azt is részletezte, hogy miért három hónapig tart nyitva a pályázat.
– Azért írjuk ki három hónapra ezeket a pályázatokat, az év során akár két alkalommal is, hogy akik már befizették a pénzeszközöket, azoknak azt minél előbb visszatérítsük és mielőbb lezárhassuk a folyamatot. Némileg ugyan megnövekedett a honosítás összege, de az MNT ezt figyelembe veszi a költségvetést illetően. Évi szinten valamivel több mint egymillió dinárt fordítunk erre a programra. Nagyon fontosnak tartjuk ezt a programot, hiszen arra számítunk, hogy mind többen térnek haza és képzelik el itthon a jövőjüket. Fontos, hogy az értelmiség itt maradjon és itt próbáljon meg jövőt építeni. Ilyen szempontból a diplomahonosítási folyamat kiemelt pályázat, és így fogjuk kezelni a jövőben is. A továbbiakban is szeretnénk erre a programra felhívni azok figyelmét, akik külföldön szereztek diplomát az elmúlt időszakban, és azon gondolkodnak, hogy hazatérnek és/vagy honosítanák a diplomájukat – hallottuk Fremond Árpádtól.
Az ünnepélyes köszöntő után a pályázók aláírták a szerződéseket.
A diplomahonosítási pályázat Magyarország Miniszterelnöksége Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közreműködésével valósul meg.
Nyitókép: Ismét lehet diplomahonosításra pályázni – mondta az MNT elnöke (Fotó: Molnár Edvárd)