A tartományi kormány idén 8-8 millió dinárral támogatja a nemzeti kisebbségek – nemzeti közösségek tudományos kutatási és fejlesztési projektjeit, valamint a művészeti kutatásokkal foglalkozó projekteket. A támogatásról szóló megállapodásokat dr. Zoran Milošević tartományi felsőoktatási és tudományügyi titkár tegnap adta át a felsőoktatási intézmények képviselőinek.
– A nemzeti kisebbségek aktív részvétele a felsőoktatási projektekben és tudományos kutatási tevékenységekben nélkülözhetetlen az inkluzív oktatás és a társadalmi összetartozás erősítése szempontjából. A multikulturalizmus és a társadalom megerősítése érdekében elengedhetetlen, hogy az oktatási lehetőségek mindenki számára hozzáférhetőek legyenek. Vajdaság egyedülállóan gazdag multikulturális és multietnikus társadalmi struktúrával rendelkezik, amelyben különböző nemzeti kisebbségek képviseltetik magukat. Ennek megfelelően a tudományos kutatásnak és a felsőoktatásnak is tükröznie kell ezt a sokszínűséget és az együttműködés lehetőségét. A tudományos kutatások mellett pedig a művészeti projektek is helyet kaptak, hiszen a két terület harmóniája fontos a számunkra – mondta Zoran Milošević.
A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar minden évben több projekttel is pályázik a titkárságnál.
– Idén egy interdiszciplináris projektre pályáztunk, amely az oktatási módszertan, illetve a magyar nyelv és irodalom oktatásának a problematikáját ötvözi. Azt szeretnénk kivizsgálni, hogy a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar hallgatói, és a leendő oktatók milyen szinten érvényesítik az irodalmi és esztétikai értékeket a magyar nyelv és irodalom tanítása során – mondta dr. Samu János, a kar tanára, aki hozzátette, minden támogatás hozzájárul a projektok sikeresebb megvalósulásához.
Dr. Halasi Szabolcs, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánhelyettese is részt vesz a kutatásokban.
– Jelenleg a gyerekek mobilhasználatát szeretnénk megvizsgálni. Azt, hogy ez miként hat a fizikai aktivitásukra és az életminőségükre. Ez egy Vajdaságot felölelő kutatás. Tudjuk, hogy a gyerekek a mai világban rengeteget ülnek az okoseszközök előtt. Ebből kifolyólag viszont drasztikusan csökken a fizikai aktivitás mennyisége. Ezt szeretnénk feltérképezni, majd pedig javaslatokat fogalmazunk meg – fejtette ki a dékánhelyettes, aki szerint Vajdaságban sok kiemelt magyar kutató van.
– Sokan dolgoznak nemzetközi csapatokkal. Kutatóink rendszeresen publikálnak, jelennek meg jelentős monográfiák külföldön is, de azon még dolgoznunk kell, hogy ezeket meg is tudjuk mutatni, és el tudjuk mondani úgy, hogy az átlagember számára is érhető legyen. Az innovatív újdonságok ugyanis a mindennapokat hivatottak könnyebbé tenni – magyarázta dr. Halasi Szabolcs.
A pályázat keretében idén 16 tudományos kutatási és fejlesztési projektet, illetve 16 művészeti kutatásokkal foglalkozó projektet támogatnak. A magyar mellett szlovák, ruszin, roma, zsidó, román, horvát és a bunyevác tudományos projekteket is.
Nyitókép: Idén 16 tudományos kutatási és 16 művészeti kutatásokkal foglalkozó projektet támogatnak / Dávid Csilla felvétele