2024. december 26., csütörtök

Az interkulturalizmus fontossága az iskolákban

A Vajdasági Pedagógiai Intézet a múlt hétvégén tartotta meg a jubiláris 10. Interkulturalitás az oktatásban – Interkult 2024 elnevezésű nemzetközi tudományos konferenciát az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban. A konferenciát az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának Ruszin, Magyar, Román, Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszékével, a Horvát Nemzeti Tanáccsal együttműködve, valamint a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karral karöltve szervezték meg. Már tíz éve, hogy évenként egy nemzeti kisebbség nyelvének szentelik a konferenciát, és a kiválasztott tanszékkel szorosan együttműködnek.

A konferenciát Puskás János, a Vajdasági Pedagógiai Intézet igazgatója nyitotta meg, aki üdvözlőbeszédében köszöntötte a jelenlevőket, és elmondta, hogy a 10-es szám önmagáért beszél, az interkulturalizmus fontosságát és az interkulturális párbeszéd jelentőségét hangsúlyozza. Az előadók és a résztvevők száma évről évre nő. Ezúttal 68 előadó jelentkezett a tanácskozásra. Az interkulturális oktatás a legjobb módja annak, hogy az oktatásban mellőzzük az előítéleteket, és minden tanulónak egyforma lehetőséget biztosítsunk az oktatásban, attól függetlenül, hogy milyen nyelvet beszélnek, vagy milyen kultúrközegből érkeznek. A diákoknak meg kell ismerniük a különböző kultúrákat, értékeket, normákat. Tisztelniük kell egymás hagyományát és kultúráját. Elfogadni a „másságot” egyúttal azt is jelenti, hogy mindenki megtarthatja, megőrizheti a saját anyanyelvét, hagyományát. Az interkulturalizmus valójában a különbözőképpen való gondolkodás elfogadását jelenti, ami értéket képvisel.

Ezután Horák Rita, az Újvidéki Egyetem szabadkai székhelyű Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának tudományügyi dékánhelyettese szólalt fel, aki szintén az interkulturalizmus jelentőségéről beszélt, valamint az intézményükben folyó kutatómunkáról.

Marina Puia-Bădescu, a román tanszék vezetője is üdvözölte a jelenlévőket, s beszédében elmondta, hogy már nagyon régóta együttműködnek a Vajdasági Pedagógiai Intézettel, és reméli, hogy a jövőben is folytatódni fog ez a hagyomány.

Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár a következőképpen foglalta össze mondanivalóját: – Nagy örömömre szolgál, hogy üdvözölhetem Önöket ezen a nemzetközi, tudományos konferencián, különösen azért, mert ez már a tizedik alkalom, hogy összejönnek, tanácskoznak, eszmecserét folytatnak ebben a fontos témában. Ez a jubileumi esemény nem csupán a múlt sikereit idézi fel, hanem lehetőséget ad arra is, hogy új utakat keressünk a jövő számára. Egyetemi tanárok, nyelvészek, az interkulturalitás témakörében jeleskedő szakemberek, előadók találkoznak itt ma, hogy bemutassák, elmondják tapasztalataikat, megosszák egymással meglátásaikat, eredményeiket. Örömömre szolgál, hogy a magyar, a szlovák, a ruszin, a román és a horvát nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak a vezetői is jelen vannak. Folyton azt hangoztatjuk, hogy a kultúráknak közeledniük kell egymáshoz, viszont jól tudjuk, hogy a kultúrák nem, csak maguk az emberek tudnak kapcsolatot létesíteni, beszélgetni egymással, odafordulni a másik egyénhez. Ez nem mindig egyszerű, sőt néha talán még nehéz is, hiszen az előítéletekkel, sztereotípiákkal terhelt világunkban hajlamosak vagyunk bezárkózni, tartózkodóvá, érdektelenné válni a másik iránt. A kulcsszó a kapcsolat, a kommunikáció, a nyitás a másik ember felé. Különbözőek vagyunk, különböző helyekről jöttünk, sok mindent hoztunk magunkkal, s ebből a sokféleségből ma adunk is valamit egymásnak. A jövő a fiatalok kezében van. Nem elég egymás mellett élni, együtt kell élni. Az együttélés tanulható és tanítható. Időt és energiát kell áldozni arra, hogy látni akarjunk valamit a más nyelvet beszélők kultúrájából, nyelvéből, szokásvilágából. Az interkulturalizmus nem a kulturális identitás feladásáról szól, hanem arról, hogy hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a saját gyökereink és a másokkal való kölcsönhatás között – fogalmazott Ótott Róbert.

Eztán Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke köszöntötte az egybegyűlteket, aki a nyelvi sokszínűségről, a különböző kultúrák értékeiről beszélt. Magyar, szerb és angol nyelven szólt a jelenlevőkhöz.

Janko Havran, a Szlovák Nemzeti Tanács alelnöke, valamint Joakim Rac, a Ruszin Nemzeti Tanács elnöke is üdvözölte a vendégeket. Egyebek között elmondták, hogy mennyire különbözőek vagyunk, de egyvalami közös bennünk: az interkulturalizmus. A Horvát Nemzeti Tanácsot Iris Stantić Miljački képviselte, aki plenáris előadó is volt.

A bevezető (plenáris) ülést dr. Andrić Edit, az újvidéki Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének tanára nyitotta meg az unikális elemeket tartalmazó frazeológiai egységekről szóló előadással. A tanárnő összehasonlítást végzett a szerb–magyar frazeológiában is. Beszélt a historizmusokról, a szakszókincshez tartozó archaizmusokról, a szlengről, az idegen lexikai elemeket tartalmazó frazeológiai egységekről, a képzett szavakról és a szóösszetételekről is.

Iris Stantić Miljački az időszerű oktatásról beszélt. Az innovatív pedagógia magában foglalja az aktív tanulást, a kulturális és az interkulturális kompetenciákat is.

Dr. Grabovac Beáta (Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka) Pozitív fenntartható mentális egészség Vajdaságban címmel tartott előadást. Megtudhattuk, hogy a pozitív pszichológia az emberrel foglalkozik, és tapasztalatokon alapul. A pozitív társas kapcsolatokat tanulmányozza (pl. a munkahelyen, a családban). Az optimizmus, a remény a jövőt illetően, a szabad akarat, a tudatosan választott célok mind ide tartoznak. A cél a magasabb életminőség megteremtése. A személyes hozzáállás a legfontosabb, függetlenül az anyagi helyzettől. Diener kutatására is kitért, aki az érzelmi, a pszichológiai és a társadalmi jólétet határozza meg mint legfontosabb tényezőket.

A bevezető rész után a nemzetközi tudományos konferencia témakörök és nyelvek szerint öt különböző helyszínen folyt, hiszen 52 tudományos, illetve kutatói munkát hallgathattak meg a jelenlévők. A hazai előadók mellett Szlovákiából, Romániából és Lengyelországból is voltak vendég előadók.

A konferencia koordinátora és az összefoglaló könyv szerzője dr. Ilić Szilvia volt, a Vajdasági Pedagógiai Intézet munkatársa.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A konferencia részvevői (Horváth Aranka felvétele)