2024. szeptember 4., szerda

Vigyázzunk egymásra az iskolákban!

A Vajdasági Tanügyi Dolgozók Független Szakszervezete is a tantermi oktatást támogatja

A jövő héten megkezdődik az új tanév, amely rendhagyó kihívások elé állítja a pedagógusokat, a tanulókat, a szülőket, az iskolaigazgatókat, és az oktatási intézmények segédszemélyzetét is. A Vajdasági Tanügyi Dolgozók Független Szakszervezete ezzel kapcsolatban tartott tegnap sajtótájékoztatót Szabadkán. A szakszervezet képviseletében jelen volt Miroljub Bjeletić főtitkár, Zdravko Kovač, az NSPRV tanácsadója, valamint Jelena Zejak, az egyesület szabadkai városi bizottságának elnöke.

Jelena Zejak, Miroljub Bjeletić és Zdravko Kovač (Fotó: Szalma Brigitta)

Jelena Zejak, Miroljub Bjeletić és Zdravko Kovač (Fotó: Szalma Brigitta)

Zdravko Kovač elmondta, hogy az előző tanév befejezésének tanulsága, hogy semmi sem tudja helyettesíteni a tanár és a diák közti személyes kapcsolatot. Ezt a szülők is belátták, és a döntő többségük a tantermi oktatás mellett döntött.

– A legfőbb gond az oktatás megszervezése egy-egy intézményben. Az óvodától az egyetemi oktatásig a diákok, a tanárok és a dolgozók ki vannak téve a koronavírus-fertőzésnek. Amellett vagyunk, hogy tantermi körülmények között kezdődjön meg az oktatás. Semmivel sem lehet helyettesíteni azt, egy elsős, egy ötödikes, egy középiskolába induló diák vagy egy „gólya” első napjait, amikor megkezdi tanulmányait az adott évfolyamon. Azt nem tudjuk, hogy később a diákok be tudnak-e majd járni az iskolába. Ezt senki sem tudja előre. Szeretnénk elérni, hogy a diákok, a tanítók, a tanárok és az iskola többi dolgozója is védve legyenek, és tartsák be a meghozott intézkedéseket. Úgy gondoljuk, hogy sokkal kisebb kárt jelentene, ha kombinált oktatási modell szerint tanulnának a diákok, mint ha távoktatásban folynának az órák. Láthattuk, hogy az elmúlt tanév végére jelentősen megszaporodott a kitűnő tanulók és a Vuk-diplomások száma. Nem ez az első eset, hiszen a NATO-bombázások idején is ugyanígy volt – szögezte le Zdravko Kovač a tegnapi sajtótájékoztatón. Mint hozzátette, sok olyan fejlődő ország van, ahol nincsenek meg a megfelelő körülmények ahhoz, hogy a diákok távoktatásban tudjanak tanulni, mivel a legtöbb helyen nem hogy számítógép, de még áram sincs. Az ilyen helyeken élő tanulók a koronavírus-járvány miatt oktatás nélkül maradtak.

Miroljub Bjeletić, az NSPRV főtitkára arról is szólt, hogy júniusban, amikor a diákok az osztályzatokon javítani és kisérettségi felkészítőre jártak az iskolába, minden szükséges előírást betartottak.

– Júniusban a diákok maszkot viseltek a tanteremben, fertőtlenítették a kezüket, tartották egymás között a távolságot, és gond nélkül le tudtuk őket feleltetni. A nyolcadikosokat is felkészítettük a kisérettségire. A következő tanévben is ügyelnünk kell arra, hogy betartsuk az előírásokat. Komolyan kell vennünk a vírust, mert ha nem tesszük meg, nagy veszteségeink lesznek. A helyi önkormányzatok feladata, hogy biztosítsák az iskolák számára a fertőtlenítő szereket. A helyi válságstábok és az egészségügyi intézmények feladata, hogy kövessék az iskolákban kialakult helyzetet – emelte ki Miroljub Bjeletić.

Jelena Zejak szerint az oktatásügyi minisztérium által kiküldött útmutatók teljesen zavarosak és érthetetlenek. A modellek közül sokat nem lehet probléma nélkül alkalmazni a gyakorlatban.

– Be kell járni az iskolába, csoportokra kell osztani a diákokat. Ezt nem minden iskolában lehet megszervezni. Az oktatási intézményeknek mindenre fel kell készülniük. Abban az esetben, ha diákok vagy a tanárok maszkja elszakad, másikat kell biztosítaniuk a számukra. Leginkább azért aggódunk, hogy az oktatási minisztérium által meghozott intézkedések miként fognak működni a gyakorlatban, és azért is, hogy meddig tudnak dolgozni az iskolák – mondta Jelena Zejak.

Mint hozzátette, az sem világos, hogy mit kell tenni akkor, ha egy diák vagy egy dolgozó megfertőződik. – A minisztériumtól még semmilyen útmutatót nem kaptunk arra vonatkozóan, hogy milyen operatív és globális terveket dolgozzunk ki a 2020/21-es tanévre – mondta az NSPRV szabadkai városi bizottságának elnöke, aki arra is kitért, hogy a jelen állás szerint nehéz elképzelni, hogy a pedagógusok szeptembertől heti 40 órát fognak dolgozni. Szerinte a tanárok és a tanítók túl lesznek terhelve, hiszen vannak olyan osztályok, amelyekben egy nap két csoportnak is elő kell adniuk az anyagot.