Nagyjából ez volt az üzenete a kedden délelőtt a szerémségi Nyekinca falu melletti katonai gyakorlótéren megtartott, Acél 2017 fedőnevű, bemutató jellegű hadgyakorlatnak. Katonáink és rendőreink látványos, lőporszagú show-t produkáltak két órán keresztül, az ügyességi bemutatók során és a felszerelés ismertetésekor egyaránt a terrorista csoportok elleni küzdelemre helyezték a hangsúlyt. Az üzenet is jórészt nekik szólt. Láthattuk, hogy 12,7 mm kaliberű, Zastava gyártmányú távcsöves puskából leadott lövéssel miként találja el a sniper-kettős az 1200 méternyire elhelyezett léggömböket, 40 milliméteres, puskacső alól indítható, 10 méteres körben halálos repeszeket szétrobbantó gránátokkal miként lehet közelharcot vívni. A poligonon felállított városmakettben terroristacsoport-elimináló akciót mutattak be, idomított farkaskutya segített a füstfelhőn és a kereszttűzön áttörő különleges egységnek.
A légi, helikopteres evakuálás módszereit is bemutatták, láthattuk az összes olyan mutatványt, amilyet korábban legfeljebb hollywoodi akciófilmekben láthattunk. Az élőerő leküzdésének módszerein volt tehát a hangsúly, de ez nem jelentette azt, hogy az M84-es tankok nem mutathatták meg, hogy mire képesek. A 125 mm átmérőjű csőből kirobbanó gránát akkora energiát ad le a környezetbe, hogy a kilövést nagyjából 15 méter távolságból, a harckocsi mögül szemlélő újságírókat is forró léglökés ütötte meg. A hangeffektust nem is próbáljuk meg szavakkal érzékeltetni…
A NORA névre keresztelt ütegeket valamelyest távolabb parkolták le a szemlélőktől, nagyjából 40 méterre, a torkolattűz melegét nem éreztük, de a szánkat – a légnyomáskülönbség elkerülése érdekében – a NORA esetében is ajánlott volt nyitva tartani. Egyébként is tátva maradt volna az első lövés után, ekkora erejű robbanást békeidőben aligha hallunk. A NORA egyébként katonaságunk egyik büszkesége, önjáró mozsárágyú, 155 milliméter átmérőjű csövéből a különleges ballisztikai karakterisztikákkal megtervezett gránátokat akár 56 kilométeres távolságba is eljuttatja – percenként akár 3-at is. Ez azt jelenti, hogy mire az első gránát odaér, már a másik kettő is kilőhető, és a precíz és gyors célzó- és csőemelő rendszernek köszönhetően egyidejűleg érnek célba. A gyakorlatban ez azért fontos, mert az ellenségnek az első gránát becsapódása után nincs ideje fedezékbe menekülni. Láthattuk az ALAS rakétarendszert is akcióban, no meg a szerb hadiipar sztárpárosát is: a Lazar és a Miloš, szerb történelmi nevekre keresztelt, új fejlesztésű, páncélozott csapatszállító gépjárműveket. Ezekről hétfői, Kerék rovatunkban cikkezünk majd bővebben.
A hadi bemutatón felsorakoztatott eszközök túlnyomó többsége itthon megtervezett és gyártott fegyver, jármű volt, a nézők között sokan voltak azok, akik puhatolózni jöttek. Ők azok, akik ott lesznek majd június végén a belgrádi Partner haditechnikai kiállításon is, akkor már csekk-könyvecskékkel és kormányuk vásárlási felhatalmazásával a zsebükben… Mi is ott leszünk, vásárolni nem fogunk, de a helyszűke miatt most kényszerűen kifelejtett, lenyűgöző hadieszközökről biztosan írunk majd pár szót.