A szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesülete, a kiserdei stadion mögötti téren immár kilencedik alkalommal szervezte meg az igen nagy népszerűségnek örvendő ökokamp táborát. A tábor célja ezúttal is lakókörnyezetbe integrált elhelyezést nyújtó, széles szolgáltatási kínálatú, az öngondoskodás képességére épülő és azt fejlesztő szolgáltatási rendszer irányába történő elmozdulás volt. A munkába az idén is bekapcsolódtak a fogyatékossággal élő emberek érdek-képviseleti szervezetei, a helyi civil szervezetek, háttérintézmények, valamint a szolgáltatásokat fenntartók.
Nataša Ristić a Gyöngy egyesület önkéntese, az idei tábor vezetője kérésünkre elmondta, hogy a táborban az idén is a fő hangsúly a fogyatékkal élők minél nagyobb fokú önállósulásán, önellátó tevékenységén volt. Az öt nap alatt mintegy 50 helyi és környékbeli gyermek számára szervezték meg a táborozást, velük mintegy 15 műhelymunka-vezető foglalkozott.
– Az edukációs műhelymunkákon át a tábor vezetői a tolerancia és a másság elfogadására, a környezetbe való minél zökkenőmentesebb beilleszkedésre, valamint az önbizalom növelése felé irányítják a tábor lakóit. Nyolc műhelymunkával indultunk az idén, a gyerekeknek pedig a reggeli órától egészen estig mindennap igen tarka, érdekes foglalkozásokat tartottunk. A nap közös reggeli tornával kezdődött, azt követően délelőtt is, és délután is foglalkozások zajlottak. Közben természetesen ebédszünet és szabadidő-tevékenység is zajlott. Naponta voltak vendégeink is, kedden az újvidéki és verbászi, szerdán a kúlai Kék madár egyesület, csütörtökön a nagybecskereki, pénteken pedig a bácsfeketehegyi Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesületének tagjai kapcsolódtak be az ökokamp munkájába – hallottuk a tábor vezetőjétől.
Móricz Emília, az egyik műhelymunka vezetője szerint az idei táborban sokkal többet dolgoztak és foglalkoztak a gyerekkel, mint a korábbiakban, azaz a résztvevők több időt töltöttek tanulással és játékkal.
– Öt nap alatt a világ körül volt az idei tábor elnevezése, témája pedig a világ kontinensei a rájuk jellemző nevezetességekkel, szokásokkal, ételkülönlegességekkel. Hétfőn Európával kezdtük, kedden Ázsia, azt követően Észak- és Dél-Amerika, Afrika és Ausztrália következett. Mi volontőrök felosztottuk egymás között, hogy ki melyik országra jellemző dolgokat készíti el, és ezeket adtuk elő naponta, több csoportra osztva a szépszámú résztvevőt. Az adott kontinens országait plakátokra rajzoltuk, gyurmából megformáltuk az ott élő állatokat, útleveleket készítettünk, ugyanakkor a tábor szakácsai néhány ország ételkülönlegességeit is elkészítették a gyerekeknek. Természetesen minden jellegzetességet és tudnivalót érdekes módon adtunk elő, hogy felkeltsük a gyerekekben az érdeklődést, és hogy a hallottak könnyen megjegyezhetők legyenek. Szerintem táborlakók a földrajzismereteken kívül a történelmen át a gasztronómiáig sok mindent elsajátítottak az öt nap alatt – mondta Emília.
Kolenák Róbert, a tábor egyik résztvevője szerint az idei tábor volt a legsikeresebb és a legtömegesebb. – Nagyon sokan összejöttünk, és mindenki nagyon jól érezte magát. Örülök, hogy az idén is jöttek vidéki egyesületekből, és közösen dolgozhattunk. Együtt készítettük a plakátokat, gyúrtuk az állatfigurákat és játszottunk is. Ezenkívül nagyon finom étkeket is főztek nekünk, ettünk lángost, palacsintát, spagettit, de finom húslevest és sárgadinnyét is – dicsekedett Róbert.