2024. november 28., csütörtök

A velődbe látok!

Testvizsgálati kiállítás a technika múzeumában
Biciklizés a szabadban. A kerékpár közben nemcsak a megtett utat, hanem az elfogyasztott kalóriamennyiséget is méri, ügyelve közben a pulzusszámra és miegymásra. Hátul egy kisfiú pofozza a falat – éberségvizsga: a kigyulladó piros foltokat kell eltalálni (Fotó: Kocsis Árpád)

A bécsi Technikai Múzeum (röviden: TMW) az iparosodott ember vívmányait hivatott bemutatni, azokat az eszközöket szeretné közelebb hozni a látogatók számára, amelyek mindennapjainkat teszik könnyebbé és élhetőbbé.

A múzeum állandóan látogatható, a nehézipari, hangszergyártási, közlekedési és a távközlési részegységek mellett időszaki kiállításokat is rendeznek. A „body.check”-nek nevezett látványosság, mely fél évre költözött a múzeum épületébe, az egészségügyben alkalmazott (olykor roppantmód összetett) berendezéseket próbálja érthetően a nézők elé tárni. Ám a technika csodapalotájának nevezett épület „érints meg, próbálj ki!” elvnek vehető jelszava e kiállításra is érvényes. Mit láthatunk?

Először is testünk adatait. Egy ügyes, többrendeltetésű szerkezet leméri testsúlyunkat, hőmérsékletünket, vérnyomásunkat, szívterheltségünket, tüdőkapacitásunkat... és még vagy egy tucat biológiai adatunkat, melyet aztán ki is nyomtat (1 euró ellenértékéért). Más szerkentyűvel egy próbababa belső szerveit „tapogathatjuk le”. Kutathatunk betegségek után is; ismeretet szerezhetünk a bőrrák felismerésében; 3-dimenziós kivitelben barangolunk az ember érrendszerében és emésztőrendszerében. Szervi túrázásaink után a medicina gépcsodái következnek: komputertomográf (CT), mágneses rezonanciavizsgáló, röntgengépek és mikroszkópok, majd orvosi segédeszközök... Mozgássérültek kocsijába ülhetsz és hirtelen a városi tömegközlekedés útvesztőjében kell feltalálnod magad; bizonyos szemüvegek használatával megismerkedsz a színvaksággal és a teljes vaksággal; az érzékelők testedre csatolásával egy kivetítőn keresztül csontszerkezeted darabjait megfoghatod, sőt, tovább játszhatsz: csigolyáid számát 33-ra növelheted!, elmozdíthatod bordáidat. Más gépnél a sportsérülések rehabilitációját veheted szemügyre; részt vehetsz egy műtéten, magad végezheted az altatást vagy magát az operációt.

Állítólag összesen 35 csúcstechnikai berendezésből áll a kiállítás magva, ehhez jön a félszáz számítógépes modell (a szív pumpálásának mechanizmusa, a légzés folyamatát bemutató ábrázolás, sorozatkép az agy elektromos működéséről és más egyéb) és a sok száz eszközöcske (szikék és társai).

Az elmondottakból is kitűnhet: nem csak gyermekek élvezik a „testvizsgálatokat”.

S íme a felvétel. Barátunk bajban van: ott bújik a tumor!

Babavizit. Csak óvatosan: az anyuka szemérmes!

Agyi műtét következik

Súlyos sérülések (például gerinctörés) után ilyen rehabilitációs szerkezeten tanulja a páciens a járást

Az agyi aktivitás (Brain activity) játékos mérése. A felek egymással szemben ülnek, köztük az asztal, rajta egy golyó. A cél: a golyót kimozdítani középponti helyzetéből és eljuttatni a másik félhez. Elmék harca. Az agyi aktivitást (alfa és delta hullámok, REM-szakasz alvás közben) az elektro-encefalográffal (EEG-vizsgálat) mérik. A felek homlokán a pánt e REM eszköznek az egyszerűsített változata

A riport szerzőjének intim adatait olvashatjuk le hőképéről. Ezzel a felvétellel búcsúzik a Technikai Múzeumtól

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás