A műsort az egyik legrégebbi koreográfiával, kapuvári táncokkal nyitotta meg a Nosztalgia csoport (Fotó: Herceg Elizabetta)
Az idén 45 éves a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Egyesület. A jeles évfordulót látványos központi ünnepséggel ünnepelték a helybeli iskola tornatermében, ahol a nagyszámú közönség a művelődési egyesület egykori és ma is aktív néptáncosait, népzenészeit láthatta, hallhatta. A többgenerációs műsorban néhány családból a szülők és a gyerekeik is színpadra léptek, összesen mintegy 150-en, a legfiatalabb fellépő alig múlt hároméves, a legidősebb a pedig a hetvenedik életévét is betöltötte.
A program elején Fábrik Attila, az egyesület jelenlegi elnöke emlékezett meleg szavakkal az egykori elődeire, s köszöntötte azokat, akik az évfordulós ünnepségen megjelentek.
Fábrik Attila megnyitóbeszédét mondja
– Szeretettel emlékezünk Tóth Józsefre, a közkedvelt tanító bácsira, akinek mindig volt ideje meghallgatni a problémákat, majd egy-két kedves szóval útbaigazítani, helyes irányba terelni a tanulókat. Emlékezzünk Nagyidai Józsefre, Gőr Józsefre, Sztánkó Jánosra és Lovas Mihályra, és a többi kedves nevelőnkre.
A sor bizony hosszú, de hadd tegyek említést a velünk együtt ünneplő egykori vezetőkről, Gracza Antal tanár úrról, Maruzsenszki Józsefről, Besnyi Károlyról, Nemes Károlyról, Palusek Magdolnáról és ifj. Méhes Béláról – hallottuk Fábrik Attilától, aki a megnyitót követően maga is népviseletbe öltözött, hiszen évekig, mint fogalmazott, táncosként koptatta a csizmáit.
Az egyesület jelenlegi – a Bokréta, Cimborák, Vadvirág, Nosztalgia, Aranykalász – és egykori – a Délibáb és Vadvirág – tánccsoportjai, a Citerazenekar és Dalárda, a Pipacs citerazenekar, a Gerebentyű zenekar, valamint Maruzsenszki Endre és tanítványai lendületes, sok szép emléket felidéző muzsikával, tánccal, énekkel készültek az ünnepre. A színpompás díszletet a Tarka Virág kézimunkacsoport alkalmi kiállítása alkotta, de látható volt a gyerekek és fiatalok számára rendhagyó módon hasznos és tartalmas szabadidőprogramokat szervező Zabhegyezőnek, továbbá a Vigyori csoportnak a fotókiállítása, valamint válogatott fényképek bemutatása az egyesület fennállásának 45 évéből.
A legkisebbek pihenés közben
Nemcsak népzenei esttel emlékeztek a jeles évfordulóról, hiszen Bácskossuthfalván több mint harminc éve Művésztelep működik, a 9+1 csoportosulás nemzetközi hírnévre tett szert, s ők is méltón, a telep harminc évét összefoglaló kiadvány megjelentetésével készültek a jubileumra. A könyvbemutatóra zsúfolásig megtelt az egyesület székházának nagyterme. Az ezer példányban megjelent, csaknem 300 oldalas könyv első része megnyitóbeszédek, újságcikkek, dokumentumfotók gyűjteménye, második részében az eddigi tárlatok katalógusainak bevezető szövegeit olvashatjuk újra.
A vranjei táncok is a régmúltat idézték
A jubileumi program keretében kiállítás is nyílt, az elmúlt évtizedek terméséből Zsáki István válogatott, de az Agyagvarázs kerámiacsoport igényes munkáit is megnézhettük.
Az öröm és az emlékezés rendezvénye – mellyel a közösség erejét, gazdagságát sikerült bemutatni.
A Pipacs csoport most lépett először közönség elé
A Délibáb tánccsoport 1985 és 2002 között volt az egyesület reprezentatív csoportja. Mezőségi lakodalmas táncokat elevenítettek fel.
Ötvenen táncolnak a Cimborák gyermekcsoportban
Nem volt könnyű feladat egy csoportba terelni a fellépőket
A közös fényképezkedés után még egyszer táncra perdült mindenki, élen az egyesület vezetőjével
Az Agyagvarázs csoport kiállítása a Művelődési Ház teraszán
A könyvbemutatón felléptek gitármuzsikával és fúvószenével az iskola tanulói
A 9+1 Művésztelep gazdag képanyagára is emlékeztek a jubileumi ünnepségen