Kosztolányi Dezső említi, hogy egy igazi pesti kávéházban kiteszik a fekete lobogót, ha egyik törzsvendégük meghal. Bécsben más járta: kávé- vagy süteménykülönlegességet neveztek el az éltében legsűrűbben feltűnő kuncsaftról. „Úgy tűnt, a kávéház bizonyíték arra, hogy nagyon is lehetséges volna barátságosan egyesíteni a legkülönbözőbb rendeket és osztályokat, fajokat és nemeket, pártokat és nemzeteket egy teremben, anélkül, hogy ezzel kaput nyitnánk a polgárháborúnak és önpusztításnak” – állította egyik tanulmányában Wilhelm Droste német irodalomtörténész. Sokszor a bécsiek is a megbékélés szándékával tértek be egy-egy kávéházba.
Hová is?
Például a Landtmannba. A Palais Lieben-Auspitzot szemlélte ki kávézójának megfelelő helyeként Franz Landtmann: közel van az Operához, a Ringen áll (Doktor Karl Luegger Ring 4.) – gondolta Franz, majd csak benéz valaki... Az idén ünnepli 137. születésnapját a Landtmann kávéház. S mivel valóban kőhajításnyira van az Operához, a hírességek sem maradtak távol. Itt üldögélt Felix Salten, a Bambi szerzője. De a vendégkönyvben Thomas Mann kézjegye is megtalálható! S itt kereste fel Gustav Mahler Goldmarkot, hogy járjon közbe egy operakarmesteri állás elnyerése érdekében. Igen gyakran feltűnt Freud, egy másik asztal körül pedig Klimt, Schiele és Kokoschka beszélgetett (hihetőleg a festészetről). Aki zongora mellett szürcsölgetné italát, az este 8 órától keresse föl a kávéházat (addigra az operaénekesek is megérkeznek).
...s az Alt Wien belülről
Aki nem a Landtmannba sietett, az például a Doroheergasse 6.-ba. Az 1939-ben alapított (Bécs legismertebb kávéházává váló) Hawelka (Leopold bácsi felügyelete alatt) a művészek kávézója. Úgy is néz ki. Tulajdonképpen 1939 óta nemigen változott, talán még mindig a világháború előtti állott levegőt szagolhatjuk benne. Pedig hány cigaretta parázslott már el azóta? Itt füstölgött Friedrich Achleitner, H. C. Artmann, Konrad Bayer, Ernst Fuchs, Friedensreich Hundertwasser, Rudolf Hausner, Wolfgang Hutter, Helmut Qualtinger, Gerhard Rühm, tehát zenészek, festők és írók, Bécs 20. századi bohém társasága. Hawelka tulajdonképpen a Waldmann Béla alapította, de 1961-ben bezárt Herrenhof törzsközönségének fölszippantásával lett igazán látogatott. A kávézó asztalai alatt immár 71 éve gyűlik por (talán még sohasem takarították), a vendégek feje felett emelgetik a pincérek a kötegekbe csomagolt ásványvizet; a sört a székek alatt raktározzák, s e nedű esetében az önkiszolgálás érvényesül (hogy ki hányat vesz el, mint tapasztaltuk, nincs szigorúan számon tartva). A falakon a művészek versei állnak barnuló papírlapokon, a tapéta mállik, itt-ott nevek vannak karcolva az asztallapokra. Nem is kávézó, inkább csehó. De nagyon hangulatos. A Kraftwerk zenekar „In Wien sitzen wir im Nachtcafé” számát – bevallásuk szerint – a Hawelka ösztönözte.
A legfinomabb gulyást a Kaffee Alt Wienben fogyaszthatjuk. Ez a kávéház 1936-ban nyílott, tulajdonosnője Hawelka úr neje, Josephine. Josephine 1913-ban született, s 2005-ben kísérte ki őt férje a temetőbe. S bár mondogatják, hogy újabban már Leopold Hawelka sem ébred olyan frissen, mint valaha, április 11-én életvidáman ünnepelte 99. születésnapját. Persze ma már nem az öreg Hawelka igazgatja vendéglői és kávézói sorsát, hanem gyermekei és unokái.
A Schwarzenberg elegáns csilláraival, pompás asztalaival a felsőbb polgári réteg gyülekezőhelye
Bécs legidősebb, még fennálló kávéháza a Schwarzenberg-ház. 1861-ben alapította a Schwarzenberg házaspár, s leszármazottjaik 2008-ig vezették a kávézót. Manapság állami felügyelet alatt áll a helyiség. Roppant előkelő lokál, gyönyörű csillárokkal a vendégek felett, élőzenével bármely napszakban, ízlésesen válogatott csészékkel, aranybevéséses kiskanalakkal. Itt nehezen képzelhető el, hogy valaki a „pótlókávé” játékot játssza. Miből is áll ez? Ha a „korlátozott anyagi lehetőségekkel bíró” vendég túl erősnek találta feketéjét, jogában állt a pincértől tejes hígítást kérni, ingyen. Nos, voltak oly elvetemült kávéházi urak, akik addig-addig fehérítették a feketét, amíg végül újból odarendelték a pincért: de ekkor már kávépótlást kértek.