2024. november 28., csütörtök

Hagyományaink megmentéséért

Tordán a hét végén immár második alkalommal szervezték meg a hagyományos, az idén már nemzetközivé vált kukoricaszedő és szárvágási ünnepséget

Msgr. Bogdán József megáldja a rendezvényt (Fotó: Lázár Jenő)

A tordai Orgonavirág hagyományápoló kézimunkacsoport tavaly felelevenített egy régi hagyományt, a kézi kukoricatörést és szárvágást. Hogy a szervezők ezzel fölpezsdítették a bánáti települések fiatalabb és idősebb hagyományápolóinak érdeklődését, az nem vitás, hiszen az idei versenyre már sokkal többen jelentkeztek, még Romániából és Magyarországról is érkeztek résztvevők. Mivel a felgyorsult élettempó és a gépesítés kevés lehetőséget nyújt a barátkozásra, társalgásra, vidám együttlétre, a szervezők ezzel is bizonyítani szeretnék, igenis van igény arra, hogy egy kis közösségen belül az emberek többet foglalkozzanak és törődjenek egymással a mindennapi nehéz munka elvégzése után. Hogy ez az elképzelés valóra váljon, szükség volt egy kis csapatra, hogy az elgondolást megtestesítse és megadja azt a formát neki, amelyet még nagyszüleink ápoltak hajdanában. Az idei rendezvényen már három kategóriában versenyeztek a csapatok, hiszen főző- és kézimunkaversenyt is tartottak. Hogy nagy visszhangra talált a rendezvény, a rangos vendégek részvétele és a benevező csapatok száma is bizonyítja. A helyi Orgonavirág, a nyugdíjasok és a Zolikák csapata mellett részt vett még a magyarittabéi Tavi rózsa, a beodrai Piros rózsa, a tamásfalvi Lila akác, a pacséri ME, a muzslyai ME, a magyarországi testvértelepülések, Tiszaalpár és Balástya, a kisoroszi Torontál, a törökkanizsai Kéknefelejts, a magyarcsernyei hagyományőrzők és a nőszervezet, valamint a romániai testvértelepülés, Újszentes csapatai is.

Újszentesi táncosok

A rendezvény a helyi művelődési otthon előtti téren kezdődött a kora reggeli órákban. Az érkező vendégeket a népszerű adai Vidám fiúk együttese szórakoztatta, ugyanitt bemutatkoztak a lukácsi és a muzslyai kancsikások is Ladványszky István vezetésével. Ezután Sredojev Irén, a helyi hagyományőrző csoport elnök asszonya üdvözölte az egybegyűlteket, hangsúlyozva, hogy a rendezvény fő célja a még létező hagyományaink ápolása, a régmúlt szokások közelebb hozzása az ifjú nemzedékhez, valamint egy-egy település kultúrájának bemutatása. Ezután az egybegyűltekhez Dobai János, a helyi közösség elnöke, tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes szólt, aki kiemelte, hogy sokféle rendezvény van már felénk, de ilyen még nem volt, és megelégedés tölti el, hogy egyre többen érdeklődnek ősi hagyományaink felelevenítése iránt, hiszen az idén már külföldi fellépők is részt vettek rajta. Ezt követően Varnyú Ernő tartományi gazdasági segédtitkár megdicsérte a szervezők ötletét, erőfeszítését, a résztvevőknek jó munkát kívánt, majd megnyitotta a rendezvényt. Msgr. Bogdán József helybeli plébános is szólt az egybegyűltekhez, hangsúlyozta hagyományaink ápolásának és gyökereinkhez való ragaszkodásunknak a fontosságát, majd áldását adta a rendezvényre.

Kancsikás bemutató

A felvonulást és a társalgást kukoricaparcelláig az adai Vidám fiúk zenekara tette még vidámabbá, és verseny közben is gondoskodott a jó hangulatról. A hagyományos reggelinél terítékre került a sonka, szalona, aludttej, túró, lekvár, hagyma, de a kőttes kalácsok, a mamaliga és a kemencében sült málé, kenyér és sült tök is, amelyet a vendégek kedvükre kóstolhattak. Előtte jó házipálinkát kínáltak, utána pedig a butykosból zamatos vörösbort. Előkerültek a régi eszközök, a sarló, a cüvek, a garabolyok és a gyékényből font kötelek, és a kitűzött munkát a csapatok jókedvűen, vidám hangulatban végezték el.

Munkában a zsűri

A dr. Berényi János, Dvorák Ede, id. Sándor Ferenc és Živorad Đukanović mezőgazdasági szakemberekből álló zsűrinek nem volt könnyű dolga. A felszerelés, az öltözék, a reggeli változatossága, a szárvágás és a kúp alakja alapján bírálták el a versenyzőket. E szempontok figyelembevétele után első lett az újszentesi csapat, megelőzve a beodrai Piros rózsa, valamint a helyi Zolikák és társai csapatokat.

Kézimunka-kiállítás

A főzőverseny kategóriában a Varnyú Ernő, Orbán Zoltán és Sándor János összetételű bírálóbizottságnak is igen nehéz volt a dolga. Ezúttal a legjobb csirkepaprikást a pacsériak készítették, megelőzve a magyarcsernyei nőszervezetet és a tiszaalpári csapatot. A kézimunkakiállítás legjobbja ezúttal a magyarcsernyei Hagyományőrző csoport volt, a tordai Orgonavirág és a szintén csernyei kézimunka szakkör előtt. A díjazottak mellett minden résztvevő és védnök dicsérő oklevelet kapott.

Akik a hangulatról gondoskodtak: a Vidám fiúk

A művelődési műsorban fellépett a helyi Petőfi Sándor ME középső és felnőtt tánccsoportja, az újszentesi ME táncosai, Nagy Szabina ezúttal mesemondó szerepében jeleskedett, ezenkívül Csíkos Dániel versmondása és Nyerges Ármin nótacsokra is felpezsdítette a hangulatot a teremben.

Az újszentesi győztes csapat

Az elvégzett munka után a versenyzők és a vendégek finom falatok mellett folytatták a társalgást, mulatozást a művelődési otthonban, a jó hangulatról ezúttal is a Vidám fiúk gondoskodtak. A szervezők remélik, hogy a rendezvény hagyományos marad, megtartja nemzetközi jellegét, és még színvonalasabbá válik.

A díjazottak

Nehéz dolga volt a bírálóbizottságnak

A tordai nagycsoport

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás