Mind a világsajtót, mind a helyi rádió- és tévéadókat oly mértékben elárasztották a hirdetések, a reklámok, hogy jóformán már mást sem lehet olvasni, látni, hallani és megtudni belőlük, mint azt, melyik fogkrém vagy cipőpertli menti meg leghatékonyabban maradék, ám már erősen hiányos fogsort, vagy melyik cipőpertli a legmegbízhatóbb az összebogozhatatlanság kikerülése céljából. Gyönyörű, ellenállhatatlan reklámszövegek látnak napvilágot, a világot és a közéletet áthálózzák és átszövik a legkülönbözőbb reklámügynökségek, grafikusok, és a Nobel-díjról visszavonulhatatlanul lemondott tollforgatók hadát vonják be ebbe az üzleti ágba a világ minden részéből, reklám és hirdetés nélkül összeomlanának, csődbe jutnának a tájékoztatási eszközök, csődbe, mint jelen pillanatban az amerikai pénzintézetek. Amelyeket most az Államnak fel kel tőkésítenie, ha meg akarja menteni a pénzpiac becsületét, s ezen belül magát a Tőkét.
Maradék kishomoki vagy nemesmiliticsi parasztjaink között, a szóhasználatukban aligha fordulhat elő a címben foglalt kifejezés, nemzetesen, a feltőkésítés, bár, ki tudja, akadhat már köztük olyan komputeres ifjú farmer, aki jártasságra tett szert a tőkehalmozás terén is. Általában azonban a feltőkésítés, mint olyan, csak a szakszótárakban és a pénzvilágban járatos bennfentesek varázsigéje.
Hamarosan kiderül, lesz-e varázsereje.
Nyilvánvaló, hogy pénzintézetek nélkül elképzelhetetlen az életünk.
Egy közepes jövedelemmel, bevétellel rendelkező családban felmondja a szolgálatot például a porszívógép. Nem érdemes megjavíttatni, hisz ez csaknem annyiba kerülne, mint egy új. Így hát a háziasszony újat vásároltat a férjével. Ha nincs a szalmazsákban elegendő megtakarított dinár vagy euró, indulás a legközelebbi bank legközelebbi fiókjába, kedvező kölcsönt felvenni. Annál inkább folyamodnak eme kézzelfogható lépéshez, mert minden bank és minden helyi meg országos tévé erre uszít és ösztönöz bennünket. De nemcsak minket, az egész világot. (Kivételt képeznek azok az afrikai törzsek, amelyek még nem kerültek be a dollár bűvkörébe, saját hibájukból kifolyólag.)
Szóval és végezetül a feltőkésítés. Ez az országos méretű akció az Államoknak nem kevesebb, mint hétszáz milliárd dollárjába kerül. Iszonyatos összeg – jelentette ki Obama. Jómagunk is egyetértünk vele. Amerikában, és éppen ott, a pénz Mekkájában, iszonyatosan elkúrták a dolgokat. Következményei nehogy begyűrűzzék azokat az afrikai törzseket, amelyek még csak nem is hallottak a feltőkésítésről. És a dollárról se, mint olyanról.