2024. november 25., hétfő

Szabad egy táncra?

A moholi Midnight Táncegyüttesben több száz Tisza-parti fiatal táncolt az elmúlt harminc évben

Az adai Merkur Iparosszövetkezetben alakult meg 1982-ben Szalai Gizella vezetésével a Merkur táncegyüttes, amely 1996-ban vette fel a Midnight nevet, majd székhelyét áttette Moholra. Az együttes 2012 végén ünnepelte fennállásának harmincadik évfordulóját. Ennek tiszteletére táncgálát tartottak az adai színházban. Az évek során több száz adai, moholi, péterrévei, óbecsei és zentai fiatal táncolt az együttesben. Tánciskolákat is szerveztek, és ennek keretében több ezer tinédzser ismerhette meg az alapvető tánclépéseket Vajdaság számos helységében.

A Midnight Táncegyüttes moholi és zentai csoportjában jelenleg száz fiatal táncol. Terzin Róbert, az egyesület elnöke és koreográfusa legnagyobb eredményként a kétórás, változatos táncműsort tekinti. Ebben a hagyományos és a latin táncokon alapuló formációkon kívül diszkó-, show- és látványtáncok, valamint stilizált néptánc is szerepel. Terzin Róbert 1983-ban került koreográfusként az akkor még adai táncegyesülethez, amelyet azért alakítottak meg, hogy az iparosszövetkezetben dolgozó fiatalok tartalmasan töltsék el szabadidejüket. Ez akkoriban újdonságnak számított, hiszen a környéken nem volt ilyen jellegű egyesület.

– A kezdeményezést örömmel fogadták a fiatalok. Kezdetben hagyományos és szórakoztató, egyebek között mexikói táncot tanultuk – emlékezik vissza Terzin Róbert. – A táncegyüttes a kezdetektől népszerű volt, mivel az említett táncokkal nagyon sok rendezvényt látványosabbá lehetett tenni, emiatt egyre több fellépési felkérést kapott. Az együttes gyorsan fejlődött, folyamatosan gazdagodott a repertoárja, amelyen néptánc is szerepelt, így saját önálló műsort is adhattak, de a táncok között válogatva bármilyen rendezvényen felléphettek. Ennek köszönhetően a táncegyüttes több meghívást kapott, bejárta egész Jugoszláviát, és vendégszerepelt Magyarországon is. A múlt század 90-es éveinek háborús zűrzavarában nagyon megcsappant a táncegyüttes létszáma, de a munka nem állt le. A folyamatos munka eredményeként újra gyarapodni kezdett a tagok száma, és elértük, hogy olyan sokan lettünk, hogy ismét készíthettünk önálló műsort. 1999-ben megalakult a Midnight zentai csoportja. A moholi és a zentai csoport együtt dolgozott és dolgozik ma is, és sokszor együtt lép fel. A táncegyüttesünk 2000 körül kapcsolódott be a táncversenyekbe. Tagja lettünk az Internacional Dance Organization (IDO) elnevezésű táncszövetségnek, majd elkezdtünk járni az általuk szervezet versenyekre. Táncosaink számos vajdasági, országos és nemzetközi versenyen kimagasló eredményt értek el, sőt Európa- és országos bajnok táncosaink is vannak. A 2005-ben Győrben megrendezett világ- és kontinensbajnokságon harmadik helyezést értünk el, a Lehócki Imre és Terzin Réka páros pedig első helyezett lett. Ezenkívül Máriás Tibor és Verbászi Melinda páros tangó és disco hasselt kategóriában különböző versenyeken ért el sikert. Emellett a korábbi generációk 1996-ban Vajdaság legjobbjaiként két ízben eljutottak a Magyar Televízió Kit mit tud? vetélkedőjének budapesti selejtezőire.

A Midnight Táncegyüttesben az elmúlt harminc esztendőben sok fiatal megfordult. Terzin Róbert sem tudta pontosan megmondani számukat, hiszen egyesek rövid, mások hosszabb ideig táncoltak.

– A táncosok általában középiskolás korukig táncolnak az együttesben, az egyetemisták már ritkábban látogatják a próbákat. Viszont vannak olyan egyetemisták, sőt olyan felnőttek is, akik munkába állás után is tagjai az együttesnek. A Midnight táncosainak létszáma mindig száz körül alakult. Jelenleg is ennyien vagyunk, korosztály szerint több csoportban folyik az oktatás. A táncosok között vannak általános iskolások, középiskolások, valamint a kivitelező, idősebb táncosok.

Terzin Róbert hozzátette: az idősebbek már nem járnak rendszeresen próbára, de szeretik a táncot, és ha ráérnek, akkor fellépnek a többiekkel. Emellett gondoskodni kell az utánpótlásról is, amelyhez a táncegyesület által szervezett tánciskolák kiválóak.

– Állandósult a táncoktatás az általános iskolákban is, ezekben a tánciskolát mindig a végzős, nyolcadikos diákok számára szervezzük meg. Ők már rendszeresen jelentkeznek, szinte nem is kell hirdetnünk. A tánciskolában a résztvevők alapképzésben részesülnek. Nemcsak Zentán és Moholon szervezünk tánciskolát, hanem Vajdaság több helységében is. Az együttes fennállása óta már több ezer fiatalt tanítottunk meg táncolni, főleg a szórványban élő magyarságot Székelykevén, Magyarcsernyén, Szentmihályon, Tordán, Magyarittabén, de voltunk már Tamásfalván is. Ezeken a településeken nagyon szeretnek bennünket, ezért sokszor fellépünk náluk. A helyi magyarság kulturális szervezeteivel jó a kapcsolatunk, fellépésekre hívnak bennünket, de ők is vendégszerepelnek minálunk – közölte Terzin Róbert.

A Midnight Táncegyüttes sokat köszönhet a támogatóknak. Az egyesület elnöke elmondta, hogy állandó támogatóik közé tartozik a Molprevoz vállalat – amely anyagilag és az utazási költségek fedezésében is a segítségükre van –, a próbatermet biztosító moholi Novak Radonić Általános Iskola, az adai önkormányzat, valamint az adai I. helyi közösség és a moholi helyi közösség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás