2024. július 18., csütörtök

Megijedt(tél)?

Sípos Etel és Deák Irén beöltözve (Fotók: Kecskés István)

Február első szombatján a magyarittabéi maszkajárással megkezdődött a farsangi mulatságok sora. A lakodalmas játék hagyományát a vidéken csak ebben az 1300 lakosú faluban őrzik. Az itteniek szerint a maszkajárásnak nem is célja, hogy elzavarják a telet (majd elmegy az magától is), hanem, hogy egy kicsit mulatozzanak, vigadjanak. A helybéliek azt is elárulták, hogy a vigasság megszervezésében a nők járnak elől. A férfiak női, a nők pedig férfi maszkokba öltöznek, és mindenki igyekszik eltitkolni valódi énjét. A vigadalom az esti maszkabállal fejeződik be.

Az időjárás ezúttal kedvezett a vidám lakodalmas menet résztvevőinek. Hó ugyan volt, de a falut járók mégsem fáztak. Talán az égieknek is a tudomására jutott, hogy az idei maszkajárást, a jubiláris harmincadik Téli találkozók rendezvénysorozat keretében tartják. Méghozzá a falu újratelepítésének 225. évében.

Gyerekekből nem volt hiány

Boros Beáta, a Búzavirág népi szokásokat és hagyományokat ápoló egyesület elnöke örömmel újságolta, hogy a korábbi évekhez képest az idén nagyobb volt az érdeklődés a télűző vigadalom iránt. Mert tudjuk, hogy mennyire nehéz manapság vigasságra buzdítani az embereket. Kancsikacsattogás és a szentmihályi Rezesbanda kíséretében mintegy ötven – otthon beöltözött – maszkajáró indult útjára, a helybéliek pedig a házaik előtt várták őket. Az utcasarkokon a menet részvevői mulatoztak. Aki csúfolódni merészkedett a menet részvevőivel, az kapott egy adag havat a nyakába. Az incselkedők szerencséjére az idén nem volt toll- vagy lisztszórás. Persze ilyenkor harag nincsen, mert ez az a nap, amikor senki sem veszi rossz néven a mókázást.

A kibicelők találgatták, hogy ki kicsoda

A maszkajárás legidősebb részvevője a 69 éves Deák Irén volt, aki 16 éves kora óta járja a falu utcáit. Mint mondja, nyilván lesz egy kis izomláza másnap, de megéri. Maszkot öltve az ember fiatalabbnak érzi magát, szabadabb, az lehet és azt teheti, amit egyébként nem. Régebben kevesebb részvevője volt a farsangi mulatságnak, gyerekek nem vettek részt rajta. Kétkerekű taligán ült a dudás, volt, aki lóháton ült. Sípos Etel varrónő háza tele van régi maszkokkal. Szerinte a mostani szegénység nem lehet akadálya a vigasságnak, hiszen mindenkinek van rossz holmija, amiből maszkot lehet készíteni, csupán kedv kell hozzá.

Az „ifjú pár”

A bátrabbak megdobálták a maszkajárókat

A szentmihályi Rezesbanda

A falujárás utáni pihenő

Kancsikacsattogás és zeneszó jelezte a menet útját

Egymást is ijesztgették