2024. november 29., péntek

Idő, idő, adventidő

Magyarkanizsa község településeinek részvételével immár XXI. alkalommal tartották meg Oromhegyesen a Gazdag ágat

Szombaton este a zsúfolásig megtelt oromhegyesi faluházban az adventi időszak felelevenítése és bemutatása volt a témája a XXI. Gazdag ág hagyományápoló rendezvénynek, amelyet Bodor Anikó népzenekutató, a bírálóbizottság elnöke tömören így jellemzett: - A Gazdag ágat azért szeretem, mert ez a rendezvény, ha kicsit torzképben is, de mégiscsak a mostani élő hagyományt mutatja be, azokat a szokásokat, amelyek még megvannak, de már kifelé igyekeznek belőlük.

A több mint két évtizedes múltra visszatekintő rendezvényt Balla Lajos, az oromhegyesi helyi közösség elnöke nyitotta meg, aki a Gazdag ágról mint a falu meghatározó művelődési rendezvényéről beszélt. Az esemény felvezetőjében Szöllősy Vágó László, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség főtitkára a Gazdag ág jelentőségét emelte ki kultúránk, magyarságunk és megmaradásunk szempontjából. A hálás közönség nem feledkezett meg a közelmúltban elhunyt dr. Burány Béláról, a vajdasági magyar néprajzkutatás jeles alakjáról, a zsűri sokéves elnökéről. Emlékére és mindazok emlékére, akik már nem lehettek jelen a XXI. Gazdag ágon, Koncz Lázár, a helybeli Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke meggyújtotta az emlékezés gyertyáját.

A szemle jellegű rendezvény főszereplői a magyarkanizsai község településein: Adorjánon, Horgoson, Kispiacon, Magyarkanizsán, Martonoson, Oromhegyesen, Oromon, Tóthfaluban és Völgyesen tevékenykedő művelődési egyesületek hagyományápoló csoportjai voltak. A csapatok bemutatták mindazokat az ételeket és italokat, amelyek még napjainkban is a disznótoros asztalra kerülnek, illetve azokat a tárgyakat, amelyeket eleink a mestergerendán tároltak és őriztek. Az óvodások nagy közönségsiker mellett angyalkák és pásztorok szerepében léptek pódiumra.

Az egyes versenyfeladatokat különböző módon és eltérő eredetiséggel oldották meg a csapatok, de a háromtagú szakmai zsűri – Bodor Anikó, Raffai Judit és Nagy Abonyi Ágnes – összességében elégedett volt a fellépők teljesítményével. Hallhattunk néhány eredeti archaikus népi imádságot, a csoportok felelevenítették az adventi időszakhoz kötődő szokásokat, hiedelmeket, babonákat, jóslásokat és névnapköszöntőket. A helyszínen készült karácsonyfadíszeket a Borbála-ágra aggatták. Egy ilyen kisméretű, feldíszített ággal köszöntötték fel a közönség soraiban helyet foglaló, a mindig tréfálkozó kedvében lévő 90 éves Cérna Miklós bácsit, a mesefát, a népművészet mesterét.

A rendezvényt többek között megtisztelte jelenlétével Pék Zoltán Zenta és Nyilas Mihály Magyarkanizsa polgármestere is. A műsort Radócki Dukai Virág magyartanár és Sátai Tamás gimnazista vezette.

Adorján csapata hagyományos karácsonyfadíszeket készít
Énekszóra vonultak be a hagyományápoló csoportok
Mindenkinek ízlett a disznótoros vacsora és a sütemények
A hurkák vagy fél tucat fajtája került terítékre, még kukoricahurka is akadt
Medvés kántálók járták a disznóvágásokat
A kispiaciak énekelnek
Csapatnyi pásztorlegény
Mi mindent őriztek a mestergerendán
A bírálóbizottság figyel
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás