2024. július 18., csütörtök

Kékvércsék új otthona

Madárodú-telepítési akciót szerveztek Törökkanizsán és Kanizsamonostoron

A múlt szombaton, a szeles, esős idő ellenére is egy autóbusznyi törökkanizsai általános iskolás érkezett Kanizsamonostorra, ahol a biológiatanáraik, valamint a Riparia (partifecske) Természetbarátok Egyesületének madarászai kíséretében két tucat fenyődeszkából ácsolt fészekodút helyeztek ki a falu határában lévő kiserdőbe. A természetvédelmi akcióról dr. Ágoston Attila törökkanizsai állatorvos, környékünk madarainak szakavatott ismerője számolt be.

– A tíz évvel ezelőtt alakult szabadkai Riparia Természetbarátok Egyesülete az elmúlt években már több sikeres odútelepítést végzett Bánátban és Bácskában. Énekesmadár és szalakóta odúkat raktunk ki, amelyeket a madarak fészkelőhely híján szívesen elfoglalnak. A jelenlegi projektumunkkal segíteni szeretnénk a vidékünkön nagyon megritkult, szigorúan védett kékvércsék újbóli megtelepülését. A nagyon sok mezőgazdasági kártevőt, rovart és rágcsálót elpusztító kistermetű ragadozó madarak nem építenek fészket, általában varjak vagy szarkák üres fészkeit foglalják el. Bánátban az Aranka mentén két évtizeddel ezelőtt még legalább száz pár költött. A kékvércse-állomány napjainkra sajnos majdnem a tizedére csökkent.

– Természetesen annak is nagyon fogunk örülni, ha a kékvércsék mellett a hasonló termetű, viszonylag még gyakrabban előforduló vörös vércse telepszik meg valamelyik odúban, ezeket akár az erdei fülesbaglyok is elfoglalhatják fészkelés céljából. Mindezek a kistermetű ragadozó madaraink élen járnak a rágcsálók irtásában – mondta a szakember.

– A száz odút a törökkanizsai általános iskolások szorgos munkával készítették el fenyődeszkából. Az odúk elkészítéséhez és kihelyezéséhez a tartományi sport- és ifjúsági titkárságon pályázat útján elnyert anyagi támogatást használjuk fel. Az kékvércseodúk mintegy felét március 7-én raktuk ki Törökkanizsa mellett, az oroszlámosi út mentén a Nagytanyánál és a Kanizsamonostor melletti nyárfásba. A magyarországi tapasztalatok alapján bevált fészekodúkba két centi vastagon apró sódert szórtunk. Mivel a vércsék nem hordanak fészekanyagot, erre az alapra rakják le a tojásaikat és az odú biztonságában költik ki a fiókáikat. A többi odút is hamarosan kihelyezzük, és mire a kékvércsék visszatérnek a telelőterületeikről, új otthon várja őket – mondta az állatorvos madárszakértő.

Az odútelepítő akció részvevőinek egy csoportja, összesen 75 gyerek kapcsolódott be az akcióba
Az odúkat 4-5 méter magasan várják a kékvércsepárok visszatérését
Sorszámot kapnak a kékvércseodúk
A fészekodúkba a kékvércse közeli rokona, a vörös vércse is beköltözhet