2024. október 7., hétfő

Hagyomány és kreativitás a Csík partján

A Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ tizenegyedik alkalommal rendezte meg az Ifjúsági Etno Tábort

A lányok, asszonyok kedvenc foglalkozása volt a nemezelés (Fotó: Nagy Mélykúti Zoltán)

„Szeretnéd kiélni a benned lakozó kreativitást, de még nem tudod, hogyan? Jól érzed magad barátságos fiatalok között, egy csendes zöld környezetben, ahol bármikor kedvedre lubickolhatsz? Imádod a házi ízeket, a palacsintát és a hűsítő görögdinnyét? Esténként énekelnél tábortűz mellett vagy nevetnél a fals hangokon?”

A gyöngyfűzéshez nemcsak kézügyesség kell, hanem türelem is

Ennek a felhívásnak mintegy negyven 16 és 30 év közötti fiatal nem tudott ellenállni: bepakolt a hátizsákba, és ahogy a szervezők kérték: a sátrat, az evőeszközt sem hagyták otthon, és a péterrévei Csík-parton lévő, hangulatos Horgász-tanyán töltöttek el egy kellemes és hasznos hetet.

A tábor ideje alatt a résztvevőket az oktatók sok elfeledett mesterségre, hagyományra, valamint érdekes újdonságokra tanították meg. A fiatalok az ügyes kezű mesterek útmutatása szerint gyakorolhatták az üvegfestés, fafaragás, kosárfonás, nemezelés, batikolás, gyöngyfűzés, lószőrékszer-készítés, korongozás művészetét, de a délelőtti és délutáni foglalkozások között tánccal, lovaglással, csónakázással, horgászással, focizással is lazíthattak.

A hagyományos foglalkozások arra is módot adtak, hogy kiveszőfélben levő anyagokkal, technikákkal ismerkedjenek meg: az ékszerkészítésre felhasznált lószőrrel, továbbá az agyaggal, a gyapjúval és a többi nyersanyaggal. Az elkészült műveket kiállításon mutatták be az alkotók.

Mihók Anikó, aki a batikolást oktatta ezen a kiállításon azt állította, hogy talán a legszebb tábort zárták az idén. A batikolás egyébként nagyon népszerűnek bizonyult, mindenki megtalálta a saját ízlésének megfelelő színvilágot és motívumot.

Lévay Sofia fiatal kora ellenére már több mint tizenöt éve foglalkozik nemezeléssel, ő vezette be az érdeklődőket a nemezelés világába. Elmondása szerint a kezdők itt megtanulták a technikát, elsajátították az alapokat, és a hagyományos motívumok világán túllépve mindenki a saját kreativitása alapján készíthetett olyan tárgyakat, amelyeket használni is tud. „Szeretném, ha ezt a kreativitást és szabad szellemiséget az életetekben is kamatoztatni tudnátok” – mondta útravalóul a tanítványainak.

Mór Gábor, a VMIK elnöke szerint már az első tábor után tudatosult a szervezőkben: a tábornak fenn kell maradnia, mivel a régi mesterségek és a magyar hagyományok felelevenítésében meghatározó szerepe lett Vajdaságban. – Tizenegy év után még mindig van érdeklődés és lelkesedés a programjaink iránt. Reméljük, így lesz ez jövőre is – tette hozzá Gábor.

Készül a kosár