Munka a saját kertészetben
A szenttamási Gyöngy, a fejlődésben elmaradott gyermekek szervezete 2004. július 12-étől hivatalosan is civil szervezetként van bejegyezve. A mintegy 145 tagot számláló egyesület mozgásfogyatékos, látás- és halláskárosult, értelmileg akadályozott, valamint egyéb mássággal élő gyermekeket tömörít. A társulat víziója hogy diszkrimináció nélkül javítsa a fejlődésben elmaradt személyek életét.
Hogy ezt meg tudják valósítani, tevékenységük elsősorban a műhelymunkák felé irányul, ezenkívül közös kirándulásokon, előadásokon, és más, hasonló civil szervezetek rendezvényein vesznek részt Ez eredményezi idővel a résztvevő személyek kommunikációképességének javítását, kézügyességének fejlesztését, így tanulják meg a csoportmunkát, a toleranciát, és fejlesztik a beszédkészségüket. A szervezet stratégiai fontosságú célja, hogy naponta segítse a fejlődésben elmaradott gyermekek mielőbbi önállósulását, teljes függetlenségét a szülőktől és az ápolóktól. Úgyszintén fontosnak tartják az ilyen személyek mielőbbi munkára való felkészülését, továbbá az iskoláskor előtti intézményekben részükre az inkluzív oktatás bevezetését.
Műhelymunkán
Az idén már harmadik alkalommal szervezték meg az ökológiai tábort a szenttamási kiserdőben. Ezen a nyáron például a Balkáni Közösségi Kezdeményezési Alap és a hollandiai Délkelet-európai Együttműködési Alapítvány támogatásával sor került a napi műhelymunkákra is, amelyekben a szervezet 4 és 34 év közötti tagjai vettek részt.
Nagy Rozmaring Elvira szakmája óvónő, de aktív sofőrként is bekapcsolódott a Gyöngy egyesület munkájába. Tőle tudtuk meg, hogy jelenleg két projektumon munkálkodnak. Az egyik még májusban indult a Nemzeti Foglalkoztatási Hivatal támogatásával, közmunkák végzéséről van szó. A másik projektum szeptember elején indult, ezt a Tartományi Egészségügyi, Népességügyi és Szociális Politikai Titkárság támogatja, és a műhelymunkák felé irányul.
Az első projektum keretében öt fiatalt alkalmaztak, akik megadott területeket tartanak karban: füvet kaszálnak, összegyűjtik a levelet, a szemetet, és állandó jelleggel néhány játszóteret is takarítanak. Ez a közmunka hat hónapig, pontosabban január elsejéig tart. A második projektum hosszabb, kilenc hónapig tart, és ebben főleg a szellemileg elmaradott gyermekek és személyek vesznek részt. A műhelymunkák naponta zajlanak, hétfőtől péntekig 8 és 13 óra között, különböző kézműves-, szövő-, varró-, főzőcske és hasonló foglalkozásokkal. Jelenleg természetes őszi anyagokkal dolgoznak, ebből készítik a munkákat. A gyerekekkel óvónő, logopédus, műhelymunkás és egy egészségügyi nővér dolgozik. A két projektumban 11-en foglalkoznak összesen 19 gyerekkel.
Csenejen voltak munkaakción
Szeptember elején az egyesületből hét gyermek vett részt Nagybecskereken a mini sportolimpián, itt a hasonlóan fogyatékos gyermekekkel futásban, súlylökésben, labdagurításban versenyeztek. Külön kiemelhető a kötélhúzás, amelyet nagyon élveztek a gyerekek, a kis csapat szép eredményekkel tért haza. Szeptember végén Bácsfeketehegyen jártak az egyesület tagjai, a Sport a toleranciáért elnevezésű rendezvényen, melynek az volt a célja, hogy a fogyatékkal élők együtt sportoljanak az átlagos hétköznapi emberekkel, ezzel is elősegítve a toleranciát, egymás elfogadását. A szenttamási és a környező településekről érkezett csapatok tollaslabdázásban, japán fociban, sakkban, asztaliteniszben vetélkedtek. Ez utóbbi versenyszámban első díjat és egy serleget is hazahoztak. Ezt követően a zentai őszi képzőművészeti kiállításra is ellátogattak.