2024. július 16., kedd

A földre szállt kultúrparadicsom

Vasárnap este zárta kapuit Győr egyik legszebb és legizgalmasabb rendezvénye, a könyves seregszemle
Tizenegyedik alkalommal kínálják portékáikat a kiállítók a Győri Könyvszalonon (Diósi Árpád felvételei)

A Győri Könyvszalont az idén tizenegyedik alkalommal szervezte meg a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár és Közösségi Tér, valamint a győri önkormányzat kulturális főosztálya, és a Győri Nemzeti Színház adott neki otthont. Három állandó helyszínen, a színház nagyszínpadán, az emeleti pódiumszínpadon és a Kisfaludy-teremben három napon át költők, írók, szerkesztők mutatták be legújabb munkáikat, emellett izgalmas kiegészítő rendezvényekre: konferenciákra, színházi estre, koncertekre, kerekasztal-beszélgetésekre, irodalmi vetélkedőkre látogathatott el a kikapcsolódásra vágyók sokasága.

A Győri Nemzeti Színház ünneplőbe öltözött a könyvszalon tiszteletére

Győr városa díszbe öltözött a könyvek tiszteletére. Óriásplakátok, reklámtáblák, felékített könyvesbolt-kirakatok emlékeztették az utca emberét, hogy e háromnapos ünnepen szánjon kis időt az irodalomra. Látogasson el például a nemzeti színházba, ahol háromemeletnyi magasságban járható végig a könyvek birodalma.

ARANYARC ÉS WELCOME-MOSOLY

A sétáló vagy igyekvő járókelők zöme a színházépület felé vette az irányt, kérdezősködni sem kellett, elég volt csak egy csoport nyomába szegődni, általában a rendezvénysorozat valamelyik helyszínére vezettek. A Győri Nemzeti Színház bejáratánál aranyszín arcú, frakkba, cilinderbe öltözött pantomimes fiúk fogadtak, egy mosolyért cserébe könyvszalon-programfüzetet nyomtak a kezedbe, s már tessékeltek is beljebb, a melegbe, standok és kíváncsiskodók forgataga felé.

Pécsi Györgyi, az Új Könyvpiac főszerkesztője a kritika szerepét boncolgatta

Odabenn bábeli zűrzavar. Emeletek, oldalfolyosók, árkádok zegzugaiban könyvkiadók színes pultjai, óriási kínálat, lapozgató, trécselő emberek, csigatempóban araszolhat csak a tovaigyekvő, a dugóba szorulás percei alatt biztosan megakad a tekintet egy-egy tetszetős címlapon, sokszázalékos kedvezményen. A Mesekuckó gyermekzsivajtól volt hangos, odébb, a pódiumszínpadon vetítéssel egybekötött kötetbemutató zajlott, a nagyteremből koncert akkordfoszlányai szivárogtak ki…legegyszerűbbnek tűnt sodródni, és teleszívni magad látvánnyal, hangulattal.

A MESEKUCKÓ BIRODALMA

A Mesekuckó a legkisebbek tanyája. Tarka, süppedős plüssszőnyegen üldögéltek, hevertek, bukfenceztek, játszottak az apróságok, a csoportvezetők kézügyesség-fejlesztő foglalkozást tartottak az egyik sarokban, a mesére kíváncsiakat Csernik Szende lábbábos szórakoztatta.

A könyvekkel való barátkozást nem lehet elég korán kezdeni

A bejárat mellett olvasható programajánló arról tanúskodott, hogy hihetetlenül gazdag gyermekrendezvények otthonává vált a gyereksarok három napon át. Az idén a Gyermekkönyvtár is beköltözött a Mesekuckóba, a honlapjuk bemutatásával, játékos fejtörőkkel egészítették ki a Gyermekek Háza kínálatát. Écsi Gyöngyi például a parasztbibliából vett népmeséket mondott el ízes és gyönyörködtető nyelven, abból a roppant világból, ahol az égnek hegyin, a Hódnak hátán nyílik és zárul az ég. A Tintaló Társulás előadásában megelevenedett Zsiga föstő esete egy fehér világba csöppenve, bemutatkozott Filc, a zoknimuki, vagy a Hangraforgó együttes előadásából megtudhattuk, milyen is az éj rézpatkója.

RENDEZVÉNYEK CSEMEGÉZŐKNEK

Persze nem kulináris, hanem kulturális csemegék közül válogathattak a könyvszalonra látogatók, e kultúrfalatkákból viszont akadt bőséggel. Kezdetnek például Varró Dániel, ugyanis a rendezvény ünnepélyes megnyitóján ő vehette át a győri könyvszalon idei alkotói díját, meglepetésül pedig Halász Judit Kossuth-díjas művésznő adott elő részleteket a Presser–Varró–Teslár által jegyzett, Túl a Maszat-hegyen című zenés-verses játékból. Aztán be lehetett ülni Lackfi János költő, Jankovics Marcell művelődéstörténész, Böjte Csaba dévai ferences szerzetes vagy Farkas Bertalan űrhajós előadására, netán Grecsó Krisztián, Nádasdy Borbála, Tomaso Kemeny vagy Kepes András önálló szerzői estjére – hogy csak néhány nevet ragadjak ki az egész hétvégés programsorozat fellépői közül.

Huzella Péter művészien szólaltatta meg a Konszolidáció nemzedéke dalait

Akik a kerekasztal-beszélgetésekbe hallgattak volna bele szívesen, megtehették, ugyanis az emeleti pódiumszínpadon egymást váltották a meghívottak és az érdekfeszítő témák, az arra járók jöhettek-mehettek a kitárt oldalajtókon, ücsöröghettek is odabenn, ha úgy tartotta kedvük. Az olvasásnépszerűsítés módozatairól és a kritika feladatairól folytatott például izgalmas eszmecserét az Új Könyvpiac szerkesztőgárdája Pécsi Györgyi főszerkesztő és Szabó Tibor Benjámin felelős szerkesztő vezetésével, de betekintést nyerhettünk a moldvai Magyarfalu életébe is, ugyanis Iancu Laura költő a szülőfalujáról, az otthoni ünnepi szokásokról, jeles napokról mesélt. Nem utolsósorban Szerbia képviseletében bemutatkozhatott a Sikoly szerkesztőségének kis csapata is.

HANGJEGYEKKÉ KOTTÁZOTT IRODALOM

A zenei rendezvények legalább annyi érdeklődőt vonzottak, mint az irodalmiak. Szerencsés esetben mindkettőből egyszerre kapott ízelítőt a néző, ugyanis számos irodalmi eseményt kísért, tarkított zenei produkció. A Lovasi András vendégénekessel kiegészült, archaikus latin himnusz-szövegek, klasszikus és kortárs jazzötvözetét játszó Sator Quartet megtöltette a nagyszínpad nézőterét, a Weöres Sándor verseit megzenésítő Sebő együttestől sokan megtudhatták, hogy:

Zalán Tibor arcára van írva, hogy mennyire sikerült a közönség körében kiosztott hangszerekkel a közös örömzenélés

„Vörös hajú lánnyal ne kezdj sohasem! / Fogjátok meg, ott száll, viszi a szívem!”, Gryllus Vilmos szép számú közönség előtt énekelte el, hogy hogyan elevenedik meg a hallgatag erdő, a Zalán Tibor–Huzella Péter kettős pedig megosztotta az elbűvölt hallgatókkal, hogy milyen is az a bizonyos Konszolidáció nemzedéke. Zalán és Huzella lemezbemutató estje jó példája volt az irodalom és zene gyümölcsöző kapcsolatának, ugyanis a Zalán-versek Huzella gitárjátékával kiteljesedve kiváló művészi produkcióként koronázták meg a szombat estét.

Al Ghaoui Hesna riporter a háborús övezetekben tapasztalt élményeit foglalta kötetbe


A Művészetek Szentélye, azaz a volt zsinagóga is bekapcsolódott a szalon-helyszínek sorába, ugyanis ott került sor Villányi László új kötetének rendhagyó bemutatójára, amelyen Ittzés Gergely fuvolaművész játéka járult hozzá a különleges, szakrális hangulat megteremtéséhez.

A BOHÉM TANYA MINT ZÁRÓHELYSZÍN

A színház Kisfaludy-termével szemben található Bohém Tanya kiváló társalgó, feszültséglevezető helyszínként hozta össze a fellépőket, arra járókat, érdeklődőket. Szerkesztők, irodalmárok, kiadók, riporterek dugták ott össze a fejüket egy csésze vagy pohár fölött, megbeszélve, hogy a látogatottságból ítélve a könyvszalon az idén sikeresebbnek bizonyult a tavalyinál, hogy jobbnál jobb rendezvényekről csúsztunk le, mert időnként fedték egymást a programok, de mégsem lehetett kettészakadni, hát választani kellett, hogy a kínálatban mindenki találhatott kedvére valót, hogy jó lenne jövőre még egyszer ugyanitt, és hogy a világ legfinomabb, rumos-mazsolás forralt bora alighanem Győrben kapható.