2024. november 27., szerda

A kárókatonákról Budapesten

A szervezőmunkában is kiváló Muhi Gabriella tanárnő (Fotó: Bada Szilveszter)

Gion Nándor irodalmi vetélkedőn vettek részt a vajdasági általános iskolák, a Fehér Ferenc Könyvbarátok Körének tagjai. A háromnapos budapesti találkozó során jártak a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a budai várban, a Halászbástyán, a Hősök terén, a Parlamentben és a Dunára néző József Attila-szobornál, amelynél elolvasták a költő A Dunánál című versét. Voltak a Csodák Palotájában, láthatták a Tropikárium háromezernyi különféle halát, vízi emlőseit. Az utolsó napon pedig megcsodálták Erzsébet királyné kedvenc tartózkodási helyét, a Gödöllői Királyi Kastély emlékkiállítását.

Rokvić Erzsébet tanárnő a győztes rajzolóval

A versenyre a kirándulás másnapján, déli tizenkét órakor került sor. A Csodák Palotájából visszatérő versenyzőket a Horvát gimnázium diákotthonában, a vetélkedő helyszínén két tárlat várta, a Magyar Szó, 7 Nap művészfotósainak munkáiból állították össze, így láthatták Bartha Géza, Brezsán Gyula, Stevan Kragujević, Borislav Vojnović, Ifjú Gábor, Zámbó Illés, Dávid Csilla, Gergely József, Ispánovics József, Lazukić Anna, Lennert Géza, Ljubinković Lazukić Katica, Németh Mátyás, Ótos András, Szabó Attila, Dormán László fényképeit.

A temeriniek tanárnője átveszi a díjakat

A teremben központi helyet kapott a Gion Nándor születésének 70. évfordulóját köszöntő alkalmi kiállítás, amelyen az író első ifjúsági regényeinek immár könyvritkaságnak számító első kiadásait is láthatták.
A diákokat és a tanárokat még egy kedves meglepetés fogadta: Dr. Gion Béla, az író Budapesten élő unokabátyja, és felesége nagy érdeklődéssel kísérte A kárókatonák még nem jöttek vissza című regényről szóló vetélkedőt.
Hónapokon át készültek a versenyzők, mert ők is érezték, hogy remekművet olvasnak, és ez a felismerésük a 70 kérdésből álló vetélkedő során még nagyobb hangsúlyt kapott.

A bácsföldvári győztesek öröme

A minden szépre fogékony, a nemes célokért áldozatokra is képes Burai J. nevére is fény derült. A díszvendég elárulta a titokzatos „J.” rövidítés jelentését.
Dr. Gion Béla, aki a gyermekkorát ugyancsak Szenttamáson töltötte, mesélt az ingovány láthatatlan útjáról, és ő is látta még a kárókatonákat. A madarak szépsége iránti rajongás a regény cselekménye során egyre gazdagabb jelentéstartalmat kap: az ember és a természet harmóniájára, az ember által veszélyeztetett természetre, sőt minden veszélyeztetett értékre utaló jelképpé válik.

A szervezők, a Bada házaspár (balról) dr. Gion Bélával és feleségével

Az 1977-ben megjelent regény üzenete napjainkban fokozottan időszerű. Nemcsak a környezetvédelemre vonatkozó tartalma miatt, hanem megbocsátó emberszeretetéért is. Mert most tapasztalhattuk: a XXI. század gyermekére – bár sok negatív hős kínálja fel magát eszményképnek – léleknemesítő hatással bír a gioni humanizmus. Ők is, akárcsak egykor szüleik, a szívükbe zárták Gergiánt meg a kis Burai J-t. Ennélfogva sokat és jól tudtak a versenyzők.

A József Attila-szobornál

A bácsföldvári Svetozar Marković, a doroszlói Petőfi Sándor, a temerini Kókai Imre meg az újvidéki Petőfi Sándor és Sonja Marinković iskola: Szlancsik Enikő, Brindza Ildikó, Sziveri Tóth Franciska, Rokvić Erzsébet és Muhi Horváth Gabriella tanárnő diákjai tudásukkal, lelkesedésükkel díszvendégeinket is meghatották. A versenyzők oklevelet, erre az alkalomra készült emlékkönyvjelzőt és ajándék könyveket kaptak.
Tudásukkal tündököltek a bácsföldváriak, nívódíjas első helyet szereztek meg.
A temeriniek második helyezést értek el, az újvidéki Petőfi Sándor iskola pedig a harmadik helyen végzett.

Ennyien voltunk – csoportkép

Az illusztrációk készítésében a doroszlói Turkál Anna, és az újvidéki Petőfi Sándor iskolából Tóth Annabella szerepelt kiválóan. Mindannyiuknak gratulálnak a szervezők.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás